Antalya 18 Mart 2007 Aspendos Gezisi

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Herkese merhaba
18 Mart pazar günü Aspendosa, pedallıyoruz....

11-Mart pazar günü Karacaören barajına yaptığımız 121 kilometrelik, süper yokuş ve inişli gezimizin tadı damağımızda kaldı. O gezide konuştuğumuz üzere, Dümdüz bir yol olan Serik , Aspendos tarihi tiyatroya bu pazar bir gezi düzenledik. Antalya da olup, bisiklet kullanabilen ve bu kilometreyi bende yaparım diyen herkes davetlimizdir.

Aspendos , Antalyaya yaklaşık 48 kilometre bir mesafededir. Karayolu geniş ve kenarda, geniş bir arıza bantı mevcuttur. Yolda, bisikletçileri zorlayacak, çok dik rampa yoktur. Genelde düz bir yoldur.

Aşağıda aspendosun netten bulduğum bir tanıtımını da koyuyorum.

Aspendos Anfi Tiyatrosu Aspendos, Antalya ili, Serik ilçesinde bulunan Belkıs kasabasında yer alan anfi tiyatrosuyla meşhur bir antik kenttir.

Aspendos, Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda, Köprüçayı'nın dağlık bölgesinden düzlüğe ulaştığı yerde M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Buradaki Tiyatro M.S. 2. yüzyılda Romalı'lar tarafından inşaa edilmiştir. Kent biri büyük, biri küçük iki tepe üzerine kurulmuştur.

Coğrafyacı Strabon ve Pamponrus Mela, Kentin Agruslularca kurulduğunu yazarlar. Bölgeye M.Ö. 1200'den sonra Yunan göçleri olmuştur oysa Aspendos adının kaynağı Gremlerden önceki yerli Anadolu dilidir. Önemli bir ticaret yolu üzerinde olduğu ve Köprüçay Irmağı ile limana bağlandığı için Aspendos, her çağda ele geçirilmek istenen kentler arasında yer almıştır.

Aspendos'un en önemli yapısı tiyatrosudur. Antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunanarak gelmiş bir açık hava tiyatrosudur. Bu tiyatro Anadolu'daki Roma Tiyatrolarının günümüze sahnesi ile ulaşabilen en eski ve sağlam bir örneğidir. Mimarı Aspendos'lu Theodorus'un oğlu Zenon'dur. Antonius Piu zamanında (138-164) yapılmıştır. Tiyatro, kentin yerli tanrıları ile imparator ailesine sunulmuştur.

Aspendos her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir ve birkaç sene öncesine kadar konserler ve aktiviteler için kullanılmaktaydı.

Bir de Aspendos Antik Tiyatrosunun küçük bir hikayesi var. Bu tiyatro Kralin kızı Semiramida için Zenon tarafından yapılmıştır. Kısaca o dönemde iki büyük usta kralın kızına aşık olurlar ve onu kraldan istemeye giderler. Kral iki ustanın da onlar için çok değerli olduğunu en iyisi siz halk için en gerekli olan şeyi yapın halk seçsin der. Ikisi de ellerinden gelenin en iyisini yaparlar.Zenon tiyatro yapar diğeri dağlardan şehre su getirir.Kral karar vermekte çok zorlanır, ikisinin de yapıtları son derece iyi ve gerekli şehir için. O zaman kral kizini ortadan ikiye bölmeye karar verir. Ama Zenon kızı o kadar güçlü seviyor ki, onun ölmesine göz yumamaz ve kendi yarısından vaz geçer. Fedakarlığını gören kral kızı Semiramidayi, Anfi Tiyatronun mimarı Zenona verir.

Vikipedi, özgür ansiklopediden alınmıştır.

18 mart pazar günü hava durumuda, gayet güzel gözükmektedir.
Gene her gezi hareket yerimiz olan, Selekler karşısındaki parkta saat 8.30 da buluşuyoruz.

Ama hareket tam saat 9.00 da. Onun için geç kalmayalım ve biran evvel tam saatinde hareket edelim.
Rotamız, Doğu garajından geçip, Alanya yolu istikametinden, havaalanı yolu, Aksu, Serik ve aspendos sapağından saparak olacaktır.
Aspendostada lokantalar mevcuttur.

Yanımıza : Kask, eldiven, gözlük almamız kendi menfaatimiz icabıdır. Mecburiyet yoktur. Ama lütfen yanınıza, yedek iç lastik, yama takımı, pompa alın. Dönüş için geçen gezide olduğu gibi geçe kalırsak diye ön ve arka ışık sisteminizi de yanınıza alınız.

