Ankara-tuzgölü yolculuk hevesi

coffeeguy

Forum Bağımlısı
Tepki
285
Bisiklet
Lapierre
@Yavuz SOYLU yani herseyin başı o ama limitleri belirledikten sonra bunlar kesinlikle forma cebinde olmalı

Scudo

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben forma cebine dünyaları sokuyorum bisiklet sele altı çantasında 2 içlastik birde küçük tamir aparat seti var. cebin birine powerbarları orta ve telefonu diğer vebine anahtar cüzdan vs diğerine o sırada ne lazımsa. fora cebinde ne taşırsam taşıyım rahatsız olmuyorum.

suluk ise 750ml kullanıyorum 50 km kadar yetiyor.

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
@Alperen Haner Redbull ve türevleri demişsiniz ama bu çok tavsiye edilmez. Sağladıkları faydalar kabul edilmekle birlikte ciddi anlamda risk içeriyor. Amaç sadece vücudun kaybettiği asit, mineral vb. maddeleri sıvı yoluyla geri kazanmak ise soda bile iş görecektir. Öte yandan enerji barları ve tadımca konusunda size katılıyorum. Hafif ve verimliler.

• Beğen
Tepkiler: Cüneyt HOCAOĞLU

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
150 km'lik ve tek günlük bir keyif sürüşü için enerji barına ihtiyaç yok bence -- gerçi ben oldum olası bu ekstralara karşıyım... su-soda-kuruyemiş-elma-tadımca bar... falan yetiyor da artıyor..

EDIT: 150 km. yapmışlığım var... ne menem bir şey olduğunu bilmiyor değilim yani :)

EDIT 2: 150+150, araya bir gece konaklama ekleseniz bile sıkıntılı olabilir bu aşamada. Bence de biraz erteleyin, o arada da uzun mesafe alıştırmaları yapın... sadece bacakların 150 km pedal basabilmesi önemli değil, kollar, sırt, popo... hepsinin alışması lazım :D

kemken

Aktif Üye
Tepki
62
haftaya Temeliye yolcuyum inşaallah, belki başka arkadaşlar için çerez sayılan bu mesafe benim ilk 100 km civarım olacak, yapılan her yorumu siteye her girdiğimde birkaç defa okuyorum. her yorum yapan akıl veren arkadaşa tekrar tekrar teşekkür ediyorum. ekstra olarak enerji bar bulabileceğim yakınımda biryer yok ama tadımca her yerde bulunuyor. bunundışında meyve ve en az 3 litre su (çok su içen biriyim ve kışın bile soğuk su içiyorum yolda su bolca bulunur belki ama iki şişeyi dondurulmuş halde götüreyim diyorum) yolculuk sonrası kazasız belasız döner burada bişeyler yazarız inşaallah.
@Alperen Haner forma cebinde olmalı dediğiniz şeyi göremiyorum (resim koydunuz sanırım) görünmemesi işyerindeki bilgisayardan kaynaklanıyor olabilir. eve gidince tekrar bakayım ama önerileriniz için şimdiden sağolun.

air28-3

Forum Bağımlısı
Tepki
4.104
İsim
Ersin
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
20 km ortalama tutturmak mııı???Abi iyi misin sen? Madem öyle performansın tavan yapmışş :huhuu:

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
o kadar su almanıza gerek yok kemken bey... sonuçta mahrumiyet bölgesine gitmiyorsunuz :) bir sürü yakıt istasyonu var, 5-10 dakikalık molalarda sodanızı, içer mataranızı doldurursunuz :)

bir de hava sıcak, siz bitirmeden o 3 litre hamam suyu olur...

kemken

Aktif Üye
Tepki
62
@air28-3 hocam çömez bisikletlinin üstüne gitmeyin o kadar :) 20 km biraz abartımı oldu 17 desem kabul edilebilir olurmu? 17 diyeyim ozaman. 23.5 km lik bir mesafeyi haftanın 5 günü gidiyorum en iyi günde 1 saatte geldiğim oldu. ( o gün hava rüzgar herşey yanımdaydı tabi) bu yolda rampalarda var. normalde 70-75 dk felan sürüyor. yol çok dik rampalarla dolu değilse 20 km çok ekstrem bir rakam değil diye düşünüyorum.

