Ankara

Scudo

Pallino

Üye
Tepki
29
İsim
Atahan
Delta var sadece diye biliyorum. O da tekeline güvenerek ederinden daha fazla para istiyor.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Trek forumdan bir arkadaşa satıldı bu arada. Ben de Trek'in parasıyla kadro alıp, yeni bir arazi makinesi topladım.

İlgili konu için bkz. (link)

:)

bforummurat

Aktif Üye
Tepki
113
İsim
Arif
Bisiklet
Carraro
@Halilibrahim asfaltta dağ bisikleti görünce üzülüyorum diyorsun da, o dağ bisikletini asfaltta süren adamın başka bisikleti yoksa nolcak ? süremezmi yani. acayip.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@bforummurat nedir "acayip" olan?

Asfaltta arazi aracı görünce de üzülüyorum. Adam 4x4'le şehiriçinde geziyor.

Adı üstünde "Dağ Bisikleti" :) Yolda gitmesi için yapılsa "Yol Bisikleti" derlerdi.

Ormanda yol / yarış bisikleti süren görürsem o bisiklete de üzülürüm :D

Ancak dağ bisikletini asfalta süren adamın yakasına yapışıp bunu niye asfaltta sürüyorsun bilader demiyorum :)

İsteyen istediğini sürer. ;)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

dramorey

Daimi Üye
Tepki
164
Bisiklet
Canyon
Merhabalar,
İzmir'deki en zor tırmanışlar başlığından esinlenerek aynısını Ankara için de açmak istedim. Bildiğiniz gibi Ankara'da tırmanış için çok fazla rota bulunmuyor. Burada paylaşım yaparsak herkesin yararlanacağını düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse Elmadağ yolu tırmanış için güzel bir rota.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ankara'nın her yeri tırmanış. Düzlük bir alan yok ki.

Ankara - Ayaş - Polatlı - Ankara yolu en sevdiğim Yokuşu bol yol.

Elmadağ 2. Sevdiğim yol.

Konya yolu armada - Gölbaşı
Incek
Eymir
Çankaya - Oran.
Köyler ve köyler her yer yokuş.... Bunlar ilm etapta aklıma gelenler. Yokuşu olmayan her hangi bir rota yok ki.

Ankara'da heryerde yokuş var.

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
Ankara'da yokuş bol evet ancak antreman için uygun olanlar ne kadar orası tartışmalı...O yüzden "tırmanış" tan ne kast ediliyor tanımlamak gerek sanırım. Cinnah caddesi örneğin, yaklaşık 1,5 km uzunluğunda ortalama %9 eğimdedir. Gücünüze ve bisikletinize göre 5-10 dk arasında alırsınız. Yine şehir içinde, Turan Güneş caddesi 2 km lik bir yokuştur. Konya yolu Gölbaşı yönüne giderken, Kepekli tabir edilen yokuşu tırmanırsınız, ortalama yüzde 4 eğim, 3 km lik bir rampadır. Eskişehir yolundan, İncek semtine doğru geçtiğiniz bütün yol ve arayollarda irili ufaklı rampalar vardır. Çünkü Eskişehir yolu 900 m rakıma, İncek 1200 metre rakıma sahiptir. Eskişehir yolundan polatlı yönüne doğru ilerledikçe, yani şehirden çıktıkta, solunuzda kalan köy yollarından incek tarafına çıkmak isterseniz, o köy yollarının tamamı uzun kısa rampalar ile doludur. ortalama 300-400 metre irtifa kazanırsınız. her biri 3-5 km lik etaplardır. Ama bunların hiç biri esaslı bir yokuş antremanı sayamayız sanırım. çünkü kısalar...aralıksız 30 dk %6 ortalama eğim ve üzerinde tırmanabildiğiniz yer az aslında ankara'da. Elmadağ kayak merkezi var aklıma gelen. İki farklı yoldan tırmanılabiliyor. Şehir içi diyebileceğim rota, mamak nato yolu üzerinden, 8 km kadar yüzde 6 ortalama eğimle, zirveye tırmanabilirsiniz. Yer yer 300-500 metrelik %13-15 lik eğimler var. Elmadağ kayak merkezine bir de Bala yolu üzerinden, üç beş köy geçerek tırmanabiliyorsunuz,ki orası daha güzeldir. yine 900 metre kadar irtifa kazanıyorsunuz, yaklaşık 15 km de. Kömürcü köyünün çıkışında yüzde 17 lere varan bölümler 300-500 metre kadar, bildiğiniz duvar. Bunlara ek olarak tabi anılmış, eymir gölünden trt ye çıkmak var. 1,5 km, ortalama yüzde 8 olması lazım. son bölünde yine 300 metrelik bir duvar var. 10-20 dk arasında sürüyor tırmanış, güç ve bisiklet durumuna bağlı olarak. Şehir dışına çıkılırsa, Beypazarı-Ayaş yolunda yine 3-5 km lik güzel yokuşlar var. Ancak hakkıyla yapılacak bir yokuş antremanı için maalesef çok yer yok Ankara'da. Ancak inip çıkarak yokuş intervalleri yapacak imkan bol.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Engin Sarı evet bir 15 km lik bir yokuş antrenman rotası yok ne yazıkki.. daha demin eymir trt yokuşunu çıktım altı üstü 2km.. hiç bir katkısı olduğunu sanmıyorum, öyle kısa ve dik yokuşların.