Yapacağımız kilometre 48+48= 96 -100 kilometre gibi bir kilometredir.
Arkada kimseyi bırakmak yok, herzamanki gezilerimiz gibi, yardımlaşmalı olacaktır.
Nete girmeyen arkadaşlarımız içinde herkes tanıdığı arkadaşına haber verirse gene kalabalık bir gezi yapabiliriz.

Ben ve eşim Tandemimizle katılacağız.Bunu yazmaktaki maksadım, herkesin bu geziyi tamamlayabileceğini anlamaları içindir.

Herkesi pazar günü Selekler karşısına bu geziye bekliyoruz.

Nete giripte, burayı okuyan arkadaşlarım, gelip gelemeyeceklerini de burdan yazarlarsa, katılımın sayısını az çok tahmin edebiliriz.

Sevgi ve selamlarımızla.
Hoşçakalın.

Scudo

zazoo

Daimi Üye
Tepki
136
Ben geliyorum, yine çok keyifli bi gezi olacağına eminim, pazar günü görüşmek dileğiyle...

• Beğen
Tepkiler: Banu B.

mustafateke34

Aktif Üye
Tepki
89
selam ender abi...maille de gönderdim...çok güzel bir gezi olacağına eminim...benim için de ayrı bi öneme sahip çünkü sizinle ilk defa pedallayacağım..görüşmek üzere...serikten mustafa teke

adiga_

Üye
Tepki
5
abi ben ersin pazar gunu gelmeye clısacm bı aksılık olmazsa gelırım yanı %95 yanınızdaym:D bu bnm sızınle ılk pedallayısım olack ıns son olmaz olmayacagını da umuyorum ama bn yenı oldum ıcın bısıkletım o kadar ıyı sayılmaz cıft amortısor bısan kaskım yok alamadım daha ama eldıven aldım sırayla :D

msconfig

Forum Bağımlısı
Tepki
780
bizim yerimizede gezin ender abi :)
fotolari bekliyoruz simdiden ;)

Nedret Günaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
3.629
kalplerimiz sizlerle,güzel bir geziye daha imza atmanız dileklerimle ...sevgilerle

pelo-selo

Üye
Tepki
42
Geziye ben de geliyorum :) , hafta sonu görüşmek üzere.
(Antik tiyatroyu gezmek isteyen arkadaşlara ücret vermeden girebilmeleri için köy muhtarından izin almak üzereyim inşallah olumlu sonuçlanır)

• Beğen
Tepkiler: Ender Alıcıoğlu

ceycey

Üye
Tepki
18
İsim
Ceyhun Çubukcu
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
herkese merhaba,
ender abi böylesine uzun ve güzel bir yol, yol bisikletsiz olur mu hiç... :)
bir aksilik çıkmaz ise pazar gününe, ben de varım gezide..inşallah katılımı bol ve eğlenceli bir gezi olur...

görüşmek temennisiyle

sevgi-SİZ'le
ceyhun

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bende gelmeyi çok istetim ama bu sefer dershaneyi kırarsam olmaz heralde bi dahaki geziye inş...

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.167
Oralarda olucağımm,ben varmış gibi davranın..:D :D ;)

Yine ENDER abim güzel bir organisazyon la karşınızda:) bu gezinin mükemmel olucağı kesin.

Katılımcı arkadaşlar; güzel turlar,hoş sohbetler diliyorum.Herşey gönlünüzce olur..

Antalya ya selamlar..

• Beğen
Tepkiler: Ender Alıcıoğlu

zazoo

Daimi Üye
Tepki
136
okul, dersane önemli Erolcum, hedefin ne bilmiyorm ama, okulun bitip iş hayatına atıldığında mesleğinden kazandığın parayla aldığın bisikletinle, mesleğinden kazandığın parayla çıktığın turlar çok daha büyük keyif verecek sana, bu kaçırdığın bir iki küçük gezinin acısını çıkarırsın o zaman geldiğinde :)

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
%99 katılamayacağım

Memlekete gitmem gerekiyor birden fazla sebep yüzünden ;)

Pazar a burda Antalyada sizlerle pedallamam %1 den daha küçük bir ihtimal.. :(

BisikletForum Antalya Ekibine şimdiden iyi turlar
Ben varmış gibi davranın ;)
Kalbim sizlerle olacak...

erencaner

Forum Demirbaşı
Tepki
280
İsim
Eren Caner
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
yazın anca gelebilirim çünkü eskisehirde ünideyim.keşke gelebilsem tabii,antalya bambaskadır benim için :(

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Antalya lı arkadaşlarım.
Gezimizi yapacağımız gün 18 mart Çanakkale şehitleri anma gününe denk geliyor. Geziye gelecek olan arkadaşlarımız. Bu günün önemini dikkate alarak, yanımıza Küçükte olsa Türk bayraklarımızı alalım derim. Ben kendi adıma alıp bisikletime takacağım. Böyle anlamlı bir günde yapacağımız gezimizde bir anlamda saygı gezisi olarak algılanmış olur.