@CandanC :( su konusunda haklısınız. kaynar değilmi

• Beğen
Tepkiler: air28-3

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
eğer termos özelliği olan bir mataranız yoksa, yarım saat sonra oldukça ısınmış olur...

(ama bir de iyi tarafından bakalım, yolda çay demlersiniz :koptum:)

kemken

Aktif Üye
Tepki
62
(Bu parağrafı sabah yazmıştım ama enter tuşuna basmadım yazı konuya geçmemiş.) Allah nasip ederse birazdan temelli göletine doğru yola çıkıyorum. saat olarak biraz geç kaldım. sabah erken çıkmak istiyordum (tembellikten) yapamadım. sabah forumda gördüğüm marmaristeki yabancı bisikletlininin ölümle sonuçlanan kaza haberini duymak yolculuk öncesi hiç iyi olmadı doğrusu.kazasız belasız dönmek nasip olursa yolculuğumun nasıl geçtiğini anlatırım.

Bugün saat 14 de yola çıktım, bulunduğum semtten eskişehir yoluna kestirme bir yol çıkıyor ama ben hem bu yolu daha iyi bildiğimden hemde yolu biraz uzatarak 100 km ye çıkmak için biraz geriye giderek (zırhlı birliğin oradan) eskişehir yoluna girdim yola girdikten bir müddet sonra ilerden 2-3 köpeğin bana doğru koştuğunu gördüm hemen bisikletten inerek bisikletin arkasına saklandım :) ancak bir baktım bana doğru koşan köpek 2-3 tane değil 8-10 taneymiş 8-10 köpek bana havlıyor ben bisikletin arkasında köpeklere tamam sakin ol sakin ol diyor küçükken köpeklere karşı okunacak dua diye ezberlediğim ayeti okuyor bir yandanda yavaş yavaş ilerliyordum, bir köpek bisikletin arka tarafından benim bulunduğum yere doğru geçmeye çalıştı bense bisikletimi kalkan gibi kullandım meğerse orası köpek çifliği gibi bişeymiş bana havlayan10 köpeğin dışında 100 tane köpek çiftliğin içinden bana havllıyordu çok uzun geçen bikaç dakika sonra köpeklerin bakıcısı geldi ve köpekleri kovaladı. Aslında çok korkmadım ama orada böyle bişeyle karşılaşacağımı bilsem bu yolculuğa çıkamazdım. iyiki bilmiyormuşum
Gİderken hava güzeldi çok sıcak değildi bikaç defa hafifçe yağmur serpeledi bu serinlik yolculuğu dahada kolaylaştırdı. taymeke gelene kadar olan rampalardan sonra oldukça rahat bir yolculuk yaptım. temelli göletine geldiğim zaman henüz 50 km yol yapmadığımı gördüm yola biraz daha devam ettim. bikaç km daha gidip ESA tesislerine kadar geldim buraya kadar 53 km yolu toplam 2 saat 40 dakika sürdü (tamam:( iyi bir süre değil kabul ediyorum) burada wc yi mescidi kullama süresi kadar dinlendikten sonra muz ve tadımca mı yedikten sonra geri dönüşe başladım
Geri dönüşte şiddetli bir rüzgara yakalandım. göleti geçince rüzgar kesilecek (kesilmedi) şu tepeyi geçince kesilecek (kesilmedi) taymeke kadar rüzgara karşı ilerledim düşük vitesleri kullandım 15 km hızın üstüne hiç çıkamadım. taymekten sonra rüzgar kesildi ancak yolda gördüğüm migrosdan çıktığımda yağmur başlamıştı yolun son km lerini yağmur altında geldim. eve 2 km kala arka tekerim patladı yağmurda uğraşmak istemediğim için eve kadar yağmurda bisikletimle yürüyerek geldim. geri dönüş 4 saate yakın sürdü. saat 21 de evdeyim
Toplam 108 km yapmışım. güzel bir yolculuktu. eflatun akasya çiçekleri, bembayaz papatya, kırmızı gelincik kümeleri her renkten kır çiçekleri yıllardır duymadığım kurbağa vıraklamaları... bunlar ve dahası yolculuğu güzelleştirdi.
Böyle uzun yola çıkacaklara önerim bacağım bu yolculuğa dayanırmı dan önce popom bu yolculuğa dayanırmı diye düşünün bacak ağrısını anca eve gelince hissettim ama sele ağrısı yolculuğun büyük kısmında benimleydi. beni tuzgölünden vazgeçiren arkadaşlar sağolun. şu anki performansımla üstesinden gelemezdim ama ilerde inşaallah.
Son olarak temelli göletinde çektiğim bisikletimin resmini koyuyorum. çekim kalitesi iyi değil kusura bakmayın.20150525_173756.jpg 20150525_173724.jpg

