Antrenman ve tur sonrası halsizlik, yorgunluk ve isteksizlik...

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
bisiklet sonrasında oluşan yorgunluk için neler yapıyorsunuz?
ben dünkü turdan sonra bugün kendimi biraz halsiz hissettim. eczacı pharmaton diye bi hap verdi onu aldım.

hap kullanmak doğru mudur? multivitamin tarzı şeyler mi kullanmak lazım? nasıl bir metod izlemek gerek?

Scudo

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
evet soğuma hareketi yapmıyorum sanırım sorun bu. bi daha ki tur sonrası soğuma hareketi yapayım.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Ser
Tepki
12
Evet her sürüşten sonra bacak kasları kısa açılarda gidip geldiği için tendonları eski haline getirmek lazım özellikle de arka bacak.Statik stretching hareketleri kesinlikle yapılmalıdır.Takviye kullanmak gereksiz sonuçta tour de france da yarışmıoruz.Yenilenmen için sürüşten hemen sonra karbonhidratlı yicekler alman en önemlisi.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Sürüşten önce karbonhidrat ağırlıklı beslenmen lazım. En iyisi de makarnadır. Hatta, çok uzun sürüşlerden 1-2 gün önce makarna yemeye başlamak iyi olabilir.

2. olarak, sürüş sırasında aç kalmaman gerek.

Son olarak, antrenman sonrası;
Antrenmandan eve gelince benim yaptıklarımı anlatayım.

Suda eriyen multivitamin tablet ile beraber bir adet çikolata yiyorum. Çikolata olarak sana tavsiyem; Snickers, Mars ve bunların yerli kopyası olan Metro Fıstık veya Fındık.
Eğer başın dönecek, gözlerin kararacak kadar yorulduysan, bunlardan önce 1 bardak kola, kan şekerini yükseltmesi için.

Bi 5-10 dakika sonra kendine gelmiş oluyorsun. Üstüne soğuk bir duş :)

Derin Öz

Üye
Tepki
50
Bu tür kan şekeri düşmesi durumlarında arkasından şekerli çikolatalı besinlerin tüketilmesi kan şekerinin birden yüksenmesine sebeb olur vücut tekrar şekeri düşürmeye çalışır. Bence en doğrusu bol su tüketmek ve vücudun kendini toplamasına müsade etmek gerekir diye düşünüyorum. Zira 10 dk sonra zaten normale dönmeye başlarsınız. Yapabiliyorsanız soğuk duş kılcal damarlardaki kanın çekilmesine ve yerine taze kan gitmesini sağlar. Laktik asit vücuttan daha çabuk atılır.

@Gökhan Toros

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Emin

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
ben dün turdan geldiğimde bitkinlik yoktu. sabah uyandığımda kendimi biraz bitkin hissediyordum. belki üstüm açık yattım ondan oldu bilemiycem.

tur sonrası eve gelince soda-ayran yapıyorum ben. soda mineral kaybını gideriyor, ayran da yorgunluğu alıyor. tat da baya lezzetli oluyor soda-ayran :)

• Beğen
Tepkiler: mustafa mimaroğlu
Tepki
103
BENİMDE NACİZANE TAVSİYEM HEM ANTREMANA BAŞLAMADAN HEM DE BİTTİKTEN SONRA BACAK GERDİRME HAREKETLERİ YAPILIRSA DAHA RAHAT EDİLMRKTEDİR. ANTREMAN SONRASI GRANÜL MAGNEZYUM VE POTASYUM İLE C VE E VİTAMİNİ KASLARA İYİ GELİR .BESLENME YÖNÜYLEDE ANTREMANDAN MİNİMUM 2-3 SAAT ÖNCE KOMPLEKS KARBONHİDRATLAR (YAĞSIZ OLARAK MAKARNA, BULGUR, BEYAZ EKMEK DIŞINDAKİ EKMEKLER, MÜSLİ VB) TÜKETMEK ÇEVİRMEYE DEVAM EDERKEN DE BASİT KARBONHİDRAT ( ÖZELLİKLE KURUTULMUŞ MEYVELER , ÇİKOLATA, LİF İÇEREN BİSKÜVİLER) GRUBUNDAN TÜKETMEK ANTREMAN SONRASINDA DA BİR MİKTAR KARBONHİDRAT VE ELBETTE PROTEİN TÜKETMEK GEREKLİDİR. SU ALIMINA DA ÇOK DİKKAT ETMEK GEREKİR EN BÜYÜK HALSİZLİK SEBEPLERİNDEN BİRİSİ VÜCUDUN ELEKTROLİT DENGESİNİN BOZULMASIDIR YANİ YETERLİ VE ZAMANINDA SU İÇMEMEKTİR.ÖNEMLİ OLAN SUSAMAYI BEKLEMEDEN AZAR AZAR İÇMEKTİR SUSADIĞINDA GEÇ KALMIŞSIN DEMEKTİR.
İYİ EĞLENCELER

