antreman

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında serkan771 tarafından paylaşıldı.

 1. serkan771

  serkan771 Yeni Üye

  Kayıt:
  20 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  27
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  antiremanlara kaç gün aralıkla cıkılmalı...
   
 2. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Reparasyon süresini hesaba katarsanız, bildiğim kadarıyla günaşırı olması makul.
  Antrenmanlar konusunda benden daha ehil diğer arkadaşlar size yardımcı olacaklardır. ;)
   
 3. Oksal Özdöl

  Oksal Özdöl Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.671
  Beğeniler:
  1.318
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  ne sewiyede spor yaptığınız önemli.Sağlık için spor yapan biri için 2 günde 1 yada 3 günde 1 yeterli olabilir. ama üst düzey sporcular genel olarak hergün antreman yaparlar. hatta hergün günde çift antrenman yapan sporcularda wardır...
   
 4. sifa

  sifa Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  124
  Beğeniler:
  60
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Merhaba,

  Bisiklet için özel bilgim yok, onu uzman arkadaşlar yazarlar ama benim sportif tırmanış için uyguladığım antrenman programı aşağıdaki gibi, bisiklet de buna benzer olması lazım:

  * dayanıklılık antrenmanları: mutlak gücün %20 - %50 sinde yapılan uzun süreli (1-2 saat) antrenmanlardır. Antrenman sırasında ağrı şişkinlik hissetmemeniz, ama hafif yorulmuşluk hissi oluşması beklenir. Asıl amacı kardiovasküler sistemi ve damar oluşumunu desteklemektir. Böylece güçte dayanıklılık ve güç çalışmalarında oluşacak laktik asitin daha çabuk azaltılmasını sağlar. Dayanıklılık antrenmanlarında vücudun oksijenli solunum yapması istenir. Genel olarak her gün yapabilirsiniz.

  * güçte dayanıklılık antrenmanları : mutlak gücün %50 - %80 inde yapılan 2 ile 10 dakka süreli antrenmanlardır. Oksijenli solunum yetmediğinden laktik asit döngüsü de kullanılır. Oluşan laktik asitin bir kısmı kasta birikeceğinden, hedeflenen süre sonunda kullandığınız kasların şişmesi ve sizin de bitmeniz beklenir. Laktik asidin tamamen eski seviyesine inmesi baya bi zaman alır, ama aynı günde yapılacak iki güçte dayanıklılık antrenmanı arasında en az bi 30dk olması arzulanır. İki güçte dayanıklılık antrenmanı arasında iki gün olsa iyi olur.

  * güç antrenmanı : mutlak gücün %80 - %100 ünde yapılan kısa süreli antrenmandır. 0 ile 2 dk arası sürmesi beklenir. Asıl enerji kaynagı kaslardaki hazır bulunan kreatin fosfat ve atp dir. süre uzadıkça laktik asit döngüsü de işim içine girer. Hedefi kasın mutlak gücünü arttırmaktır. Aynı gün yapılacak iki güç antrenmanı arasında yine 30 dk olması iyidir. İki güç antrenmanı arası iki üç gün olması beklenir.

  Genel bilgi: Kaslar sanıldığının aksine antrenman sırasında güçlenmez, bilakis yıkıma uğrar. Asıl gelişme antrenman sonrası dinlenme süresinde yaşanır. Kaslar der ki 'bu adama güven olmuyo, geçen az daha ölüyoduk, kendimi geliştireyim de bir dahaki sefere rahat edeyim' Dolayısıyla antrenman sonrası yeterli dinlenme süresi bırakılmadığında, sporcu azalan bir performans eğrisine girer (sürantrene olma durumu). Peki yeterli dinlenme süresi nasıl belirlenir bu süre, yukarıda ana hatlarıyla belirtildi ama kişiden kişiye değişir. Eğer sabah kalktığınızda, kas ağrısı, isteksizlik ve yorgunluk varsa, bir gün daha dinlenmeniz faydalı olacaktır.