Herkese burdan duyurururm.
Sevgi ve selamlarımla.

Sümer

Forum Demirbaşı
Tepki
66
çok güzel bir yer aspendos
2004 senesinde tatildeyken gitmiştim
ama Antalya merkezden baya yol var fakat güzel bir hedef gitmek için

hepinize şimdiden iyi geziler ve eğlenceler

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
ben gelemiyorum malesef ender abi:(bi daki gezilerde görüşmek üzre hoşçakalın:)

Ertan ABA

Forum Bağımlısı
Tepki
3.909
Bisiklet
Lapierre
evet .elimdeki olanakları zorluyorum ve gelmeye çalışıyorum. sağlığım nedeniyle baya yavaş gelmem gerekicek .evdewn buluşma noktasına varıncaya kadar. çünkü sinüslerim tamamne tıkalı.tedavimdede soğukta asla kullanma dedi.ama çok düşük bir tempoda gelmeye çalışacağım. saat 7 de hava buz gibi çünkü.daha güneş bile tam yok piyasada.gün ağırmak üzere.gaza gelmeden gelmem lazım yoksa 3 gün baş ağrısı çekicem. görüşmek üzere.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@zazoo

konur abi dediklerine katılıyorum sende geçenn gün gördün akşamın bi yarısı dershaneden çıkıyodum karşılastıkk insan ister istemezz bunalıyo bunalımı dağıtmak için en iyi yol bisiklet işte Ama sende sonuna kadar haklısın üniversiteyi bi kazanıyim kaçırdığım turların acısını çok fena çıkarıcam ...

mustafateke34

Aktif Üye
Tepki
89
selamlar ender abi, ben serikten mustafa...
ben antalya ya bugün yani 17 mart cumartesi günü gelecektim...ama yarın sabah gelmeye karar verdim...serik -antalya otobüsü ile geleceğim(bisikletle beraber)...çallı'dan güllük rotası ile seleklere akacağım 8.00 da buluşma noktasındayım...(bugün gelemediğim için kılıf ile taytı alamadım haliyle antalya'dan...ben de geniş süngerli bir kol bandajı vardı...onu geçici olarak kullanacağım(işe yarıyor)... bayrak işini de düşündüğünüz güzel olmuş...şehirlere arası bir yolda hem gezimiz hem de böyle bir görüntü ; günün önemine binaen ilgi çekecektir...

ha bide geçen gün manavgat tarafına kendimce küçük bir gezi yaptım...
karşımdan gelen motorsikletli iki arkadaş (tekerlek dönüyo abi..) diye espri yaptı -biraz zamanı geçmiş bi espri ama o an benim hoşuma gitti...bi fikir oluştu kafamda...böyle bi tişört yapsam ilgi çeker diye düşündüm...bizim burada matbaa var tişört baskı da var...şimdilik kendime sipariş verdim.
ileriki gezilerimizdebisikletforum antalya ekibindeki arkadaşlara da yaptırıpbisikletforumantalya ekibi hatırası olarak hediye etmeyi düşünüyorum..

son olarak diyeceğim:
bu geziye katılacak olan arkadaşlara şimdiden kesintisiz pedallar dilerim...geziye katılamayacakolan arkadaşlarlada bi dahaki gezilerde buluşmak dileği ile güzel ve başarılı günler....

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Merhaba Arkadaşlar

Yarınki gezimiz Çanakkale Şehitleri anma günü , onun için bayraklarımızı unutmayalım. Ben şimdi bugünkü kısa bir turumuzu tamamlayıp eşimle eve döndüm, 46 kilometre gezmişiz, yarına hazırlık.
Şimdi Tandemimi depoya götürmeyip evin balkonuna çıkardım. Ön tarafınada akşamdan Türk Bayrağımı taktım.

Sizlerde unutmayın bayraklarınızı.

Sabaha 8.30, en geç 9.00 da hareket, Selekler karşısında buluşmak üzere.

Sevgi ve selamlarımla.