amsterdam da bisikletler...

marule

Daimi Üye
Tepki
406
bu sitede adam 73 dakika içinde çektiği 82 farklı bisiklet modelini yayınlamış. Önemli olan modeller değil de amsterdam insanlarının her yere bisiklet ile gitmesi, sokaklarda arabanın çok nadir kullanılması. Ah ah istanbul da böyle bi yer olsa, ya da izmir ya da Türkiye'nin heryeri :) off off insanın canı çekiyor ya.

(link)

Scudo

ergin

Forum Demirbaşı
Tepki
61
adamlar ne güzel bilinçlenmiş keşke yurdumuzda da böyle hoş görüntülerle rastlaşsak,insanların bisikletlerin aslında çocuk oyuncağı olmadığına inandığını görsek ne güzel olur

extremunction

Daimi Üye
Tepki
198
şehir hatta ülke olarak ulaşım açısından insanlara gerçek değer verilen yerlerden biri hollanda. ama bunun yanında bisiklet fiyatları burdan daha pahalı ve hırsızlık çok fazla...

güray

Daimi Üye
Tepki
84
adam çok güzel çekmiş.baya oyalıor insanı.herkes bakmalı bence....

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
hiçbirisi kask takmıyor :)
ve iyi bisikleti olan da yok sanrım. bizimkide şehirde jipe binmek gibi mi oluyor acaba diye düşünmeden edemiyor insan. çünkü adamlar bizden kat kat zengin ülke ama hep ucuz bisikletleri tercih etmişler.

Laxeri

Daimi Üye
Tepki
288
Ülkemize insanlar genelde bisikleti hobby amaçlı kullanıyorlar.Halbuki onlar ise bir ulaşım aracı olarak.Ne diyebilirm baska tebrik ediyorum onları birçok yerden tasarruf etmeyi başarımışlar.darısı istanbul'un başına

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Türkiye de asla böyle görüntiler yaşanmaz,çnkü bisikleti çocouk oyuncağı olarak gören bir zihniyetin hakim olduğu yerde böyle şeylerin olması imkansız gibidir.Bisiklet yolları da yapılsa zerre kadar birşey değişmez çünkü oralara da araba,kamyon,m.siklet vs. parkedilir,yani bir şekilde işgal edilir. Çünkü burası Türkiye. Acil ulaşım yollarını hatırlayın; park tabelasının altına park eden araçları az çok görmüşsünüzdür. Ben İst. da bisikletle ulaşımı hayal olarak görüyorum. Şehirde şehir bisikleti kullanacak kadar bilinçli olan bu insanlar neden kask takma konusunda aynı hassasiyeti göstermemişler anlayamadım...

marule

Daimi Üye
Tepki
406
bence kask takmamaları tabi ki yanlış ama şöyle düşüncek olursak, sokaklarda onlara çarpacak bi araba yok, ztn sokaklarda gezen arabalar ya polis ya da taksi. Herkes de bisiklet kullandığı için şiddetli kazalar olmuyordur belki de. ama kask takmak için ille de kaza mı olması lazım derseniz, hayır bence de her koşulda kask takılmalı.

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
İstanbulun tepelerinde, Barbaros yokuşunda, İstinye-Maslak rampasında vs...

Nasıl olup da Bisiklet kullanacağız? İşe nasıl gidip geleceğiz?

Amsterdam kadar düz bir şehir olsaydı İstanbul'da da bisiklet kullanılabilirdi...

Haftada 1 gün acıbadem, çamlıca üzerinden ümraniyedeki işime gidiyorum. Emin olun çok kolay olmuyor...

Bir de işin başka boyutu da var: O halde işe gidince, insanların tepkisi, üst-baş değiştirmek, temizlenmek ve işe başlamak...

Bunlar bizim insanımızın (kendini çağdaş ve kültürlü kabul edenlerin bile) kolay kolay alışabileceği şeyler değil...

CROSSCU31

Daimi Üye
Tepki
31
paylaşım için teşekkürler ama kask konusunda o zaman burda araba kullananlarda taksın

• Beğen
Tepkiler: umut erdem

Emre Ede

Forum Demirbaşı
Tepki
207
@CROSSCU_31

araba kullanan nie kask taksın ki ? 4 tekerin üstüne konulmuş, onlarca kez kaza testleri yapılmış, güvenliğin maximum olduğu bi kasanın içindesin...şiddetli bi çarpışmada hava yastığı denen bi can kurtarıcı var..taklalar atsa bile burnu kanamadan cıkan insanlar oluyo..
bisiklette ne var ? bisikletle bi takla atta göreyim :D iki tekerin üstündesin ve canın Tanrıya emanet :D Bisiklette Kask Şart...

