AnıtKabir Hakkında Bilinmeyenler

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında böCek tarafından paylaşıldı.

 1. böCek

  böCek Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  218
  Beğeniler:
  102
  Şehir:
  İstanbul - Başakşehir
  Seviye:
  51 yaşındaki Anıtkabir in bilinmeyenleri..
  Türk milletinin kalbinin attığı yer olan Anıtkabir, bilinen siluetinin yanı sıra bilinmeyen bir çok gerçeği de yıllardır derinliklerinde saklıyor. Yapımı 9 yılda tamamlanan yaklaşık 150 bin ton ağırlığındaki Anıtkabir, heykellerinden süslemelerine, kulelerinden kabartmalarına kadar pek çok özel anlamlarla yüklü...
  Anıtkabir Komutanlığı ndan alınan bilgiye göre, yapımına 9 Ekim 1944 de başlanan ve 1 Eylül 1953 de tamamlanan Anıtkabir in yerini ilk olarak Aydın Milletvekili Mithat Aydın önerdi. Ata nın kabrinin yapımıyla ilgili komisyon Etnoğrafya Müzesi, TBMM nin arkasındaki tepe (Kabatepe), Ankara Kalesi, Altındağ ve Gazi Orman Çiftliği seçeneklerini eleyerek tam Çankaya da karar kılacağı sırada, Aydın Milletvekili Mithat Aydın daha sonra Anıttepe olarak adlandırılacak olan Rasattepe yi önerdi. Komisyon üyelerinin de burayı gördükten sonra Aydın a hak vermeleri üzerine Anıtkabir in Rasattepe ye yapılması kararlaştırıldı. Türk milletine gömüleceği yer konusunda bir vasiyette bulunmayan Atatürk ün yıllar önce bir gezi sırasında Rasattepe yi gezerken ağzından dökülen Bu tepe ne güzel bir anıt yeri... sözleri de bugün için çok anlamlı...
  Anıtkabir için 1941 de açılan yarışmaya, İkinci Dünya Savaşı nın en çetin günleri yaşanmasına rağmen Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya dan toplam 49 proje katıldı. Ancak en çok beğenilen üç proje arasında Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda nın 25 numaralı projesi kabul edildi.

  VATAN TOPRAĞINDA YATIYOR
  750 bin metrekarelik bir alan üzerinde aslanlı yol, tören meydanı, mozole ve on kuleden oluşan Anıtkabir, 907 metre yüksekte yer alıyor. Ata nın kabri 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor Türk milletinin kalbine gömdüğü Atatürk, Selçuklu-Osmanlı kümbet mimarisine göre yapılmış sekizgen şeklindeki mezar odasında vatan toprağında yatıyor.
  Ölümünden 15 yıl sonra Etnoğrafya Müzesindeki geçici istirahatgahından Anıtkabir e nakledilen Ata nın naaşı, tahnit işlemi çözülerek, Suriye deki Caber Kalesi, Kore deki Türk şehitliği, Selanik teki doğduğu evin bahçesi, KKTC ve illerden getirilen toprakların harmanlandığı vatan toprağına İslami usullere göre kefenlenerek ve yüzü kıbleye bakacak şekilde defnedildi. Ata nın kabrinin yer aldığı mezar odasına, Genelkurmay Başkanı nın izniyle girilebiliyor.
  ASLANLARIN SIRRI
  Türk milleti için kutsal değerlerle kuşatılan Anıtkabir deki her mimari unsur ayrı bir mana taşıyor. Ata nın kabrine ulaşan 262 metrelik Aslanlı yolun sağ ve solunda bulunan 24 aslan, 24 Oğuz boyunu temsil ediyor. Türk kültüründe güç sembolü olduğu için seçilen aslan figürlerinin çift olması milletin birlik ve bütünlüğünü vurgularken, aslanların kedi gibi yatar pozisyonda olması ise bu büyük gücün barışseverliğini sembolize ediyor. Ziyaretçilerin de kabrin manevi atmosferine ayak uydurmaya yönlendirildiği Aslanlı yolda, taşlar Atanın huzuruna çıkanların başlarının öne eğik olması için 5 santimlik çim boşluğu bırakılarak döşenmiş.
  Depreme karşı dayanıklı kılmak için tıpkı bir geminin su altındaki kısmı gibi toprağın içine yerleştirilen Anıtkabirde mozolenin iç duvar ve zemini en nadide mermerlerle kaplanırken, tavanları renkli ve altın varaklı İtalyan mozaikleriyle süslenmiş. Milli değerleri temsil eden isimler verilen ve Selçuklu çadır mimarisinin özelliklerini yansıtan bir mimariyle yapılan 10 kule Anıtkabirin siluetine ayrı bir değer katıyor.

  BAYRAK DİREĞİ ABD DEN GELDİ
  Anıtkabirin diğer unsurlarında olduğu gibi bayrak direği de çok özel... Anıtkabirin 33,5 metre uzunluğundaki bayrak direğini 1946 yılında Nazmi Cemal adlı bir Türk vatandaşı ABD den gönderdi. 4 metresi kaidenin altında gömülü bulunan direğin 29,5 metresi görülebiliyor.

