Antrenman Bilgi ve Önerileriniz

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Enis Ünalmış tarafından paylaşıldı.

 1. Enis Ünalmış

  Enis Ünalmış Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2009
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  120
  Şehir:
  İzmir/Ödemiş
  Seviye:
  Selam,
  Bir süre önce bisiklete çok fena merak sardım ve Ocak ayı başında Whistle Miwok 1053V alıp bisiklete bir nebze başladım.

  Bugüne kadarki durumumu size anlatıp katkılarınız ve eleştirilerinizle çalışmalarıma yön vermek istiyorum. Yardımcı olan bilirkişilere şimdiden teşekkür ederim... :)


  Bugüne bugün 40 günlük bisikletçiyim,
  39 Yaşındayım ve
  1.80 civarı, 105 Kiloyum. :) Evet farkındayım kilo sorunum var..

  Fırsat bulduğum günler günde en fazla 1,5 saat , ortalama haftada 5 gün zaman ayırabiliyorum. İlk zamanlar ufak ufak başladığım turlarıma parkur ekleye ekleye 20 Km çıkardım.
  Mesela bugün 66 dk bisiklet üzerinde kaldım ve bu süre zarfında 21 Km yaptım. Ara vermediğim günler olmadıkça bu parkur artık beni fazla yormuyor.(Aşırı olmayan yokuş çıkış ve yokuş inişli bir parkurum var.. )

  Forumda antrenmanla ilgili ve yüksek kadansla ilgili olanlar dahil çoğunu okudum. Fakat benim verdiğim bilgilere istinaden bana önerileriniz olabilir mi?

  Tur süremi mi uzatayım?
  Yoksa aynı parkuru daha kısa sürede bitirmeye mi çalışayım?
  Yada çalışmalarım başlangıç için yeterli değil ise başka önerileriniz mevcut mu?

  Şimdiden tekrar teşekkürler..
   
 2. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Sana tavsiyem ilk önce bir makara (trainer ) al.Böylece daha hızlı kilo düşersin .Ayrıca yağmura çamura fazla takılmazsın.Ben bu şekilde 6 ayda 96kg dan 75 kg'a düştüm.Tabii ort 2200-2500 kalorilik bir rejimde yaptım.Kadans yani dakikadaki pedal çevrim sayını arttırmaya bak.Bunun için küçük dişliler kullan ben yol bisikletinde 53 x 21 ile ort 105 kadans çeviriyorum.Buda 33-34 km/saat ort. hıza denk geliyor.Hafta 1-2 günde yola çık.Her zaman yol yada her zaman evde bisiklet sürülmez.Elimde çok kaynak var ama hepsi ingilizce istersen sana yollarım saygılar
   
  nükleer kedi ve Enis Ünalmış bunu beğendi.
 3. d.berkay

  d.berkay Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.886
  Beğeniler:
  3.207
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Demir Berkay
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  Eğer kilo verip forma girmek istiyorsanız bisikletin üzerinde kaldığınız süreyi uzatarak yağ yakım sürenizi uzatabilirsiniz.. Çünkü genelde 40-45dk civarı aktiviteden sonra vücut yağları birincil enerji kaynağı olarak kullanmaya başlar..
  Aslında nabız saati edinebilirseniz daha bilinçli ve verimli antremanlar yapabilirsiniz..
  Mümkün olduğunca teorik maksimum nabzınızın(220-yaşınız) %70-%75'i civarı nabız atım sayısında antreman yaparsanız hem kardiyovasküler olarak daha çabuk gelişirsiniz hem de yağ yakım aralığında kalırsınız..
   
  nükleer kedi ve Salih Manavoğlu bunu beğendi.
 4. murat ateş

  murat ateş Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2009
  Mesajlar:
  88
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Eğer daha önce bir sporla uğraşmamış iseniz amacınız kilo vermek ve biraz egzersiz ise aşırı yüklenmenize, fazla zorlanmanıza gerek yok.
  Bu arada öncelikle sağlık kontrolü yaptırmakta fayda görüyorum ve mümkünse bir nabız sayacı edinebilir, antrenman düzeyinizi, aşırı yüklenip yüklenmediğinizi biraz olsun takip etme imkanına kavuşursunuz.
  İnşaallah ilerleyen günlerde birkaç kişiyi de bisiklete özendirir ve beraberce yollarda bisikletin keyfini sürersiniz.
   
