Antreman Sonrası Nasıl Dinlenmeli?

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Merhabalar,çok basit yada saçma gelebilir başlık ama,sporda kasa yüklenmek kadar kası gerdirmek ve dinlendirmekte oldukça önemli.Okuduğum vede dinlediğim pek çok pro sporcunun ortak bahsettiği konu bu.Genel olarak vücut geliştirmecilerden okudum o yüzden özellikle bisiklet için soruyorum ya da bacaklar için.Antreman sonrası; afedersiniz,eve gelip camış gibi yatmanın faydası olduğuna inanmıyorum gerdirme yapıyorum ama yeterli mi gelmiyor yada nasıl yapmalı ne yapmalı da bacaklarımdaki yorgunluğu daha hızlı atabileyim?yardımcı olabilirseniz sevinirim zira sanırım ben dinlenmeyi bilmiyorum yorgunluk hissini yoğun ve uzun hissediyorum. Herşeye rağmen spor yapabildiğime yada yaptığım(d)a mutlu oluyorum ama fiziken de tamamlamak istiyorum bu hissi.katkısı olacaklara şimdiden teşekkürler:)

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Küveti dolduruyorum. Bir tane de bira alıyorum yanıma.

Gerdirmenin yarardan çok zarar verdiğini anlatan araştırmalar var. Nedeni ise, antrenman boyunca tek yönde zorlanan kasın, antrenman sonrası diğer yönde yapay olarak zorlanması. Sakatlanma riskini arttırıyormuş. Öncesinde de sonrasında da yapınca...

Ben antrenman sonrası, 10dk kadar düşük tempo sürüp hem nabzı düzenlemeyi hem de kaslardaki laktik asidi atmayı öneriyorum.
Ondan sonra protein almak onarım sürecini hızlandıracaktır. Vitamin tavsiye ederim.
Yukarıda yazdığım gibi, bir biranın rejenerasyon sürecini hızlandırdığını söylüyorlar.

Varsa kız arkadaşınız ya da eşinizin masaj yapması da oldukça yararlıdır. Kastaki baskıyı alması için. Youtube'da örnek videolar var bisikletçiler için. Masaj yağları kolayca bulunuyor.

En son ise, iyi bir gece uykusu.

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
hocam anlattıklarınızın içinde bende olmayan son düşük tempolu 10dk ve beslenme sanırım.hatta son 10dk inanılmaz zorlayıcı oluyor çünkü fena yokuş çıkıp eve varmış oluyorum,aslında en büyük eksiğim bu kısım olabilir üstünde durmamıştım dikkat edeyim.Teşekkür ederim:in:

Alper Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
126
Bisiklet
Fuji
Ekrem Bey, profesyonel olmadığım için detaylıca bilemeyeceğim ama okuyup, araştırdığım ve hocalarımdan öğrendiğimi paylaşayım.

Sürüşü bırakmadan önce hafif tempoda turlarım, böylece Gökhan Bey'in değindiği gibi laktik asit uzaklaştırılmış oluyor.
Her sürüşten sonra mutlaka duş alıyorum, duşu ılık suyla yaparım çıkmadan önce ise soğuk suyla sağ ve sol bacağıma birkaç dakika su tutarım.Bir nevi soğuk kompres.
Mevsim meyvelerinden ve ya ceviz, badem vs. kuruyemiş tüketiyorum.
Ağrı olursa o bölgeye masaj uyguluyorum, yoğun antrenmanlardan sonraki günü ise dinlenmeye ayırıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ekrem Yılmaztürk

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Alper Yılmaz

Soğuk su hakkında şöyle bir detay vereyim;
Duştan önce soğuk su daha mantıklı. Nedeni ise şöyle;
Soğuk suyla duş aldığınızda, kaslarda ve eklemlerde biriken "kirli" kan çekiliyor. Daha sonra normal suyla duş aldığınız zaman ise o bölgeye temiz kan ilerliyor ve iyileşme sürecini hızlandırıyor.