  MÜZEDEKİ ESERLER
  Anıtkabirdeki Atatürk Müzesi de Atanın doldurulmuş köpeği Foks tan tıraş takımlarına, bastonlarından aldığı çok özel hediyelere kadar özel hayatını yansıtan pek çok nadide parçaya evsahipliği yapıyor. Ata nın anne ve babasının fotoğrafları, Türkiye Cumhuriyeti nin verdiği eski yazı ve Latin harfleriyle basılmış iki nüfus cüzdanı, Göğsünde taşımayı en çok sevdiği madalyalardan biri olan 1917 de Sultan 5. Mehmet Reşat ın verdiği altın imtiyaz madalyası, Sovyet Mareşali Voroshilov ve İran Şahı Pehlevi nin hediye ettiği değerli taşlarla süslü kılıçlar ve ince bir zevkin ürünü olan saatleri dikkat çekici parçalar arasında...
  Atatürk ün hem baston hem de tüfek olarak kullanılabilen özel silahı, manevi kızları Sabiha Gökçen ve Afet İnan a hediye ettiği çok özel tabancaların da sergilendiği müzede, manevi kızı Rukiye Erkin e hediye ettiği, ancak bir mercek yardımıyla okunabilen metal mahfazası içinde mini bir Kuran dikkati çekiyor.

  ETİYOPYA KRALININ İLGİNÇ ÇELENGİ
  Milletvekili mazbataları ve 1927 yılında yaklaşık 5 günde okuduğu Nutuk un orijinal metninin de yer aldığı müzede, Etiyopya Kralı Haile Selasiye nin 1967 yılında Anıtkabir ziyaretinde mozoleye bıraktığı iki büyük gül dalıyla sembolize edilen gümüş çelenk de en ilginç parçalardan birisi...
  Anıtkabir deki Atatürk Müzesi nde ayrıca okumaya büyük önem veren Atatürk ün özel kitaplığında bulunan Türk ve İslam tarihi, dil, edebiyat, sosyal bilimler, bilim ve teknik konularındaki Türkçe, Osmanlıca, Fransızca, İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Slav dillerindeki toplam 3 bin 118 kitap da sergileniyor.
   
 2. deutz

  deutz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  4 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  495
  Beğeniler:
  310
  Seviye:
  Guzel paylasim icin tesekkurler.Anitkabir'in atmosferi hicbiryerde olamaz bir Turk evladi icin bu en buyuk gercek...
   
  Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
 3. nazz

  nazz Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Mart 2007
  Mesajlar:
  496
  Beğeniler:
  294
  Şehir:
  Ant
  Seviye:
  teşekkürler bu güzel paylaşım için.
   
  Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
 4. Hasan Hakan Koç

  Hasan Hakan Koç Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.304
  Beğeniler:
  1.217
  Seviye:
  Teşekkürler
   
  nazz bunu beğendi.
 5. Cemowski

  Cemowski Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2007
  Mesajlar:
  290
  Beğeniler:
  122
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  teşekkürler
   
  Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
 6. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  7.281
  Beğeniler:
  9.882
  Seviye:
  Çok teşekkürler!
   
  Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
 7. Ginger Fergus

  Ginger Fergus Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Şubat 2007
  Mesajlar:
  188
  Beğeniler:
  68
  Seviye:
  teşekkürler ... güzel paylaşım..
   
 8. bisikletci

  bisikletci Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.253
  Beğeniler:
  366
  Şehir:
  Abu Sari
  Seviye:
  Paylaşım için teşekkürler ... Anıtkabirde bayrağmızı çekmiştim bir gezimde .. Eklemek istedim ..

  [​IMG]

  Büyük boyutu için : 2048 x 1536 http://img174.imageshack.us/img174/6122/dsc00548az8.jpg

  Bu resimdede bayrak direğimizin hemen altındaki açıklamaya ait bir resim ..

  [​IMG]
   
  aurora79 bunu beğendi.
 9. Bulunmaz

  Bulunmaz Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.053
  Beğeniler:
  799
  Şehir:
  Ankara-Isparta
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  teşekkürler
   
 10. #10
  böCek

  böCek Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  218
  Beğeniler:
  102
  Şehir:
  İstanbul - Başakşehir
  Seviye:
  son fotoğrqaf gerçekten mükemmel çok duygulandım paylaştığın için sağol
   
 11. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  anıtkabiri gittim gezmiştim görünce o canlandırmaları duygulanmıştım paylaşım için teşekkürler
   
 12. Cemowski

  Cemowski Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2007
  Mesajlar:
  290
  Beğeniler:
  122
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Herkese Selam Beyler Gerİ Dondum Uzun Bİr Aradan Sonra
   
 13. Nail USANMAZ

  Nail USANMAZ Bisikletkolik

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.376
  Beğeniler:
  1.231
  Şehir:
  İzmir-Karşıyaka
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Paylaşım için teşekkürler :in: