Antreman programı

Kayıt
10 Mayıs 2014
Mesaj
8
Tepki
3
Şehir
Tekirdağ
Merhaba arkadaşlar.Ben Tekirdağ'da yaşıyorum.Malumunuz Tekirdağda bisiklet takımı yok.Bendde Türkiye Bisiklet Federasyonunun 2015 faaliyet programına bakrken ekim ayında İstanbul-Çatalcadaki yarışa ferdi sporcu olarak katılmak istiyorum.Yaşım 16.Bu yarışa kadar form tutup yarışmak istiyorum.Bilgi abilerim ve ablalarım varsa elinizde bir antraman programı atabilrmi yada vaktiniz varsa hazırlaya bilirmisinin?Şimdiden teşekürler

Yokmu arkadaşlar hiç olmazsa bir blog vb biryazı ingilizce olması sorun etmez
 
Scudo

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Kayıt
16 Eylül 2004
Mesaj
1.255
Tepki
800
Şehir
Tekirdağ-Çorlu
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Mutlu ERÇEViK ile görüşün derim kendisi il gençlik ve spor hizmetleri md lugunde bisiklet antrenörü
 

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Kayıt
7 Haziran 2011
Mesaj
2.075
Tepki
8.422
Yaş
54
Şehir
Maltepe/İstanbul
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Livestrong'un 5 Mayıs tarihli "Free Cycling Workout Plans" yazısını okumanızı tavsiye ederim. Ücretsiz bisiklet antrenman programları öneren kaynakları açıklıyor.

Bir nokta önemli: Bu tür ağır programlara başlamadan önce, doktor kontrolünden geçip, yarışlara katılmanıza engel olmadığını mutlaka öğrenin (size program önerenler bilmeden sağlığınızla oynamasın).

Bisiklet çalışma programları öneren pek çok kaynak var. Bunları dört gruba ayırıyorum:

- 4-8 haftalık bir çalışma programı veren ancak detayları hakkında hiçbir fikrinizin olmadığı, soru işaretleriyle başbaşa kaldığınız ücretsiz paketler.

- Antrenman boyunca size otomatik mesaj gönderen, günün koşullarına göre yönlendirmeler yapan düşük ücretli paketler (Örneğin Strava Premium abonelik).

- Bir öncekilere ek olarak, sizin fizyolojik durumunuza göre programın yoğunluğunu ve şiddetini değiştiren, yarı otomatik yarı antrenör destekli ücretli paketler (örneğin Digifit).

- Antrenman boyunca profesyonel antrenör yönlendirmesiyle çalıştıran yüksek ücretli paketler (Training Peaks).

Vücut yaşayan ve reaksiyon veren bir organizma. Bunun farkında olmaksızın kendinizi bir programa zorlamak akıl dışı olur (Örneğin bisikletin performansı ve uzun ömürlü olması için paradan kaçınmayız ama vücudumuzun sağlığı için aynı özeni göstermeyiz). Bu nedenle yarış antrenmanları için en azından kadans ve nabız ölçer kullanmak çok fayda sağlar.
 
Yukarı Alt