Ankara'da hidrolik fren bakımı yapan bisikletçi...

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
Selam arkadaşlar, Ankara'da hidrolik fren bakımı ve bleeding (frenlerin havasını alma) yapan bir yer arıyorum. Eğer bildiğiniz bir yer varsa fiyat, hizmet hakkındaki yorumlarınızı buraya yazarsanız herkes için de yararlı olur sanırım.
(Bu arada "bleeding" için bir türkçe karşılık bulamadım, genel olarak kullanılan bir karşılığı var mı ki bunun?)

Scudo

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
Delta dahil birkaç yere gittim fakat "bleeding" zahmetli bir iş olduğundan olsa gerek bisikletçiler biraz geçiştiriyor gibime geldi, Türkiye'de bleeding kit bulmak ta bir sorun olduğu için el yapımı birşeyler ayarlamaya çalışacağım, eğer becerebilirsem burada nasıl yapıldığını paylaşırım, belki ihtiyacı olan biri faydalanır.

Selçuk Çilek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.258
Bleeding= Havasını alma.
Eğer elinizde uygun ekipman varsa...ve frenlerde conta sorunu veya başka sızıntı noktaları v.s. yoksa....çok kolay.

KİT: Geçiniz...gerek yok.

Akaryakıt istasyonlarında satılan DOT 4 fren hidroliği alınız.
Bir adet 100cc lik şırınga....eczanelerde satılan şeffaf ve yumuşak hortum (serumların bağlandığı)(50cm) ve bir adet boş şeffaf kap...(hırdavatçılarda satılan BOŞ madeni yağdanlıklar) ve 1 adet tesisatçıların (gaz/su)kullandığı beyaz teflon bant rulosu..

Şırınga nın ucuna 10cm lik şeffaf hortumu takınız.
Sızdırmazlık ve hortumun basınç altında şırınga ucundan çıkmaması için teflon bant ile ucu ve hortumu iyice sabitleyiniz.

Şeffaf yağdanlığın sivri ucunu çıkarıp şişesinin boğaz kısmına sıcak bir metal uçla yandan delik açınız. Bu delikten bir tel geçiriniz . Çünkü bu şişeyi gidona ...havasını alacağınız frenin yakınına sabitleyeceksiniz.

15-20cm bir hortum daha kesiniz ve bu hortumun bir ucuna alt haznesini kullandığımız yağdanlığın uç kısmını keserek freninizin hava alacağınız çıkışına uygun çapa maket bıçağı kullanarak kesiniz. Yani bir yağdanlık alacaksınız ve şişeyi yukarıdan akan hidroliği (ve hava kabarcıklarını) tutmak için gidona bağlayacaksınız. Ucuna hortumu yine teflon bantla sabitleyerek freninizin havalandırma tapasını çıkararak oradaki deliğe yerleştireceksiniz ve hortumun diğer ucunuda yanında gidonda asılı duran madeni yağdanlığın içine sallandıracaksınız.

Artık sadece şırınganın içine DOT 4 ekleyip hortumun ucunu fren ayaklarının yanındaki hidrolik ekleme nipeline geçiriniz.Daha sonra oradaki küçük vidayı açarak hidrolik enjekte ediniz.
Fren kolunun üzerindeki takılı hortumdan hava kabarcığı çıkmayana kadar enjekte ediniz....daha sonra şırıngaya basıncı kesmeden küçük vidayı anahtar ile kapatınız.
Şimdi şırıngayı alt noktadan sökebiliriz....
Üst noktadaki hortumu çıkarıp...tapa vidayı fren koluna takınız...
Bu kadar...
Dikkat: Hidrolik enjekte ederken..fren ayağının etrafını iyice bezle sarınız ki...akabilecek hidrolik o bez tarafından emilsin.
Hidrolik balatalarla ve bisiklet,jant boyalarıyla temas etmemesi gerekir.
Bu çıkış noktası (gidon) için de geçerli...
Ve havalandırma noktası (çıkışı) havandırırken EN ÜST nokta olması gerekiyor. Yani hortumunuz daha yukarıdan gelerek o noktaya doğru gidiyorsa (alçalıyorsa)...başarısız olabilirsiniz...
Bazı fren sistemleri DOT 5 kullanıyor..Fren kolunun havalandırma noktasında küçük bir not vardır bununla ilgili....
Benzinlikten en küçük şişe DOT 4 sıvıyı alınız...çünkü hidrolik saklama ortamına göre değişir ama belirli bir süre sonra (1.5 yıl ?) evsafını yitirecektir....atmosferden nem alma özelliği vardır...kuru ve karanlık ortamda saklayınız...

Çok komplike bir tanım gibi duran bu açıklamanın sonunda ,eliniz alıştıkça her frenin hava alma işlemi (hazırlık dahil) inanın 10 dakikanızı alacaktır.
Havanız az olsun.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Selçuk abi açıklama için çok teşekkür ederim gerçekten çok güzel açıklamışsın..
Fakat shimano hidrolik frenlerinde mineral yağ kullanıyor diye biliyorum bunun için minerral yağ edinilmesi gerekmez mi?

Selçuk Çilek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.258
@d.berkay

Birşey değil Berkay..."contamız" halen sızdırmazlık görevini yapıyor mu?:)

Evet Shimano için hidrolik kullanılmaz...ben de arkadaşın "hidrolik" fren bakımı sorusunu yanıtladım...Shimano frenler için tüm işlem aynı...sadece kullanılacak sıvı farklı....bir de madeni yağda doğal olarak damladımı? ..aktımı? gibi titizlenmek gereksiz....bir tek balatalara damlamasın ...yeter...
selamlar

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
Açıklamalar için çok teşekkürler, en kısa zamanda girişiyorum frenlere. eğer fotoğraf çekebilirsem buraya eklerim, Selçuk abinin de açıklamalarıyla forumumuzun güzel bir bleeding rehberi olur böylece...

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
@Selçuk Çilek

Abi videosu yok şu anlatımın, birde olsa literatüre geçicektir