  nükleer kedi ve Enis Ünalmış bunu beğendi.
 5. #5
  Enis Ünalmış

  Enis Ünalmış Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2009
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  120
  Şehir:
  İzmir/Ödemiş
  Seviye:
  Trainer veya roller gibi birşey düşünüyorum aslında. Ama hemen temin edemeyeceğim sanırım. Kaynak konusunda teşekkür ederim, sanırım ingilizce şu an bana ağır gelecek. Teklifiniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..


  Anladığım kadarıyla imkan bulduğum zaman mutlaka ilk etapta bir nabız saati almam gerekiyor. Daha önce aktif sporla uğraşan biri değilim. Klasik bir bilgisayarcıyım. Ve bütün gün oturarak iş yapıyorum. Dolayısıyla bisiklet benim için bir kurtuluş oldu. Hem spor yapıyorum hem zevk alıyorum...
  Aslında kilo vermeyi isteme amacım bisikletteki performansımı arttırabilmek için. Kilo verdiğimde ise bunun olacağını da biliyorum.. Bir kısır döngü gibi.. :)

  Çevreme büyük pisikolojik baskılar yapıyorum. Özendirmek için elimden gelen herşeyi yapıyorum. En azından yaz aylarında biraz daha uzun mesafeli turlar yapmak istiyorum, bu yüzden bir kaç arkadaşımın aklını çeldim ama kılıbık arkadaşlarımın eşlerinden izin almalarını sağlayamadım henüz.. :)

  İlk etapta amacım mayıs - haziran aylarına kadar güzel bir performans yakalayabilmek. Bunu yapacağıma inanıyorum katkılarınız ve bilgileriniz sayesinde.. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..
   
  nükleer kedi ve murat ateş bunu beğendi.
 6. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Gidişhatınız güzel, yavaş yavaş mesafeyi ve şiddeti keyfinize göre arttırabilirsiniz. Ayrıca diğer binen guruplarla binmeniz de sizi motive eder ve sıkıntıyı önler. Bulunduğunuz bölge itibariyle çok fazla trainer a ihtiyacınız olacağını sanmıyorum zaten şubatın yarısını geçtik :)

  Şu an için süreyi uzatmanız daha uygun gibi, bisiklet üzerinde daha fazla mesai yaparak temelinizi oturtun, ilerleryen haftalarda eski parkurunuzda zamanı kısaltmaya çalışabilirsiniz.
   
  Enis Ünalmış bunu beğendi.
 7. #7
  Enis Ünalmış

  Enis Ünalmış Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2009
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  120
  Şehir:
  İzmir/Ödemiş
  Seviye:
  Evet haklısınız, Belki abartı ama yılın 11 buçuk ayı hava koşulları konusunda çok sorun olmuyor. Sağnak yağış haricinde her koşulda çıkabiliyorum. O da istisna oluyor.
  Bugün çalışma parkurumun alt limitini 25 Km. olarak uygulamaya başladım. Çok zorlanmadım açıkçası.. O yüzden haftaya 30' a çıkarabileceğimi düşünüyorum.. Önerileriniz doğrultuısunda bu sınırı performansımın durumuna göre ve bünyemi aşırı zorlamadan yükselteceğim. Gündüzler uzadıkça sanırım bisiklete biraz daha fazla zaman ayırabileceğim..

  Cevaplar için tekrar teşekkürler..
   
 8. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Rica ederim Enis bey, çok iyi gidişatınız, vücudunuzun hissiyatına göre ayarlayın antrenman arttırımlarını, zaten iyi hissettikçe arttırmak isteyeceksinizdir mesafeyi.
   
  sadana ve Enis Ünalmış bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

% 8 eğimli bir tırmanış.jpg
Yeni aldığım power meter'i bir kaç ativitede denedim şuan için verilerin yüksek olduğunu düşünüyorum, Bu 135kmlik dünki nabzımın %65'inde yaptığım rahat tempo turumdan değerler [ATTACH] Bu...
upload_2016-11-16_14-21-0.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
7.png
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...