Antalya'dan Başlangıç...

Turker.E

Daimi Üye
Tepki
211
İsim
Türker
Bisiklet
Cube
Arkadaşlar merhaba kayseriden otobüsle 19 temmuzda antalyaya gideceğiz ve 20 temmuzda antalyadan tur yapmaya başlayacağız. 1. gün olarak antalya -olimpos arasını gideceğiz. Turumuz toplamda 1 hafta sürecek .Antalyadan başlayıp batı akdeniz tarafına daha önce tur yapan deneyimli arkadaşlar var mı ? tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz.Nerede konaklamalı hangi yoldan gitmeliyiz . Max günde 100km sürüşümüz olur diye hesapladık. Yardımcı olacak arkadaşlardan cevap bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: hasan454
Scudo

Hkaraca42

Üye
Tepki
91
İsim
Hüseyin Karaca
Bisiklet
Carraro
Hocam ben dediginiz rotadan arabayla cok tur yaptim. Guzel bir tercih yapmissiniz. Phaselis olsun, Olympos olsun, Finike, Demre bilirim oralari.
(link) bu linkte cok guzel bir gezi ve yazisi mevcut.
Bende ayni guzergahta yolculuk yapmayi dusunuyorum acikcasi ancak 21 Temmuzda Beysehir den yola çıkacağım diye planladim. İnsallah güzel bir tur olur.

Konaklama konusunda olymposta bir cok pansiyon var cadir kuracak alanlari olan. Aslinda hemen hemen her ilcede var kamp kurulacak yerler. Kumluca merkezde goremedim bi. Finikede Demrede Kaş ta sahillerde kamp kurabilirsiniz. Sabah çadirin fermuarini açtığınız zaman sonsuz mavi çok güzel bir günün habercisi olacaktir.
Verdigim linkte tarihi yerler vs hepsi icin guzel bir anlatim mevcut. Hayırlı akşamlar.

• Beğen
Tepkiler: Turker.E

Turker.E

Daimi Üye
Tepki
211
İsim
Türker
Bisiklet
Cube
@Hkaraca42 hocam çok teşekkür ederim konuyu okumaya başlıyorum...bu arada rotamız şu şekilde

20 temmuz / antalya-olimpos
21 temmuz / olimpos-kaş
22 temmuz / kaş - kaputaş - gelemiş
23 temmuz / gelemiş-saklıkent -ölüdeniz
24 temmuz / Ölüdeniz - Köyceğiz

• Beğen
Tepkiler: nuri kılıçkaya

BF Okuru

Üye
Tepki
2
çok yokuş oralar be birader. bu mevsimde antalya - alanya - gazipaşa daha uygun olmaz mı? eylül ekime doğru daha zevkli olur antalya fethiye arası.

Hkaraca42

Üye
Tepki
91
İsim
Hüseyin Karaca
Bisiklet
Carraro
@Turker.E Türker abi gerçekten başlangıç noktasından, bitiş noktasına kadar doğa ve tarih içiçe. Yalnız birşey söylemek istiyorum. Eğer tarihi yerleri gezecek iseniz 1. gün Antalya-Olimpos'u tamamlarsınız fakat 2. gün Olimpos Kaş tamamlanamayabilir. Olimpostan Kumluca, Finike, Demre ve sonrasında kaşa gideceksiniz. Kumluca'da tarihi yer olarak Kordylla olması gerek orayı es geçebilirsiniz fakat Finikeye doğru giderken Limyra'yı görmeniz gerek diye düşünüyorum. Finikeden sonra çok virajlı meşhur Finike-Demre yolu var. Demreye vardığınızda Noel Baba (Aziz Nicolas) var ve benim çok sevdiğim Myra Ören Yeri var. Görmezseniz pişman olacağınızı düşünüyorum. Demre-Kaş arası ise inanın işkence diyebilirim. O yüzden Olimpos-Finike veya Olimpos-Demre olarak değiştirebilirsiniz 2. gününüzü. Finike'de Mehmet Ali abinin kamp yaptığı yer gayet güzel görünüyor mesela tam olarak neresi kestiremesemde. Demredede ufak otellerde konaklayabilir yada yöre insanına sorup üçağız mevkiini öğrenip orada kamp yapabilirsiniz. Demre de birde şifalı olduğuna inanılan içilmeyen yalnız bedeninizi dinlendiren bir su var (kükürtlü su). Su yazın ortasında dahi buz gibi. İyice serinlemek yolculuğunuzda dinlenmek için bir sebep olabilir. Birde şöyle bi önerim var bilmiyorum hoşunuza gider mi ama; Demre'de geçim kaynağı Seracılık. Yerli halktan herhangi birisinden rica ettiğiniz takdirde seradan, dalından mis gibi kokulu domateste toplayabilirsiniz, benim sevdiğim bir aktivitedir :). Ben Konya-Beyşehir'de öğrenciyim Turizm Fakültesi 3. Sınıfı bitirdim. Ne zaman canım sıkılsaa, rahatlamak istesem sizin güzergahınızda bulunan yerlere giderim. Bunda bi kaç arkadaşımın ailesinin orada yaşamasıda etken tabii.
Aslında dinlenmek, konaklamak için kaldığınız yerlerden ayrılmak istemeyeceksiniz ama bi ileri ki durak daha güzel emin olun :)

Ruhpastası

Forum Demirbaşı
Tepki
342
İsim
Şafak Çalışkan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
bizim finike kampımız var ama tarih uyuşur mu bilemem
rota güzel kolaylıklar...

