Genç yaşta aramızdan ayrılan Bahadır Gürel'in anısına...

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
@Bahadır GürelOncelikle bilgilendirici yaziniz icin tesekkurler. Gelisimimizi takip etmek amaciyla bu olcumleri yaptigimizi varsayarsak tam olarak ne zaman olcum yapmamiz daha uygun olur? Sabah yeni uyandigimizda hicbisey yapmadan mi yoksa antrenmandan sonra vucudumuzu hazir zorlamisken durumunu kontrol etmek mi daha uygun olur?

Scudo

TamerGisan

Üye
Tepki
0
İsim
Tamer
@Berk Karaca

Üstad bende Elite HRV kullanmaya başladım ancak bir şey aklıma takıldı; Diyelim ki uygulama bana o gün kötü puanlama verdi ki geçen gün "parasempatik aktiviteniz anormal derecede yüksek. Vücudunuz büyük olasılıkla derin bir iyileşme modunda ve muhtemelen fazla antrenman yaptınız" diyerek ağır egzersiz yapmamamı söyledi. Bu ölçümü sabah 06:30 civarında alıyorum ve bana bu tavsiyeyi veriyor. Fakat benim antrenman saatim 17:30. Yani gün içinde toparlanmış olma ihtimalim yok mu? Muhakkak bu uyarıyı dikkate almalı mıyım?

TamerGisan

Üye
Tepki
0
İsim
Tamer
@Bahadır Gürel

Üstad peki aktiviteyi kesip bir dakika sonraki nabzımızı belirlerken vücudumuz ne durumda süre geçireceğiz? Yani tamamen rest halde mi bekleyeceğiz, ya da sprint yaptıysak jog'a mı düşeceğiz veya yürümeye mi başlayacağız? Malumunuz yaptığımız recovery aktivitesine göre recovery nabzımız da farklı olacak. Doğrusu nedir?

@Bahadır Gürel

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Trainingpeaks sitesini 2 ay kullandım memnun kaldım. Ücretini yüksek bulduğum için Strava premiuma geçtim. Strava daha uygun fiyatlı ama TSS'yi yanlış hesaplıyor sanırım. Mesela antrenman ölçeğini Strava Suffer Score 81 vermiş Trainingpeaks TSS 138. Aralarında ciddi fark var. Algılanabilir zorluğa göre Trainingpeaks daha doğru geldi bana.

Öte yandan Trainingpeaks'te istediğin güç bölgelerini girebiliyorsun. Mesela ben Joe Friel'in 7 güç bölgeli zone şemasınını kulanıyorum. Strava'da bu yok. 5 güç bölgesi var ve hesaplamayı laktik asit eşiğine göre değil, maksimum nabıza göre yapıyor. Maksimum nabızla çalışmanın yanlış olduğunu artık herkes biliyor. Başka ayarı var mı bilmiyorum. Çünkü maksimum nabızla belirlediği nabız bölgeleri-antrenman çalışma bölgeleri hatalı:kötü:

• Beğen
Tepkiler: Özcan

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@MehmetAliB.
Strava'da da güç bölgeleri var, fakat bunları istediğiniz gibi belirleyemiyorsunuz. FTP değerinizi giriyorsunuz, 7 güç bölgesinin nerede başlayıp bittiğine strava % hesabı ile karar veriyor:
upload_2018-4-10_11-43-29.png

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Murat B. Maalesef powermetre kullanmıyorum. O yüzden Ftp'mi bilmiyorum. Geçen sene salonda test etmiştim aslında ama güç ölçerle çalışmayınca anlamı kalmıyor

Eşik değerine göre güç bölgeleri göre yok sanırım. Sadece maksimum nabıza göre var.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

gokhantig

Forum Bağımlısı
Tepki
362
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ozan k.

Hazır sizi forumda online görmüşken sorayım, powermetre aldınız mı? Ben de Stages Gen 2 (105 5700) krank koluna entegre olanlardan aldım ve bir haftadır powermetre ile antrenman yapıyorum. Stages-Link ile günlük antrenman programı yollayarak da yardımcı oluyorlar sağolsunlar. Ne durumdasınız?