@Mehmet Ergene

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Derin Öz

Tabii ki yavaş bir şekilde dengelenmesi daha iyi oluyor fakat bazı günler eve öyle geliyorum ki, asansörde biyere tutunmadan ayakta duramayacak halde oluyorum. Gözlerimin karardığı oluyor. O durumda içtiğim 1 bardak kola beni kendime getiriyor :)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
yorgunluğun en iyi çaresinin antrenman olduğunu düşünenlerdenim....
zamanla daha uzun mesafeler ya da daha ağır çalışmlar daha az yorgunluk hissettirir oluyor... yorgunluktan tamamen kurtulmak da imkansız tabi ;) işin güzel tarafı bu, yorgun hissetmeyi sevenlerdenim =)

bununla birlikte olması gerekenden daha çok yorgunluk da hissetmemek lazım tabi...

ben spor öncesi ve sonrası ısıma-soğuma amaçlı açma-germelere çok alıştım...
yapacağım/yaptığım antremanın yoğunluğuna ve uzunluğuna göre illaki ısınıyorum... illaki soğuyorum... antrenman sonrası ağrıları ve yorgunluğu üzerinde hissedilir bir fark oluyor...

(açma germe derken yanlış bir terminoloji kullanmış olabilirim... streching farklı bişeymiş, bi de bunun dinamiği pasifi varmış... ben isimlerini amaçlarını karıştırdım, yapılan hareketleri aklımda tutabildim bitek) ...

ikinci olarak, anrenman sırasında ve sonrasında su alımına çok önem veriyorum... vücudu susuz bırakmamak lazım...

bir de antrenman sonrası illaki soda, mümkünse soda ayran (bu ayrıca çok da güzel bi içecek oluyor... bayılıyorum)

üçüncü olarak, genel beslenme... vücut ihtiyaç duyduğu besinleri alırsa çok daha kolay toparlıyor kendini, daha dayanıklı oluyor... karbonhidratı, proteini... vucudu dinlemek, canı ne çekerse vermek lazım :)

dördüncü, dinlenmek!! antreman sonrası, illaki dinleninki yıpranan yerler onarılabilsin...

beşinci, antrenman satleri uzadıkça, illaki bi'şeyler de yemek lazım... ama mesela 2 saatlik bi antrenmansa planladığım bi'şey yemiyorum ben... daha uzun olucaksa, elma, muz, kuru kayısı enerjimi başa sarıyor benim... (özellikle elma... sanırım psikolojik, arada bi elma yedim mi bütün gün yürüyebilirim mesela ;) ) bi de tadım'ın barları çıktı, fıstıklı, fındıklı güzel şeyler =) onlardan da yanımaalıyorum bazen....

yapay veya hap şeklinde herhangi bir şeyi, enerji versin diye, vücuduma sokmam ben... enerji içeceklerine de karşıyım... =)

amatör bi sporcu olarak söyleyebileceklerim bunlar =)

(bi de bunlar önem sırası değil, sadece aklıma geliş sırası =) )

Mehmet Emin

Aktif Üye
Tepki
149
Kisaca sunlari da eklemek lazim. Profesyonel bisikletciler dahi haftanin 5 gunu bisiklete biner, kalan 2 gunde tamamen dinlenirler. Daha cok surekli binenler icin diyorum, turlardan sonraki 1-2 gun mumkunse bisiklet surmeyin, kondisyonunuzun yetecegini dusunseniz bile yapmayin. ben sahsen gecen hafta bir gunde yaptigim 120 kilometreden sonraki gunlerde de bisiklet surunce bir turlu kendime gelemedim. Sonunda haftasonu surmedim de sukur toparlandim.