Yaz günlerinde bu küvete su doldurma işini soğuk suyla yapıyorum ben. Belime kadar, göğsüme kadar. Ne kadar dayanabilirsem. Kışın o kadar cesur olamıyorum ama :D

Bir bilgi de beslenme ile ilgili. Antrenman süresince kaybettiğiniz su ve mineralleri geri almanız gerekiyor. Ayrıca kan şekerini de dengelemek gerek. Bunu antrenman sırasında izotonik içecekle ya da antrenman sonrası aynı şekilde alabilirsiniz. Kola hayat kurtarır.
Kısacası, vücudun kaybettiğini geri koymak gerekir. Yoksa halsizlik durumu devam edecektir.

Tepki
35
Bisiklet
Bianchi
Evinize yokuştan çıkıyorsanız, bisikleti bıraktıktan sonra 10 dk. lık kısa bir yürüyüşte sizi rahatlatacaktır. Önemli olan vücudun temposunu yavaş yavaş düşürmek. Eğer duş alamıyorsanız soğuk suyla yada buzla masajı tavsiye ederim. O da baya etkili olacaktır. Hemen yemek yiyorsanız elma suyu 10 numaradır. (benim tercihim tabii herhangi bir meyve suyuda işinizi görecektir) Yok daha sonra yiyorsanız meyve suyu + biraz kuruyemiş (incir, ceviz, badem, fındık, belki biraz çikolata) tavsiye ederim. Üniversitede kaya tırmanışı yapardım, malum iş hayatından ve yaşadığım yerde hiç imkanım olmadığından şimdi yapamıyorum. Şimdilerde bisiklete başlamaya çalışıyorum. Hangi sporu yaptığınızın bir önemi yok. Önemli olan vücudu rahatlatmak. Esneme germe hareketleri kendinizi zorlamadığınız sürece iyidir, bırakmayın derim ;) İyi pedallamalar.

• Beğen

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
bilgiler için çok teşekkür ederim, eksiklerimi gördüm bunları uygulamaya çalışacağım.katkı sağlayanlara tekrardan teşekkürler:)

Tepki
13
sanırım kuvetı soğuk suyla dolduruyo olmalısınız cunku soguk su yada buz kompresi de antrenman sonrası kasları dınlendırmek ve laktik asidi atmak için yararlı imiş. bende sızın gıbı antrenman sonrası en az 15 dakıka boşta çeviriyorum sonra evın yolunu tutuyorm. sızınde paylasımınız cok guzel tesekkur ederım

ben devam eden bılgılerı okumamıstım dırek ıkıncı yazıyıyazan arkadasa yazmsıtım özür dilerim :) daha alışcam sanırım foruma

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
Laktik asit'i dağıtmak o kadar dert edilecek bir şey değil.
Laktik asit kaslardan 1-2 saat içerisinde kendiliğinden dağıtılır.
Açma germe hareketleri başlı başına ağrı sebebi olabilir, yorabilir.

Gerekli olan mikroskobik yırtıkların onarılmasını sağlamaktır.
Bunun için kişiden kişiye göre değişen süreler vardır.
Katkılarla hızlandırılabilir.

• Beğen

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
okuduklarımı yapmaya başladım rahatladığımı gördüm.Yokuşu yürüyorum artık seviyordum aslında çıkmasını ama son anda en fazla yüklenmeyi yapmış oluyorum. nabzımı düşürüyorum baya,sonrasında soğuk suyu direk bacaklarıma tutuyorum 5-10dk ,duşumu alıp filtre kahvemide içince çabuk toparlandım.etkisi oldu ,katkısı olanlara tekrardan teşekkürler:in:

• Beğen
Tepkiler: Osman D.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
idmandan sonra şiddetli bacak ağrısı oluyor bende sabah kalkınca zorluyor sonralardan açılıyor acaba bu arılar ne zaman geçer ?

Tepki
13
bide ımkanınız varsa bcaa ve amınoasıt alın yada ızolıt protein tozu da işnizi görür antrenman sonrası toparlanmayı sağlar.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
aminoasit var evde kutu içinde 350 tablet kullanmıyorum rafta duruyor öylece

Tepki
13
meilh bey amıno asit ve bcaa yı hap değilde toz şeklinde alı kullanın daha iyi olur eğer imkanınız varsa yağsız karbonhidrat seviyesı düşük içinde gltamın bcaa takvısyesıde bulunan proteın tozlarını tercıh edın. antrenman sonrası bacaklarınıza masaj yaparsanız ıyı olur eğer ağrı dinmez ve zorlarsa voltaren kullanın derım.

• Beğen
Tepkiler: Melih Çolak