Anlaşılır iletişim için Sözlük oluşturmak gerekir...

Konu, 'Site Hakkında Genel Konular' kısmında Nuri Kongur tarafından paylaşıldı.

 1. Nuri Kongur

  Nuri Kongur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  568
  Beğeniler:
  869
  Şehir:
  Kocaeli/ Başiskele Merkez
  Bisiklet:
  Ümit
  Seviye:
  merhaba arkadaşlar,
  her yaş grubu, uzmanlık alanı ve tecrübe seviyesinden genelde spor özelde bisiklet sporunu seven kişiler burada buluşmuş.bu sebepten dolayı, forumda daha kolay,doğru ve çabuk iletişim için bir sözlük oluşturmayı teklif ediyorum. kavramlar sele ve gidon gibi son derece temel kavramlardan başlamalı ki her kesime hitap edebilsin.
  saygılar
   
  civil, S26 ve Bulunmaz bunu beğendi.
 2. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.554
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Bence de güzel bir uygulama olurdu.
  Bisiklet aksesuar-donanımlarından, yarışlar ile ilgili terimlere kadar pek çok kelimenin açıklamalarını yapar ve böylece bilmeyenler için bir kolaylık sağlamış olurduk.
   
  Nuri Kongur bunu beğendi.
 3. Gürsel BARANLI

  Gürsel BARANLI Kıdemli Üye

  Kayıt:
  17 Kasım 2008
  Mesajlar:
  201
  Beğeniler:
  183
  Şehir:
  yalova
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Ah türkçesini bir konuşsak zaten olay bitecek hepsinin mutlaka yakışan güzel türkçe karşılığı vardır.
   
 4. #4
  Nuri Kongur

  Nuri Kongur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  568
  Beğeniler:
  869
  Şehir:
  Kocaeli/ Başiskele Merkez
  Bisiklet:
  Ümit
  Seviye:
  Demek istediğim işte bu, hem bilmeyenlerin daha kolay öğrenmesi hem de bilenlerin ortak anlamda uzlaştıkları kavramlarla bir birlerine doğru ve kolay iletişim kurması için böyle bir girişim önemli. yazın bir proje için ihtiyacım olan el vincini sanayide aradım. o kadar dükkan içinde aynı ürünü aynı isimle adlandıran 2 tane dükkan yoktu, aynen aynı fiyatı vermedikleri gibi. en sonunda istediğim ürünü adıyla istemek yerine dükkanda etrafa bakınıp direk kendisini göstererek fiyatını sormaya başladım. her bir dükkan biribirinden farklı adlandırıyordu aynı makinayı. bu aklı başında toplumlarda çok ciddi bir problem olarak algılanır. bizde aklı başında bir cemiyet olarak işin uzmanlarının takıldığı bu forumda üstümüze düşen sorumluluğun gereklerini yerine getirmeliyiz. eşyayı doğru adlandırmak ve o kelimeleri cümlede doğru şekilde kurmakla yerine gelecek bir görev bu.
  doğru kullanımdan kastım, misal: yol yapmak-yol inşa etmek, çay yapmak- çay demlemek, kek yapmak- kek pişirmek, gurur yapmak- gurur meselesi haline getirmek, vicdan yapmak- vicdanen rahatsız olmak veya kendini acındırmak (2 farklı anlamda da aynen kullanıldığı için)
  gördüğünüz gibi doğrusunu bilmeyen için türkçede sadece yapmak fiili varmış gibi algılanabilir. türkçenin güzelliği onun salt telaffuz olarak doğru kullanılması değil ondaki söz varlığını doğru şekilde kullanmak demektir. maalesef yıllardır o kadar fazla telaffuza önem verdik ve bilinçsizce sadeleştirdik ki hem koskaca imparatorluklar kurmuş bir lisanı 250 kelimeye hapsettik, yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi, hem de anlamı göz ardı ederek, kelimenin aslında anlamın ses etiketi olduğunu unutup sadece kurulu cümleleri tekrar eden (kıraat eden) bir birey (millet) haline geldik.
   
  Admin bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

6.png
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
20150320_122950-1.jpg
Arkadaşlar bisikletten düştüm köprücük kemiğimi kırdım ..köprücük kemiğini kıran arkadaşlara sorum olucak..özel hastaneye gidiyorum kaynamaz diyor doktor devlete gidiyorum kaynar diyor ben...
ONECOL.jpg
Merhabalar :) GCN'nin çok tatlı bir videosunu buldum ve konusunu açıyorum ;) Videoyu izleyelim: [MEDIA] Kilo verin! Averaj hızınızı geliştirmenin en iyi yollarından biri kilo vermektir,...