Ankara Çevre Yolu

Ali Akyol

Üye
Tepki
44
Arkadaşlar merhaba...

3 senedir Ankara'dan uzakta yaşıyordum. bu süreden önce ankara çevre yolunda bisiklete bindiğim oluyordu, zira çevre yolu çıkışlarında yaya, bisiklet, traktör giremez diye bir levha yoktu.
Geçen hafta sonu yine eski rotalarımdan birinde giderken çevre yoluna girişte yaya, bisiklet, traktör giremez levhalarını gördüm.

Nedir durum?? yani çevre yolunda bisiklete binip karayolları ya da trafiğin tacizi ile karşılaşanlar, "sana ceza keseriz" , "bisikletini alırız" diyenler var mı??

• Beğen
Tepkiler: hazarozdemir26
Scudo

Emre YAKUT

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Trek
Bir keresinde polis beni durdurup otobanda bisiklet sürmenin tehlikleli ve yasak olduğundan bahsetmişti. Yasak kısmına bişey diyemedim ama tehlikeli kısmında şehirde sürmenin daha tehlikeli olduğunu anlatmaya çalışmıştım. İkimizde birbirimizi ikna edemedik ve sonrasında polisler bir sonraki çıkışa kadar peşimden gelip beni otobandan çıkamışlardı....

Ama ben hala çevre yolunda sürmeye devam ediyorum :)

• Beğen
Tepkiler: Ali Akyol

çağrı kolçak

Daimi Üye
Tepki
135
ben kullanıyordum bişey diyen olmadı hiç ama çevreyolu tarzı otobanlarda yasak olduğunu biliyorum kesinlikle.

• Beğen

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Yasak ve para cezası kesilmesi ihtimali var sanırım. Polise yakalanılırsa diklenmenin anlamı yok o yüzden :) Aslında gerekli bi kural, hızlı trafikte hava akımı veya rüzgar falan filan yola doğru çekebilir bisikleti, arabaların durma şansıda olmaz 100 le giderken. Dikkatli olmak lazım

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
yasak ama ulaşım amaçlı bisiklet yasak. bence lisans çıkarıp antreman yapıyorum dersek ses çıkarmazlar.

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Yasal olarak hiç bir etkisi olduğunu sanmıyorum, adamına göre "hadi bu seferlik" etkisi yapar belki .

Ali Akyol

Üye
Tepki
44
Anladığım kadarıyla arıza çıkartan birisi yok...

Seneler önce, çevre yolunun yeni tamamlandığı zamanlarda bir gün binerken karayolları ekibi çevirmişti beni "yasak kardeşim" diye.. ben de onlara çevre yoluna girişte herhangi bir uyarı olmadığını söylemiştim.

Tam o sırada aksi yöndeki yolda çocuk sayılabilecek yaşta üç çocuk bisiklete binmişer gidiyorlardı, onları gösterip "siz benle uğraşacağınıza asıl onlara göz kulak olun, ben nasıl olsa çıkışa yakınım çıkarım" demiştim.. onlar da beni anında bırak çocukların yanına uzamışlardı.

Barış TOPÇU

Forum Demirbaşı
Tepki
323
biz antremanlarımızı genelde güney çevreyolunda yapıyoruz.karayolları ekibide poliste geçti yanımdan :D hiç bir şekilde durup konuşmadılar konuşurlarsada derdimizi anlatırız çünkü 100le giden araç yanımızdan geçtiğinde bizi zaten kolay çekemez motorsikletlerin gövdesi kapalı olduğundan onlarda geçerli daha çok ;) az biraz çekiyorda onada 4yaşındaki çocuk bile dayanır :)

• Beğen

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
(link)

Malesef lisanslı da olsanız, dikkatli de olsanız, polis tamam devam edin gençler dese de ne yaparsanız yapın karşınızdakinin direksiyonu 1 cm sağa kırmasına bakıyor herşey, gerisi hikaye.

• Beğen

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Ankara'nın merkezinde nasıl yaşıyor insanlar merak ediyorum.5-6 gün Ankara'da merkezde ancak dayandım.Alışveriş merkezinden başka bir şey yok.İnsann şöyle adam akıllı yürüyeceği bir yerde yok.Geniş yollar ve alışveriş merkezleriyle dolu.Para harcayın gerisi boş diyen zihniyet hakim.Dışarıdan izlenimim öyle kusura bakmayın güzel ilçeleri var ama şehir merkezi rezalet.Bisiklet sürmek için 2 kez değil 10 kez düşünmek gerekiyor.Şehir içinde 200 km/s yakın hızlarda araç sürenler bile gördüm.Ülkemin başkentinin bu şekilde olmasından çok acı duydum.Kuralsızlığın bu kadar insanın gözüne gözüne sokulduğu bir yer görmedim.