Sey_Yeah

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Specialized
karar verip başlamak başarmanın yarısı eder, diğer yarısı da zaten azimle kararlılıkla mücadele etmek.

çok imreniyorum böyle turlara

• Beğen
Tepkiler: kemken

ahmetcilak

Üye
Tepki
66
İsim
Ahmet Çilak
Bisiklet
Focus
Bu sekilde azimli olduktan sonra birazda antrenmanla tuz golune rahatlikla gidersiniz.

• Beğen
Tepkiler: S.Koca ve kemken

kemken

Aktif Üye
Tepki
62
Dönüş esnasında lastiğimin patadığını yazmıştım. lastik patlama esnasında önce balon patamasına sonra ıslık sesine benzer bir ses duymuştum meğerse dış lastik yanağı yarılmış akabinde o yarıktan iç lastik fırlamış ve patlamış. bunun yolculuğun ortasında olmadığı için şükür ama demekki böyle turlara çıkarken bu ihtimali düşünüp geçici olsada tamir için iç lastik parçası felan almak lazım internettte bu tür patllakları aliminyum folyo veya kağıt parayla geçici olarak kapattıklarını görmüştüm.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kemken dış lastik yarıldıysa en kolay anlık çözüm şudur. İç lastik tamir için olan yapıştırıcıyı (yamayı) doş lastiğin yarılan bölgesine yapıştırılır üstüne cırtcırt zip dediğimiz yada plastik keleğçe ile o bölge 3-4 farklı yerden ziplenir. Tabiki sadece disk frenli modellerde uygulanır.

aklınızda bulunsun. :)

• Beğen

kemken

Aktif Üye
Tepki
62
dün şiddeti yağmur altında lastik patladı yapıştırma mümkün değildi ,dediğinizi ik defa duyuyorum ama duyduklarım arasında en mantıklısı en kolayı. gerçi benim bisiklet V fren ama freni boşa çıkarıp tek frenle gitmeyi göze alınıp dediğinizi uygulanabilir çantaya (sadece turlar için değil) 3-5 tane plastik kelepçe atayım o zaman.

bana saldıran köpekler (aslında saldırmadılar sadece üstüme koşup havladılar) hakkında internette şu bilgiyi buldum:

Ankara Eskişehir yolu Yaşamkent kavşağında yer alan "Sevgi Anne" isimli bakıma muhtaç hayvanları koruma amacıyla kurulmuş olan hayvan barınağı yolun hemen yanında yer almakta olup, barınak teller ile kapatılmış olmadığından barınak köpekleri sıklıkla yola atlayıp can verebilmektedir. Bu durum hem barınağı amacından uzaklaştırmakta, hem de trafik kazalarına sebebiyet verebilmektedir.
LÜTFEN GEREKLİ UYARILARI YAPALIM. SÜRÜCÜLERİMİZİN DAHA DİKKATLİ OLMALARINI SAĞLAYABİLİRİZ.

