Antalya İzmir Ağustos sonu-eylül

Tepki
1
Bisiklet
Salcano
Merhaba
Ben de bu yaz ilk kez uzun tura çıkmayı planlıyorum.. Henüz bir güzergah oluşturmadım, tavsiyelerle yardımlarla yavaş yavaş oluşturacağım.. İlk bir haftayı bir arkadaşımla pedallamayı düşünüyoruz.. Onun zaman sıkıntısı olduğu için bir hafta sonra kararlaştırdığımız noktada ayrılacak.. O sebepten bir hafta sonra yeni yol arkadaşlarım olsun istiyorum.. Bu güzergahta bu tarihlerde planı olan arkadaşlar varsa istişare etmek isterim :)

Şimdilik o tarihe kadar performansımı artırmak için akşamları 20 km yol yapıyorum.. Tur tarihine kadar bu rakamı elbet arttıracağım..

Tecrübeli arkadaşlardan tavsiyeler bekliyorum..

Teşekkürler..

Scudo

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@Pınar Erdoğan

Gürkan Genç şöyle bir tavsiye vermişti.

Hedef Kırcaali. Fakat yol sürekli iniş ve çıkışlarla dolu. Otuzuncu kilometreden sonra Ayça isyanlarda.

- Gürkan ben bittim. Biraz duralım!

- Duralım peki.

- Senin bacakların yanmıyor mu?

- Hayır?

- Neden benimkiler bu kadar yanıyor? İstanbul’da günde 60 km bisiklete biniyorum. Ne oldu bana anlamadım.

- Rampa çıkıyorsun ve bunu yüklerinle yapıyorsun. Sebep bu olsa gerek. İstanbul’da sahilde pedallamaya pek benzemez.

Tabi ben böyle deyiverince biraz kızıyor. Tekrar ayaklanıp pedallamaya başlıyor. Bu arada yolda kamp atma fikrine sıcak bakmıyor çünkü Kırcaali’de otelde konaklamayı istiyor. Onun öncesindeki yerleşim alanlarında otel bulunmadığından bu şehre gitmek zorundayız. Camide, köy evinde, çadırda kalınabilir, fakat istemiyor. Biraz daha pedalladık ve 40. Kilometre olayın bittiği an. Hafif rengi de attı.

Kamp atalım yeter.

- Kaç kilometre kaldı?

- 25 kilometre.

- Ya ben 25 kilometre nasıl yapamıyorum. Kendime sinirleniyorum. Düzenli spor yapan biriyim, aylardır bisikletle tırmanışlar yapıyorum. Nasıl yaa nasıl? Ben niye bitiremiyorum. Gürkan bak Strava verilerini sana göstereceğim. Ben hakikaten iyi sürüyordum anlamadım ne oldu?

- Ayça takma kafana önemli değil. Kamp atarız.

Aslında kendisi hakikaten spor yapan, koşan, bisiklete binen biri ve bunu da hayatı boyunca düzenli olarak yapmış biri. Bu tura katılmadan 2 ay öncesinden düzenli bisiklete sürmeye de başlamıştı. Fakat bir şeyi atlamış. Bisikletin arka bagajına ve ön bagajlara yük bağladığında ne o düz yol eskisi gibi olur, ne de çıktığın o rampa. Gün sonunda ancak Karagözler Köyü'ne kadar gidebildik. 56 kilometre bittiğinde toplamda 700 metrelik tırmanışı da bitirmişti. Aslında yeni başlayan biri için bu kadar yükle yapılacak kolay bir parkur değil.

Antremanlarını ağırlık ile yaparsan iyi olur. Birde akşam kamp atıp ertesi gün dönen turlar bulabilirsen iyi olur. Hem eskiklerini görür hemde kamp atma tecrüben gelişir. Muhtemelen çalışacağım için gelemem. Musait olursam sizlerle gelmeye çalışırım.

Şimdiden iyi eğlenceler. ^^

• Beğen
Tepkiler: Osman Kıtay
Tepki
1
Bisiklet
Salcano
Ağırlıkla ben de düşündüm.. Son bir ay öyle yapacağım mutlaka, düzenli kullanmaya tur fikrinden sonra başladım bahsettiğiniz Ayça arkadaş kıvamında bile değilim şu an..

Teşekkürler tavsiyeleriniz için..

ÖÖnder

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Kron
Geçen yıl 2 arkadaşımla İzmirden Antalyaya ggeçtik 800 km... Tam sahilden tur yapmaya çalıştık. Kamp kurarak ilerledik. Günlük 100 km ortalama ile yol aldık. Sıkıntılı bi kaç nokta var. isterseniz yardım kamp alanları, alternatif rota zorlu bölgeleri yazarım uygun bir zamanda isterseniz. Ben bu yıl Antalya hatay samandag turu yapacağım hatta konu açtım bakabilirisniz...