yol bisikleti ile yazın 4-5 kere çıkmışlığım var ama bu bisikletle inanılmayacak kadar kolay.. 42t en büyük diş :) @aynakol yani kısaca demem o ki insanları o şekilde ayırmak hiçgüzel bir yaklaşım değil.
12651341_10153884060143756_8781103494006253962_n.jpg

Eroseros

Forum Bağımlısı
Tepki
1.300
İsim
Eray Yumuşaker
Bisiklet
Sedona
1993'te üniversitede okurken Dikmen, Sokollu, Keklikpınarı gibi yerler yokuştu.

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
@Yavuz S. 42 arka dişli ! motorlarda var biliyordum sadece :) o dişli ile zorlanacağınız yokuş bulmak da zor tabi :) eymir gölü etrafındaki yol çıkışında sağ yamaçlarda motokrosçuların tırmanmayı denediği bir patika var, o dişli ile siz de deneyebilirsiniz. yol bisikleti ile trt yokuşu epey zordur, üç dört defa çıkıyorsanız bravo. yalnız fotoğraftan anladığım kadarıyla zinciriniz kısa geliyor sanırım o dişlilere...

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Engin Sarı Sram XO Bu Aynakol tekli arkası 11'li (link) 10-42 dişli oranı var. Bu sebebten bu kadar büyük olmasından zincir öyle duruyor.zincir kısalığını 11. vitesde değip değmemesinden anlıyoruz. Azıcık daha uzatınca bu sefer üstten sarkarak kadroya değiyor. :) Bu gün hava karlı olmasaydı Direk ODTÜ ye giden patikayı kullanmayı düşünüyordum ama halen karlı. Önümüzdeki maçlarda.

Yol bisikletime gelirsek 12-27 arka ruble 36-52 ön dişli oranına sahip. Eymir'den çıkmak gerçek manada zorlayıcı değil. Neden? sadece 2km olan bu yokuşta tam orta noktasında dinlendiğin yer var. Amacın Strava'da ilk 10'a girmek değilse çıkmak gerçekten çok zorlamamıyor. EN AZINDAN BENİ. Bisiklette önemli tabi bu konuda. İnmek daha çok korkutuyor beni.

FatihC.

Daimi Üye
Tepki
142
Bisiklet
Lapierre
Bahar ve yazlari hergun cinnah cikiyorum ilk etapta zor gelsede zamanla kolay bir yokus oluyor. Arkadaslarin dedigi gibi ankarada pek duz yol yok

• Beğen
Tepkiler: hogutmen

ahmetaldag

Daimi Üye
Tepki
251
Bisiklet
Motobecane
Ayaş yolu üzerinden Çanıllı barajı çevresinde ve Güdül sorgun yaylasına doğru çok sağlam yokuşlar var.Üstelik son derece zevkli güzergahlar.Şehir merkezinde ki yokuşlar bence sıkıcı ve trafik nedeni ile oldukça tehlike arz ediyor.Ayrıca yine ayaş yolu üzerinden zir vadisi sapağından Gökler köyü tırmanışları ve oradan da Ayaş merkeze inanılmaz bir iniş var.Sağlı sollu virajlar müthiş zevkli ama bir o kadar da tehlikeli.Kesinlikle tavsiye ederim.Yanlız Gökler köyüne ve köyü geçene kadar müthiş çoban köpekleri var. Hatta birisi sanırım aslandı.Yol boyunca bir çok vahşi hayvan da görmek mümkün.Yılan,atmaca,köstebek vb.Ayrıca kızılcahamam tarafı var ki meşhur karga sekmez geçidi var.Oraya henüz bisiklet ile gidemedim maalesef.Bu sezon giderim umarım.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahmetaldag benim rotalarımdan bahsettiniz. evet bu taraflar çok güzel. aysantıdan kazan tarafıda bir hayli güzel.

• Beğen
Tepkiler: ahmetaldag