serkan hilal

Forum Bağımlısı
Tepki
669
Tur dan önceki gece, 100gr. Fındık REDBULL ile tüketiyorum. Tura çıkmadan önce hafif açma germe, Yokuşlu bir tur ise bir tane POWERADE alıyorum(mavi olandan, şeker oranı daha yüksek) formamın sırt cebine koyuyorum, 160 km lik ANKARA ÇEVRE yolu turu, yokuşlar mükemmel heleki sona doğru offf offff :D anlatılmaz yaşanır. 20. km de bir benzinlikte durup (OPET olması tercihimdir, çok temiz ve mükemmel) topkek ve çikolata alıp yola koyuluyorum, sonrasında durmak yok tabi soluksuz 140-150km, tur bittiğinde gerçektende çok güzel bir duygunun yanında, mütiş bir bacak kaslarımda sızlama hissediyorum (ve bana sesleniyorlar Gelişiyorum diye) buna kulak vererek mutluluk içerisinde eve varmadan önce bisikletten inip yaklaşık 500m yada 1km yürüyorum, eve gelip duş alıyorum. ILIK ve soğuk, KOLA tüketiyorum, kuruyemiş tüketiyorum, sonra biraz ekmek arası birşey yiyip oturuyorum PC başına, sabah kalktığımda dizlerim hala gelişmenin verdiği hafif sızlamalardan oluşan ufak ufak sızılar harici hiç birşey olmamaış gibi güne başlıyorum.

TOPKEK ve ÇİKOLATA yı soracaksınız, turun ortasında yedim :D Yokuşa yaklaştığımı hatırlayınca, önce POWERADE den 1 yudum, sonra sudan 1 yudum alıyordum, biraz düz yolda ilerledikten sonra yokuşu soluksuz çıkıyordum. 2km 3km lik yokuşlar arkadaşlar!!! Yokuş bitiminde kesinlikle nabız ve nefesiniz normale dönene kadar Hiç birşey tüketmeyin!!! 1 mideyi şişirir (gaz yapar) 2 nefesinizi keser.
Gerisi size kalmış, Denemeni tavsiye ederim...

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@serkan hilal

benim de dinlenmek için tercih ettiğim yer bilgisayar başı... idi... bu haftaya kadar.

bu hafta sonu iki gün üst üste yaptığım ciddi antrenman sonrasında şunu keşfettim ki insan, hele de sınırlarını iyice zorlamışsa, bilgisayar başında oturarak dinlenemiyor.

en iyisi, bacakları bi destekle yükseltip uzanmak... bu arada bi kitap veya televizyon bilgisayardan daha iyi geliyo, çünkü uyuklayabiliyoruz... bilgisayar başında uyunmuyor

Koray Uzun

Daimi Üye
Tepki
253
Bisiklet
Sedona
@Gökhan Toros

Dağdayken kan şekerimiz düştüğünde kuru meyve+kuruyemiş ikilisini yiyoruz. Kuru meyveler yüksek glisemik indeksiyle çok çabuk kana karışıp baş dönmemizi ellerimizin titremesini durdururken. düşük glisemik indeksli fındık, leblebi vs. yavaş yavaş kana karışmaya devam ederek 5 dakika sonra şekerimizin tekrar hızlıca düşüp tekrar baş dönmesinin tekrarlanmasının önüne geçiyor.

Sizin yediğiniz snickers, metro vs fındık fıstık içerdiği için güzel bir seçim olabilir ancak o kadar karameli çikolatayı yemenin gereği yok diye düşünüyorum. Ayrıca hazır ürünlerdeki koruyucu maddeler, boyalar ve tatlandırıcılar ayrı bir konu.

Glisemik indeksle ilgili biraz daha ayrıntılı bilgi için:(link)

• Beğen
Tepkiler: CandanC

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
ben anlamıyorum...

sağlık için spor yapıyoruz ama kendimize gelmek için kola içiyoruz, içinde ne olduğu daha da belirsiz enerji içeceklerinden medet umuyoruz...

bu bi çelişki diil mi??

Tepki
4
@Mehmet Ergene

pharmaton güzel vitamindir. etkilerini görebilmek için minimun 1 ay kullanmalısın. std multivitaminlerden farkı gingseng içermesidir. güvenle kullanılabilir.
ancak siz turdan sonra vitaminden ziyade az miktarda komplex karbonhidrat ve maden suyu alırsanız bence daha iyi olur.

Tepki
8
Turdan yaklasik 30-45dk once alinan L-Carnitin antremandan sonra ciddi anlamda yorgunluk hissini azaltacaktir.Antreman sirasinda yarim saatten sonra performansinizi uzun sure ayni seviyede tutacaktir.Vucuda bi zarari yoktur genelde yag yakmak isteyen kisiler kullanir condisyon antremanlarinda mukemmel sonuc gosterir tavsiye ederim.
L-Carnitin in gorevi kaslardaki mitokondrilere daha fazla besin tasimasidir.

Tek kotu yani fazla terletir normalden fazla su icersiniz.