Ankara'da toplu ulaşıma zam

Ankara'da Toplu Taşımaya Yapılan Zammı Nasıl Karşılıyorsunuz?

• Toplam katılım
    13

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Merhaba arkadaşlar,

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada toplu taşıma ücretlerine zam yapıldığı bildirildi.
Yeni tarifelerde Ankaray ve metrolarda tam biniş 2.35 TL, indirimli 1,75 TL, aktarma binim ücreti de 0.80 kuruş oldu.
Yeni ücret tarifeleri (Bugün) 4 Şubat Perşembe gününden itibaren geçerli oldu.
Yeni tarifelere göre özel halk otobüslerinde (ÖTA, ÖHO) ise tam biniş ücreti 2.55 TL’ye, indirimli biniş ücreti 1.75 TL’ye yükseltildi. Kısa mesafe minibüs seferleri ücreti 2.55 TL’ye, uzun mesafe minibüs seferleri ücreti ise 2.90 TL’ye yükseltildi.

Ankara gibi kışın sert geçtiği iklimde elbette her mevsim bisikletle işe gidip gelmek mümkün olmuyor. Ya da benim gibi ev-iş arası 110 Km olan biniciler de olabilir ayrıca sabah eşimi işe bırakıp kendim mesaiye geliyor, akşam da çıkışta tekrar eşimi alıp eve geçiyorum benim özel araç kullanmam kaçınılmaz. Ancak ev iş arası nispeten kısa olan bisiklet kullanıcılarının artık bisikletle gidip gelmesi için bir fırsata dönüştürülebilir diye düşünüyorum.

Tüm dünyada akaryakıt fiyatları hızla dibe inerken ülkemizde akaryakıta ve dolayısıyla toplu taşımaya zam yapılması gerçekten trajikomiktir.

Ham petrol fiyatları son 7 yılın en düşük seviyesinde. Ancak düşüş, vatandaşa yansımıyor.
Temmuz 2008’de 147 dolar varil fiyatıyla rekor kırılan dönemde 1 litre benzin istasyonda 3,61 liraya satılıyordu.
Ancak ham petrol bugün itibariyle 32 dolara gerilemesine karşın 1 litre benzin halen pompada 4,24 lira.

Bir diğer ifadeyle 6 yıl önce ham petrol bugünkü fiyatın 4,5 katı pahalı iken benzin , bugüne göre daha ucuz satılıyordu.

Temmuz 2008de 1 Amerikan doları 1.2420 TL ilen Bugün 1 Amerikan Doları 2.9330 TL
Temmuz 2008de 1 Varil petrol 182.57 TL iken, Bugün 93,76 TL'ye satılıyor.

Yani dolar kurunun artması falan da hikaye. Yarı yarıya ucuz akaryakıt kullanmamız gerekiyor.

Devlet toplu ulaşımı, sağlığı, eğitimi, parayla sağlayamaz / sağlamamalıdır.
Akaryakıtı / Doğalgazı kendi vatandaşına 10 kat pahalıya satamaz / satmamalıdır.

Neyse, velhasıl bu artan fiyatlarla günde 2 minibüs değiştiren bir vatandaş Ankara'da 5,5 TL, Ayda 143, senede 1,650 TL (11 ay 15 gün hesapladım , senelik izni düştüm :) ) sadece işe gidip gelmeye verecek. Bundan yola çıkarak eğer aklının bir köşesinde bir bisiklet alıp bari güneş yüzünü göstermeye başladığında işe - gidip geleyim hem de sağlıklı olurum diyen varsa, başlamak için iyi bir motivasyon olabilir.

Siz değerli üyelerin görüşü nedir?

Scudo

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Mustang64 Bunlar sanki iyi günlerimizmiş gibi geliyor ya hayırlısı bakalım :(

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
ya şimdi uruguay'da çiğköfte bulabilir misin? bulamazsın. ama bizim memlekette her caddede 3-4 tane var. işte bu gelişmişliktir. memleketin durumu eyi. daha eyiye gidiyor ortalığı bulandırmayın.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@ozgur908 :D :D :D :D :D :kptmya::kptmya::kptmya: Bisiklet fiyatlarına hiç değinmiyorum. %25-30 nedir :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Ekmeğe yapılan indirimin bir yerden çıkarılması gerekiyordu. Malum şahıs bakan ayarıyla çalıştığı için, sanıyorum şimdi de ulaştırma bakanının ayarını bekliyor.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Onur YCL (link) #trthabering hastag'i ile ne geyik dönmüştü ya twitterda :D insanımız isterse inanılmaz ayar veriyor.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hukumet benzini direk bize pompaliyor gercek olan acimtrak tad budur. Ben o yuzden no vumin no kıray diyorum