Ankara civarında rota arayanlar için bir tanıtım

Ali Akyol

Üye
Tepki
44
Her yerde olduğu gibi biz Ankaralı bisiklet severler tenha yol aram derdindeyiz. İşte size 90 km lik bir rota.

Bu rotaya Çayylun'dan başladım ve rotayı GPS ile kaydettim. aşağıdaki linkde rotayı görebilir, yol profili inceleyebilir, ve bana ait diğer sayısal verileri inceleyebilirsiniz.
(link)

Yol her türlü bisiklet için uygun. Yolun tek bozuk olan yeri Yenihisar ile Ücret köyü arasındaki yaklaşık 3-4 km lik kısım. Eğer buraya Temelli yönünden gelirseniz bozuk yolu yokuş yukarı çıkarsınız.

Yenihisar İncek arasında su sorunu yok, Eskişehir yolunda'da benzincilere girerek su sorununu çözebilirsiniz. Ankaradan Temelli yönü %1-2 oranınıda yokuş aşağı iniş, dolayısı ile arabalardan rahatsız olmazsınız. Yenihisardan sonra yokuşlar başlıyor ve profilden de inceleyeceğiniz gibi yer yer %15 lik yokuşlar var.

Bu rotayı deneyecek arkadaşların formları yerinde olmalı, zira yol uzun ve yorucu. Temmeli 750 mt irtifada olan bir yer, buradan Yenihisar'a saptığınız andan itibaren 1350 mt ye çıkmayı göze aldınız demektir.

Rotayı tersten (incek yönünden) yapabilir, fazla tırmanmadan Ücret köyünün tepelerine kadar gelip geri dönebilirsiniz.

Bir diğer konu da; Temelli'den Yenihisar'a sapıp dağ yolundan Toluntaş'a kadar araba trafiği neredeyse SIFIR yoğunlukta olması.

Hepinize iyi ve kuvvetli pedallar..

Scudo