  Periyodik antrenman programı : Periyodik antrenman programları üzerinde oldukça çalışılmış bi konu. Önerilen, 4 hafta dayanıklılık antrenmanı + 3 hafta güçte dayanıklılıkantrenmanı + 2 hafta güç antrenmanı + 1 hafta dinlenme, tabi bu bölümler içiçe geçebilir, ağırlıkları istenilen şekle göre değişebilir vs vs. Aynı gün farklı tipte antrenman yapılacaksa önce daha fazla kas gücü gerektireck olan yapılmalıdır. Örneğin, sabah güç antrenmanı, akşam dayanıklılık antrenmanı ya da sabah güçte dayanıklılık antrenmanı akşam dayanıklılık antrenmanı gibi vs vs

  Sportif tırmanışta biz böyle bişeyler uyguluyoruz ama tekrar ediyorum bisiklet konusunda daha doğru bilgiyi uzman arkadaşlar verirler. Kanımca biz düzgün ve doğru antrenman yapmadığımız için başarılı olamıyoruz. Amerikanyada işinde gücünde haftaiçi beş gün çalışan ortalama yetenekte ortalama bir kişi düzgün antrenman yaparak 8, 9 derece kaya tırmanabiilirkene, bizler kafamıza göre çalıştığımızdan bu dereceleri geçenleri parmakla sayabiliyoruz.

  bir not: biseklete binmekten gelen mutluluk kişiye yetiyorsa, antrenman yapma gereği elbette yoktur, kafasına göre biner.

  herkese sevgiler,
  şifa
   
 5. Daywalker

  Daywalker Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2007
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  179
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Tebrik ederim Şifa. Çok güzel anlatmışsın. Aynen katılıyorum. Pek çok kişinin sandığının aksine kasların antrenman sırasında degil, dinlenmede geliştiğinin de özellikle altına çiziyorum. Çok önemli bir noktaya değinmişsin.
   
 6. bisikletci

  bisikletci Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.253
  Beğeniler:
  366
  Şehir:
  Abu Sari
  Seviye:
  1 haftada 4 gün antrenman yapacaksan şayet
  Pazartesi-salı-perşembe-cumartesi en uygunu olur.. Ya da bu programa göre kendin bir takvim hazırlayabilirsin.. ( Antrenor tarafından bana cıkarılan program , Cardio amaçlıdır )

  Evet Kaslar antrenman sonrası televizyon karşısında gelişir..

  Şifa bilgiler için saol ...
   
 7. isparta32

  isparta32 Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  136
  Beğeniler:
  13
  Şehir:
  Isparta
  Seviye:
  arkadaşlar ben bisiklete başlayalı 6 ay falan oldu. günde 30 km sürüyorum. ara vermeden
   
 8. Serhat ÖNAL

  Serhat ÖNAL Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2007
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  62
  Şehir:
  İstanbul - Avrupa
  Seviye:
  Bu kısım çok hoşuma gitti. :)

  Uzun süredir aktif spor yapıyorum. Birgün yorduğum bölgeyi mutlaka ertesi gün dinlendiririm. Mesela bugün bisiklete bindiysem ertesi gün bacaklarımı yormayacak, zorlamayacak antrenmanı tercih ederim. Salon antrenmanlarımı (fitness) birer gün arayla yaparım. Ayrıca 3 ayda bir 1 hafta boyunca dinlenirim. Konunun uzmanı yakından tanıdığım doktor arkadaşlarımın da tavsiyesi yoğun çalışan kas gruplarının 48 saat dinlendirilmesi gerektiği yönünde. Birçok arkadaşımınızın da bahsettiği gibi kas gelişimi antrenman esnasında değil, dinlenme ve sağlıklı bir uyku esnasında gerçekleşiyor. Ufak bir ek yapmak istiyorum. Sağlıklı bir gelişim ve sakatlanmalara engel olmak adına, her ne antrenmanı yapıyor olursanız olun, antrenman öncesi ve sonrasında, direk çalışan veya destekleyici kaslarınızın tümünü açma-germe (stretching) hareketleriyle mutlaka ısıtmalı veya soğutmalısınız. Yaşam tarzınızın ve beslenmenizin de büyük etken olduğunu hatırlatmakta fayda var.
   
 9. ismailofli

  ismailofli Bisikletkolik

  Kayıt:
  7 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.033
  Beğeniler:
  469
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Bilgiler için teşekkürler...
   
 10. R4UF

  R4UF Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  154
  Beğeniler:
  36
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  şifa arkadaşımız çok güzel konuşara değinmiş bilmediğim konunlar vardı aydınlatmış oldunuz teşekkürler
   

İlginizi Çekebilir

1.jpg
Bisiklet sürerken beni son derece rahatsız eden ve bir türlü çaresini bulamadığım hadiselerden biri de sürekli burnumun akması. Mevsim dinlemiyor, yaz-kış bisiklet üzerinde olduğum sürece burnum...
cycling-nutrition-energy-bars.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
4.png
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...