(Atılım Üniversitesi-Aşti-Dikimevi arası rekorum var.2 arkadaş biri arabayla biri de otobüs+metroyla beni geçemediler.Bisikletle ulaşım, kentin ne kadar ulaşım imkanları iyi de olsa şehir merkezindeki en hızlı araçtır.Denemiş oldum.)

engin kızılcan

Daimi Üye
Tepki
260
İsim
Engin Kızılcan
Bisiklet
Lapierre
@Sertaç EKİCİ

dediklerin doğru ve katılıyorum. Zaten Ankara'nın başkent olmasının sebebi Bakanlıklar adlı semt ve orada bulunan meclis. Başka hiç bir sebebi yok Ankara'nın başkent olmasının, manasız alışveriş merkezleri ve tepelerle dolu, hanzo araba sürücüleri (bkz: Çağatay Avşar'ın kazası) ve sadece 2 metro hattı olan, otobüs ve dolmuşlardan başka toplu taşıma olanağı olmayan, hanzo bir şehir.. benim görüşüm bu :mad:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mcanb

evet haklısınız otoyol veya otoyol bağlantılı çevre yollarında bisiklet kullanımı uygun değil anca otomobil eşliğinde grup halinde olmak gerekiyor.

erol elbyk

Üye
Tepki
23
aslında bu yollar genişlik itibari ile bisiklet yolu yapımına uygun.En azından sağda ve solda yeterli genişlik var ve son zamanlardaki halkın bisiklet ilgisi göz önüne alındığında belediyeler için çok masraflı olmayan ama getirisi çok olan bir yatırım olabilir...

• Beğen

sadık özer

Forum Demirbaşı
Tepki
158
Bisiklet
Beldeyama
kesinlikle katılıyorum hele ki yeni yeni filizlenmeye başalayan bisiklet kültürü içinde böyle bir çalışmaya girmek sadece çekilecek bariyer kadar masraf çıkartır fakat o ilin veya ilçenin böyle bir çalışma yaptığının duyulması acayip reklam olur. mesela' izmirin her yerinde bisikletle gitmek serbest ' izmir de insanlar işlerine bisikletle gidip geliyorlar' izmir de ki bisiklet satşları % 430 arttı' e güzel olmaz mıydı

erol elbyk

Üye
Tepki
23
yaklaşık 110 km bu yol.aralıklarla 75 km sini yapsalar yine antreman yapmak isteyen kişiler için bulunmaz fırsat olur...

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
otoyol ve çevre yollar da otomobiller için hız limitleri yüksek. 120 km diyor ama insanlar 140-150 km ye kadar çıkıyor. o süratte aracın kontrolü zor. direksiyonu 2 santim kıpırdatsa güvenlik şeridine girer. bence sürat tahdidi düşük yollarda bisiklet antremanı daha uygun

serkan hilal

Forum Bağımlısı
Tepki
669
@erol elbyk

haklısın ama Onu düşünecek KAFA nerde bizim millette... başa geçene kadar abi derler HALK a; Baş'a geçincede dikkate bile almazlar... İndir cebe indir cebe nereye kadar... sömürdüler bu milleti devleti az biraz yatırım... İNSANLIK için büyük, kendileri için küçük bir adım... yapsalar ölürler...

erol elbyk

Üye
Tepki
23
@serkan hilal

haklısın ne zaman oy o zaman vatandaşa hizmet.Zaten bizimmilletimizde az bir hizmet alınca hemen o kişiyi baş tacı yapıor halbuseki asıl önemli hizmetler güme gidiyor.Bunu sadece bisiklet yolu için demiyorum her ne olursa olsun özellikle ankaranın başkent oluşu sebebi ile düzgün planlı yatırımlara ihtiyacı var çünki burası her ne olursa olsun yabancı devltler için vitirinimiz.

bisiklet yolu için aslında üniversiteler kapsamında belki toplnılabilir beraber hareket edilerek belediye ye potansiyel belli edilebilir çünki coğumuz ankara da ikamet ediyoruz sonucta hepimizin bir sonraki yerel seçimlerde oy hakkı var :D...

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
@Sertaç EKİCİ

ankara nın bisiklet kullanımına elverişli bir şehir olmadığını söyleyen belediye başkanımız var malesef. hatta ona göre yayada dolaşılmaz ankarada. 50cm lik kaldırımın ortasına aydınlatma direği dikecek kadar kafaları çalışıyor. hatta yeni semtlerde 1.5m genişliğinde kaldırım yapıp kaldırımın ortasına 75cm kenar uzunluğu olan ağaç dikme çukurları açacak kadarda kaldırım bilincine sahipler. ( ağaç dikiyorlarmı sorusuna cevabım evet ama can suyunu 3 gün sonra verecek kadar işi biliyorlar. yer ankara-yaşamkent 3222. cadde)

• Beğen

erol elbyk

Üye
Tepki
23
@Ahmet Bolgi

zaten bir çoğu endemik değil bitkilerin o nedenle çoğu sulansa bile yaşamıyor merak etmeyin(örn: atatürk bulvarı ulus sıhıye arası bazı ağaçlar kurudu):D.

ama en azından belediye otobüslerine 2 yada 3 bisikletlik bisiklet taşıma aparatı yapabilir en azından gölbaşına karagöle 120 km lik hızla giden otomobiller arasından gitmeyiz...

http://www.mta-mac.com/images/bus-with-bikerack.jpg

http://www.strikegold.com/hart/images/bike_on_bus1.jpg