Antreman ve gezi dinlenmelerindeki beslenme

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında xaphanis tarafından paylaşıldı.

 1. xaphanis

  xaphanis Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  12
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Merhaba arkadaşlar, forumda okuğum kadarıyla sürüş arası dinlenmelerde enerji almak amaçlı tüketilen yiyeceklerin dondurma ve bitter çikolata gibi ürünler olduğunu farkettim. Bu sebeple geçen haftaki 6 saatlik gezimde hiç sevmememe rağmen 1 tablet bitter çikolata, 2,5 litre su, 330ml elma suyu, 1 maden suyu, 1 altınbaşak tükettim; tam anlamıyla enerji aldığımı vücudumda hissetmedim acaba çikolata yerine direk meyve yesem daha iyi olmaz mı? Tabiki daha iyi olur diyeceksiniz ama muzun vücuttaki suyu emdiğini öğrendim ve diğer meyvelerin ne gbi özellikleri var tam olarak bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.
   
 2. Mehmet Akif MALKOC

  Mehmet Akif MALKOC Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  799
  Beğeniler:
  398
  Şehir:
  Lagos
  Seviye:
  DAYİG e sorman lazım bunu..Adamlar dağ bisikleti yeme içme grubu :) paso yiyip içiyorlar onlar iyi bilir :)
   
  cedrick41, xaphanis ve G. Sipahi bunu beğendi.
 3. herbil

  herbil Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2009
  Mesajlar:
  382
  Beğeniler:
  394
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  çikolata, şekerlemeler vb. lerinde kullanılan şekerler basit şekerlerdir. Bu şekerler vücutta bir anda enerjiye dönüşür, deyim yerindeyse enerji patlaması yaratır. Ama bu kısa bir sürede olduğu için enerji patlamasının sonunda tekrar enerjiye ihtiyacımız ortaya çıkar. Zaten bu patlama sırasında vücut enerji ile beraber ısı da üretir. bunun için basit şekerleri tüketmek uzun vadeli sürüşlerde pek tavsiye olunmaz.
  Basit şekerler yerine, komplex şekerleri barındıran yiyecekler tüketmek gerekir, Örnek; kuru üzüm, kayısı, dut gibi kurutulmuş meyveler en güzel örneklerdir. Bu gıdalar enerjiye daha uzun vadede istikrarlı bir şekilde dönüşür, bu yüzden vücutta daha verimli bir şekilde kullanılır. Taze Meyveleri de bu sınıfa sokmak mümkün, ama genel de kuru gıdalara göre daha az enerji barındırırlar.

  Bi bisiklet faaliyetindeki en uygun beslenme; kurutulmuş meyveler, taze meyve, hazır şekerleme-çikolata kombinasyonu ile sağlanmalıdır.

  Bu arada eğer yeteri kadar su tüketmezseniz ve oksijen almazsanız vücut enerjiyi ne yerseniz yeyin üretemez. Bu çok önemli, faaliyet sırasında vücudu sık nefes almaya zorlamak gerekir. Mesela bir yokuşa yaklaşırken sık ve derin nefes alarak yokuş için enerji üretimine 1 dk önceden başlamakta fayda var. (Çok sık ve derin nefes almak bazen tansiyonu düşürebildiği için bayılmanıza, gözlerinizin kararmasına yol açabilir. Dozunu ayarlamak gerek :p)
   
 4. #4
  xaphanis

  xaphanis Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  12
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  gerçekten böyle bir bilgiye ihtiyacım vardı ve böyle güzel bir şekilde anlattığınız için de çok teşekkür ederim
   
 5. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Antrenman ve gezi sürüşlerinde en iyi seçim meyve (muz, incir, elma portakal) vs), kuru meyveler (üzüm, incir, kayısı vs) cevizli sucuk vb doğal besinlerdir. Çukulata ve türevleri çok yağlı olduğundan tercih edilmez.
  Performans binişlerinde ise çok sağlıklı olmamasına rağmen market vb den alınacak kek (üzümlü kek) oldukça iyi netice vermektedir.
   
 6. nükleer kedi

  nükleer kedi Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  716
  Beğeniler:
  484
  Şehir:
  Sincan
  Seviye:
  Eğer antrenman sırasında pedal çevirirken alacaksanız basit şeker alabilirsiniz ama dinlenirken almamaya özen gösterin.
   
  xaphanis bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-3-5_12-28-7.png
Biliyorum "yol bisikletiyle yapılan en yüksek hız" gibi ilgi çekecek bir konu değil ama, ülkemizde, genetik kimlik yoluyla hangi spora yatkın olduğunuzu tespit eden bir firma var. Genetic Trainer...
20150722_101715.jpg
yaklaşık 2 sene önce serçe parmağım kırılmıştı, bayramdan önce aynı yerden tekrar kırıldı, boksör kırığı diye geçiyormuş bu kırık tipi... Sağ el olduğundan günlük işlerimde aksaklıklara neden...
upload_2017-3-26_11-42-18.png
Her şey demek olmasa da, düzenli aralıklarla FTP tespiti yapıp, çalışma programını buna uyarlamak sistematik çalışmanın anahtarıdır, diyebilirim. Kaç çeşit FTP tespiti yapılabilir? 2004 yılında...