alttaki yorumlardan:
-DİKKAT!!!! Pardon ama siz sürücüleri uyarıcağınıza önce o kadını uyarın!!! o kadın o hayvanları aç bırakıyor hayvanlar çöplerde yemek arıyorlar. insanlara saldırıyorlar. barınak zaten aklı selim bir yer değil. ne elektriği var ne suyu. geçen gün önümde 10 tanesi bir kadına saldırdı. kadın yere düştü ve üzerine atlşadılar. yandaki yerde çalışan adam geldi kurtardı... o yüzden önce o kadını uyarın ve gerekli makamlara şikayet edin. çünkü böyle giderse hem köpeklerin canı yanmaya devam edecek hem de bizler zarar göreceğiz...

-Sevgi anne barınağıymış Allah bin türlü belasını versin o köpeklerine sahip çıksın o karinada bi çocuk öldü 2 gün önce bisiklet sürerken arkadaşıma saldırdı dünde beni kovaladılar hiç bir hayvan insandan daha değerli değildir en kısa zamanda taşısınlar daha fazla can yakmadan

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Geçen hafta tuz gölündeydim ve çok sıcaktı o Sıcakta max 3 saat bisiklet sürülür bence rotayı Beypazarı Bolu gibi Ağaçlık yerlere sürün çünkü Güneş altında mola veremezsiniz ve enteresandır o yolun üzerinde çok az bezinlik vardı.böyle uzun rotaları zaten 2-3 e bölüp tüm benzinlik ve dinlenme yerleri hesaplanmalı.

• Beğen

@rif

Üye
Tepki
34
@kemken bu civarı bisikletli gözüyle öğrenmişsiniz anladığım kadarıyla. Ben konutkentte oturuyorum. Henüz sele kaynaklı ağrılar yüzünden 15km yi geçemedim. O da işyeri civarındaki denemelerimde. Bana 25km civarlarında yokuşları zorlamayacak bir çalışma rotası önerebilir misiniz? Sizdeki köpek fobisi bende de mevcut. Ayrıca trafik de şu aşamada korkutuyor. Çok şey istiyorum dimi?

Takılayım size diyeceğim de arada şu anki halimle ayak bağından başka bişey olmam size. Önce bi sele derdini çözmem lazım.

kemken

Aktif Üye
Tepki
62
@@rif hocam bende çok deneyimlibir bisikletli sayılmam ama sele ağrısı ilk başta bendede vardı 20-25 km de sele ağrısını hissetmeyecek hale geldim. zaten temelliye giderken ağrı 30-40 km sonra başladı böyle yolculuklar için pantolonun içine giyebileceğim pedli tayt alsam mı diye düşünüyorum. ankara bulvarını 3 aydır sorunsuz kullanıyorum. köpek sorunu son iki haftada oldu. giderken1km lik rampa harici yol sakin güzel . trafik yoğunda olsa yolun sağından rahat rahat gidebiliyorsunuz. birkere deneyin derim bunun dışında ankarada güzel güzergahlar varsada ben bilmiyorum ama eymir gölünü çok övüyorlar.

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
@kemken Tayt iyidir bir an önce alıp alışın derim. Ben de sizin gibi 50-100 km arası sürmeyi seviyorum ve dediğiniz gibi bacakları 10 dk dinlendirip devam edebiliyorsunuz ancak seleye oturduğunuzda hassas bölgelerdeki ağrı kaldığı yerden devam ediyor. Yaşadığınız tüm aksiliklere rağmen güzel bir gezi olmuş tebrikler.

• Beğen
Tepki
42
İsim
mehmet
Bisiklet
Bianchi
Merhaba buradan yazıyorum çünkü foruma uzun süredir girmediğimden yeni başlık açamıyorum. Ben de uzun hafta sonu turları yapmak istiyorum. Eskişehir, Konya..vb... İlgili arkadaşlara duyurulur...

• Beğen
Tepkiler: aziz otkur