Excited

Üye
Tepki
1
helal olsun adamlara valla
türkiyede böyle olması imkansız zaten çünkü herşeyin hazırına koşmaktan başka yaptıgımız bişey yok ...
ya ben ümraniyeden tarabyaya gittim bisikletle ailem bisikleti yasakladı bana ....
kısa süreligine :) :boese157: :boese157:

invasion

Üye
Tepki
6
Yalnız Amsterdam çok küçük bir şehir. Kadıköy kadar neredeyse. Şehrin bir ucundan öbür ucuna yürümeniz 45-50 dakikanızı alıyor. O yüzden bisiklet çok daha mantıklı. İstanbul öyle olsa çok daha fazla bisiklet görürdük eminim.

tekteker

Forum Demirbaşı
Tepki
125
İsim
Volkan
o kilitler ne ole ya :D taşınırmı onlar
adam kdroyu kesser daha kolay olur.

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Şimdi genel olarak okudum ve hepsine, ''gitmiş ve 2 ay sonra gidip yaşayacak biri'' olarak cevap vereceğim, elimden geldiğince..

Kask takmamaları elbette yanlış...Ama dendiği gibi etraftaki herhangi bir araç size çarpmıyor...Çarparsa hayatının biteceğini biliyor...;)
(Bu arada polis ve taksiler harici güzelde trafik var ama bisiklet yoluna girerlerse Ceza biletini anında alıyorlar kaçışı olmuyor...Ayrıca taksiciler birer bela...)

Herkesin bisikletleri kötü gibi görünüyor çünkü ''iyi bisikletin olupta ulaşımda kullanırsan'' çalınıyor...
Yalnızca Amsterdam'da bir yılda bisiklet sayısının yarısı el değiştiriyor;)(çalınma)

Junkie denilen ikinci el ürün satan bit pazar vari yerlerden 10 € ya sizi heryere götürecek bir bisiklet alabiliyorsunuz(muhtemelen oda çalıntı oluyor)

Ayrıca orada her evde en az 2 bisiklet var...Bir bisikleti olan ev yok denecek kadar az...Çünkü Bisikletle ulaşım sadece Amsterdamla sınırlı değil...
Hollanda dümdüz bir ülke olduğu için ve genel yüz ölçümüde neredeyse Konya il sınırlarımıza yaklaşık olduğu için insanlar otoban kenarlarında ki gidiş geliş bisiklet yollarını kullabiliyorlar...

O görülen ''kötü bisikletlerin'' sahiplerinin evlerinde birer de iyi bisiklet var...
Eğer adam dağ bisikleti seviyorsa alıp bisiklete Trene atlayıp 1 saat mesafedeki Belçika'ya yada Almanya'ya gidip dağ bisikletine binip geri dönüyor...(Dağ yok çünkü...)
Yol seviyorsada atlayıp en yakın şehirlere basabiliyor...
Yani iyi bisikletler evde tutuluyor(hobi merak aslında böyle birşey:))

Şimdi ben oraya yönelik planlarımda sıkı bir Hardtail FR makinası ile eski püskü bir yol bisikleti düşünüyorum...
Eski püsküyü günlük kullanacağım...Çünkü bisikletiniz ne kadar eski görünüyorsa, çalınma riski de o kadar az oluyor:)

Genel olarak özetleyince böyle...Benimde son gidişimden birkaç foto var...Scan ettiğimde buraya eklerim...

Birazcık anlatayım dedim...

(Eklemeyi unuttum...Kilit meselesi...Ben yol bisikletine binerken belime bağladığım zincir kilit yaklaşık 1.8 kg'dı...Bude küçük bir anekdot)
İyi günler, iyi forumlar:)

fiestahmet

Daimi Üye
Tepki
31
hollandaya gittim biliyorum ulaşım sistemleri mükemmel metro tren falan 2 dakka geç kalıcağını duyuruyla açıklıyorlar :eek: dümdüz bir yer bu kadar bisiklete binenin olması çok da anormal değil bence ki yaşlı nufus sürekli bisiklet üstünde uzun ömür için çok güzel bişey...bisikletlerde hep city bike tarzında pek dağ bisikletiyle gezen görmemiştim...

fiestahmet

Daimi Üye
Tepki
31
ewt denilen gibi türkiye gibi değil orası insanların önceliği var arabalar duruyor yaya geçicekken :D

invasion

Üye
Tepki
6
@Alican

''Red Light'' ı da biliyorsundur sen o zaman. Bisikletle alakası yok ama :D

• Beğen
Tepkiler: Alican

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
@invasion

Biliyorum biliyorum da gerşekten bisikletle alakası yok:D:D:D

Sokağa bisikletle girmeye çalışacam ilk gittiğimde:p Belki foto çekerim ikisi bir gezi niyetine;)