Oğuz Mert

Aktif Üye
Tepki
231
Bisiklet
Fuji
Geçen temmuz 8 gün süren Antalya Fethiye turu yaptım. Turda sahil yolundan İlerlediğimiz için özellikle demre-kaş arası sıkıntılı yerler vardı. Su bulmak ve sıcak zaman zaman büyük sorun oluyor. Bu tur hakkında detaylı bilgiyi önümüzdeki günlerde paylaşacağım takip edebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: burak karakaya

wakuol

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Sedona
Bende Antalya ya geleli 1 yol olmuş bir İzmirliyim :) boyle bir tur benim kafamda da var yillik iznimi toplu olarak alabilirsem düşünüyorum. Hergun ise bisikletle gidip geliyorum tempo arttırarak kondisyon ne olur bilmiyorum. Ama bunu mutlaka yapacagim bu sene olmasa bile seneye :))

XT910 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sinan H.

Katip
Tepki
364
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
yaz gelmeden önümüzdeki 3 ay içerisinde yapmayı düşündüğüm güzergah ve konaklama bilgileri belki işinize yarar; Antalya - Finike (115km), Finike - Kaş (75km), Kaş - Fethiye (105km), Fethiye - Akyaka (105km), Akyaka - Milas (90km), Milas - Kuşadası (105km), Kuşadası - İzmir (105km)... Konaklama ise Finike'de bir tanıdıkta kalıp Kaş'ta kamp alanında, Fethiye'de polis evi veya kamu kurumuna ait misafirhane, Akyaka eğer açıksa kamp alanı değilse hotel veya çadır duruma göre, Milas misafirhane, öğretmen evi vs, Kuşadası Uygulama oteli veya misafirhane yada kamp alanı... tek başıma düşündüğüm için çadırda kalmayı sezon itibarıyla çok fazla düşünmüyorum, neden misafirhane vs dersenizde hem uygun fiyat hemde çok lükse gerek yok yeterli olacağını düşünüyorum, forumdaki gezi anılarını paylaşan kişilerden edindiğim bilgiye görede Olympos civarı rampa, Kaş-Demre civarı 10-15 km %6-7 eğimli rampa ve Fethiye-Akyaka arasında ki yorucu rampalar olduğu belirtilmiş

Not: Antalya-Finike arasını geçtiğimiz yıl Ramazan bayramı tatilinde 40-45 derece sıcaklıkta yapmıştım, sıcaklar çok etkilemişti bu yüzden Haziran'dan önce bu turu yapmayı düşünüyorum

Tepki
1
Bisiklet
Salcano
Çok teşekkür ederim hepinize paylaşımlarınız için.. Ayrıntıları da elbet bekliyorum.. Çok saolun..

Fethiye'ye kadar Likya yolunu takip ederek gitmek istiyoruz.. Bazı sitelerde bisiklet kullanımına uygun olduğu yazıyor, ama genellikle yürüyüş için tercih ediliyor sanırım.. Siz ne dersiniz, uygun bir yol mudur ?

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Fuji
@Pınar Erdoğan

Bisikletiniz düşük viteste kullanmaktan çekinmeyin. Bisikleti benim gibi sanki dönmeyeceksiniz gibi yüklemeyin. Özellikle su olayını abartmayın (4,5 litre taşıyordum). O güzergahta kamp ve pansiyon olarak bir sıkıtı yaşamazsınız. Yeterince var. Rota olarak ben seçsem mümkün mertebe kıyı şeridini seçerdim. Giden arkadaşlardan bildiğim kadarı ile sert iniş çıkışlarda Bodrum Marmaris arası yol sıkıntılı. Eğer vaktiniz bolsa günlük 50-70 km lik parçalar halinde rotanızı belirlemeniz daha keyifli olur. Rampalarda Babaanne viteslerini kullanmaktan çekinmeyin. Yavaş gittiğinizi düşünüp çok zorlamayın. Rampada bisikletten inip bisikleti itmek daha yorucudur. Ve elinizden geldiğince bisikletin bakım onarımı ile ilgili bilgi edinin ve kendiniz yapmayı deneyerek öğrenin. Size özelden daha önceden hazırlamış olduğum 2 rotayı yollayacağım. Keyifli sürüşler.

Oğuz Mert

Aktif Üye
Tepki
231
Bisiklet
Fuji
@Pınar Erdoğan

Likya yolunun tamamında bisiklet sürmeniz çok zor. Sizin için en uygun rota Antalya, Phaselis, Olimpos, Adrasan, Kumluca, Finike, Demre, Kaş, Kalkan, Fethiye rotası. Bu rotada Likya yolunun büyük kısmını ve en güzel şehirlerini geçeceksiniz.

Barış Çavuş

Gezgin Kızanlar
Tepki
1.010
Bisiklet
Sedona
evet likya yolunda kısa bir yürüyüş yapmıştım. Benim yürüdüğüm bölümde bisikelt sürmek bazen olankasızdı. Özellikle Gelidonya Feneri - Adrasan kısımında... Likya Yolunu terich etmemeniz yararınıza olacaktır.