Antalya ANTBİS’E kavuşuyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Cengiz Gökalp tarafından paylaşıldı.

 1. Cengiz Gökalp

  Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  23 Ekim 2011
  Mesajlar:
  806
  Beğeniler:
  338
  Şehir:
  antalya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Antalya ANTBİS’E kavuşuyor


  Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için planladığı Antalya Bisiklet Sistemi (ANTBİS) projesi deneme aşamasına geldi. Büyükşehir Belediyesi önüne kurulan ilk istasyonda 5 test bisikleti, elektronik kontrol ünitesi ile birlikte denendi.
  Antalya’nın değişik noktalarına kurulacak 6 istasyonla, vatandaşların kredi kartı ve ANTBİS abone kartıyla bisiklet kiralama hizmeti alacağı ANTBİS projesinde sona yaklaşıldı.Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı destekli proje kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi önüne ilk istasyon kuruldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından insan odaklı kent içi ulaşım uygulamalarının yaygınlaştırılması için yapılan planlamalar dahilinde hazırlanan ANTBİS projesinde Antalya halkı, akıllı şehir bisikletleri ile tanışacak.
  İSTASYON YERLERİ BELİRLENDİ
  Antalya Büyükşehir Belediyesi önüne kurulan ANTBİS istasyonunu yerinde inceleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Aktekin, sistemi kuran firma yetkililerinden bilgi aldı. Bisikletli ulaşımı kent içi toplu ulaşım sisteminin bir parçası haline getirmeyi amaçladıklarını söyleyen Aktekin, istasyon ve bisiklet sayısının artacağını söyledi.
  ANTBİS istasyonları, Büyükşehir Belediye Binası yanı, Doğu Garajı, Muratpaşa Cami Karşısı, Türkan Saylan Heykeli yanı, İl Sağlık Müdürlüğü binası önü ve Konyaaltı Kent Meydanı köşesinde hizmet verecek.
  ŞUBAT’TA FAALİYETE GEÇİYOR
  İstasyonlarda yer alan kiosklarda 24 saat çalışan 3’er adet kamera bulunacak. Sistemdeki tüm hareketler tek merkezden izlenebilecek. Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte herkes kredi kartıyla ya da ANTBİS abone kartlarıyla istasyonlardan bisiklet alabilecek. Akıllı bisikletlerin ücreti Büyükşehir Belediye Meclisi’nin belirleyeceği tarife üzerinden belirlenecek. İlk olarak yetkili teknik personel tarafından kent merkezinde test edilecek ANTBİS’in Şubat ayı içerisinde faaliyete geçmesi planlanıyor. Vatandaşlar sistemle ilgili merak ettikleri soruları antbis@antalya. bel.tr adresine göndererek, cevaplarını alabilecek.


  [​IMG] [​IMG]


  KAYNAK
   
  MehmetAliB. bunu beğendi.
 2. MehmetAliB.

  MehmetAliB. VivaVelo

  Kayıt:
  20 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.937
  Beğeniler:
  4.245
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  tutmaz hocam.
  yine de Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bu projeden dolayı helal olsun.
  daha önce de bisiklet kiralama yerleri yapmışlardı üç-beş yere. başındaki bekçi dayım uyuklayıp duruyordu.
  bisiklete binecek olan bisiklet aşığı insanların zaten evlerinde var. bu ANTBİS bir tek turistlere yarar. başka da binen olmaz.
  bunun yerine şehrin önemli yerlerine bisiklet park yeri yapılsa daha iyi olur. :in:
   
 3. Osman D.

  Osman D. Forum Bağımlısı

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  18 Nisan 2012
  Mesajlar:
  736
  Beğeniler:
  273
  Şehir:
  Antalya\Kepez
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  güzel bir Proje. Avrupa'da birçok örneği mevcut. önemli olan çok şube, çok bisiklet ve bisiklet yolu. Haa bir de Alanya'da var ilk açılan kiralik bisiklet sistemi. İstanbul'da caddebostan'da da mevcut. Faydalı bir sistem bisikleti olmayanlar için.
  Ayrıca insanların her yere araba ile gitmek yerine bunları tercih edecek akla ve düşünceye sahip olması gerek. Antalya merkezi iç içe bir kent. Ulaşım olarak bisiklet kullanmak o kadar kolay ki :)