• Beğen
Tepkiler: Ozan k.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Ben cesaret edemeyip almayanlardanım, bebek gelince zaten uzun sürüşler hayal oldu, 10kg aldım vs vs...

Bugün olsa sanırım pedal çift taraflı bir şey alırdım.

gokhantig

Forum Bağımlısı
Tepki
362
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ozan k.

Dolar ve Euro bu rakamlara ulaşınca Garmin Vector tarzı pedaldan güç ölçer almak bana fazla geldi. Eşim bir haftalık Kopenhag tatiline o parayı aktarmayı daha uygun görürdü ve benim powermetre işi başlamadan biterdi :D

• Beğen
Tepkiler: Deniz A ve Ozan k.

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Ben tek taraflı 4iiii aldım 3-4 ay kullandım, düzenli bir antrenman programı ile birleştiğinde çok iyi gerçekten. Geçenlerde bozuldu garantiye gönderdim bakalım ne zaman geri gelecek. :kötü:

• Beğen

Vedat_Çakar

Daimi Üye
Tepki
447
İsim
Vedat Çakar
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben dahili power metresi olan bir trainer kullanıyorum zaten genelde de antrenmanlarımı trainerde yapıyorum zwift in yeni gelen güncelleme ile çok güzel workout programları geldi çok başarılı tavsiye ederim

• Beğen

gokhantig

Forum Bağımlısı
Tepki
362
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ozan k. Stages’i zaten örtülü ödenekten aldım
Bu arada hanımı da bisikletçi yaptım XS kadro Giant/Liv Avail aldım pek memnun

• Beğen

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Vallahi ben de katlanır aldım ama 2 senedir ellemedi :(

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Var mı bu konuyla ilgili yeni gelişmeler?

Ayağa kalktığımızda vücut ağırlığımız da pedala uygulanan kuvveti arttıracağı için birim zamanda yapılan iş artar dolayısıyla yola aktarılacak güç artacaktır. Tabiki ayakta hava direnci de artacağı için efektif olarak bir miktar kayıp olacaktır.
Ben de yavaş yavaş ayağa kalkarak sürmeye alışan biri olarak, yokuşlarda ayağa kalkarak daha iyi tırmandığımı gördüm. Tabi şuanda yokuşlarda kısa süreler(30-60sn) ayakta kalabiliyorum...

ömermurat131

Forum Demirbaşı
Tepki
826
Bisiklet
Diğer
@Ahmet TOPAL
Bende sizin gibiyim.
3-5 dakika ayakta sürebilir miyiz?Zamanla olacak bir şey mi bu,yoksa kilo ile mi alakalı?

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Nolan
İllaki kiloda etkiliyordur. Ama sanki üst bacaktaki kasların gelişmesiyle daha çok alakalı gibi. Çünkü ilk ayağa kalkarak sürüşlerimden sonra, üst bacağımın bir kaç gün ağrıdığını gördüm. Tabi bu nabzımla, laktak seviyemlede alakalı. Zamanla bu ağrılar azaldı. Ama daha çok tırmanış antremanı yapmak gerekiyor;)

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Devamı da gelsin:harika:

Devenez ce que

Daimi Üye
Tepki
984
İsim
Murat
Bisiklet
Kron

Dün dişçide beklerken "Bisiklet" diye bir kitap gördüm, Remmert Wielinga diye eski profesyonel bir bisikletçi yazmış, Türkçe'ye çevirmişler. Uyku konusunda uykuya dalmayı kolaylaştırmak için yapılacaklar arasına "sevişmek" yazmışlar :D Hemen resmini çektim, buraya da koyalım, arkadaşlar uykuya dolmakta zorlanınca hemen bu resmi açıp eşimize gösteriyoruz, bu kadar basit :D:koptum::komik:

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
Antrenmanlari uykudan 5 6 saat once tamamlayin diye belirtmis uyku bozuklugunu onlemek icin , uyumadan once sevisirsek fiziksel efor sarf etmis olmuyor muyuz?

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que