• Beğen

Turker.E

Daimi Üye
Tepki
211
İsim
Türker
Bisiklet
Cube
@belgen hocam biraz zorlanacağız ama tatile çıkıyoruz her cefanın bir sefası olduğuna inanıyoruz :))
@Hkaraca42 verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim..numaranı özelden verirsen kafamız karıştığı bir noktada bilgilerinden yararlanmak isteriz :))
@Ruhpastası hocam yolda karşılaşırsak sohbet eder çay içeriz bir yerde :)

Uğur P.

Üye
Tepki
41
Bisiklet
b'Twin
Zevki bir rota ancak geçen yıl biz 4 arkadaş gittik ve sıcaktan perişan olduk. Özellikle Antalya-Olimpos arasında uzun bir süre yiyecek yok. Dikkat edin. Ve tırmanışlar kaşa kadar çok uzun. 2. gün olimpos-kaş zor. Ancak finike-demre ve kaş-kalkan arası yol çok çok güzel... Kolay gelsin ve bol eğlenmeler.

• Beğen
Tepkiler: Hkaraca42

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
Antalya -Marmaris arası tur yapmış olan bir arkadaşımın forumdaki paylaşımı. Umarım işinize yarar (link)

Sinan H.

Katip
Tepki
364
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Turker.E 2. gün rotası kısaltılabilir 4. gün ise fethiyeye giriş öncesi ve fethiye-ölüdeniz arasındaki rampalara hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim :) özellikle hava durumu etkileyebilir, güneş çarpmasına vs dikkat etmelisiniz

• Beğen

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
@Turker.E 2. Gün bu sıcaklarda olmaz Demre Kaş arası susuz bile kalabilirsiniz belli yerlere denk gelirse. Demre de konaklayın bence. Ben Fethiye-Antalya arası Mayıs Ayında hiç rahatsızlık duymadan giderken, nispeten sizinkine göre daha serin bir rota olan Fethiye-Akbük arasında geçen hafta öğle saatleri sıcak nedeni oldukça sıkıntı yaşadığım anlar oldu.

• Beğen

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@serdar k
Antalya'da yaşayan biri olarak; bırakın bisiklet sürmeyi burada oturmak bile insanı susatmaya ve ziyadesiyle terletmeye yetiyor.

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
@ogeday13 sabah 6-11 akşam 3-8 de çevirebilir ama o şekilde de Olimpos-Kaş 1 günde çok zor olur. Yoksa dediğiniz gibi aşırı bir rahatsızlık vereceğini bende sanmıyorum.

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Coğrafi olarak güzel bir manzarası var bu rotanın. Fakat çok sıcak bir zaman seçmişsiniz. Şu an Antalya ve civar şehirlerin sıcaktan asfalt yolları tamamen erimiş durumda. Sıcaklığın etkisini siz düşünün. Tek tavsiyem sabah erken saatlerden başlayıp sıcak saatlerin başladığında mola vermeniz. Bu neredeyse 5 saat yapar. Aynı şekilde ikindi sıcağı geçince tekrar devam etmeniz. Aksi halde aşırı su içmekten midenizden su sesleri gelmeye başlar. Kendinizi "yayık ayranı" gibi hissedersiniz.

Bununla beraber turunuzda başarılar dilerim.

• Beğen

Turker.E

Daimi Üye
Tepki
211
İsim
Türker
Bisiklet
Cube
Arkadaşlar bugün izmir-bodrum turundan geldim.Beni en çok zorlayan yer Akbük-Bodrum rotasıydı hayatımda bu kadar dik ve uzun rampaları bir arada görmedim.Hava dediğiniz gibi sıcak sürekli su içiyor insan.Bu turun bana şöyle bir avantajı oldu :D dediğiniz gibi olimpos - kaş arasını yarıya böleceğiz.1 günde 110km pedallamak cesaret değil kimseye birşeyde ispatlamıcam :D demreye bakıp muhtemelen orada konaklayabiliriz.

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
@Turker.E Akbük-Bodrum rotasına bir göz gezdirdim stravadan oldukça zormuş doğru çizdiysem 1 günde iyi gitmişsiniz. Normal sıcaklıklarda olsa olimpos kaş arasını alırsınız belki bir günde ama tam yine de 80 km yol gittikten sonra 20 km yokuş çıkmak pek kolay değil. Demre'de Kuş cennetinin yanında Andriake Camping'de kalmıştım işletmecileri oldukça sıcakkanlıydı ayrıca Likya yolunu yürüyen yabancıların da mola yerlerinden biri tavsiye ederim yani. Sinekkovar sprey şart bu arada.

Turker.E

Daimi Üye
Tepki
211
İsim
Türker
Bisiklet
Cube
@S.Koca hocam rota aynen şu şekilde. Akbük-Kazıklı-Gürçamlar-Kızılağaç-milas bodrum yolu ve bodruma devam ettik.Bu turu tandemle yaptık.Önde ben arkada görme engelli ve bisiklet bayağı yüklüydü.Çok zorlandık ama bitirdik.Birazdan bu turla ilgili yazılarımı ve fotoğrafları paylaşacağım :)

• Beğen
Tepkiler: S.Koca