amortisörüm dondu yardım

barhan

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
2 gün önce soguk havada(ERZURUM) kullandığım bisikletimin amortisörü(Look marka modelini bilmiyorum) donmuştu evde 1 saat kadar bekledikten sonra tekrar yumuşayıp açıldı,ancak dün tekrar kullandım ve bu sabah amortisörün yumuşamadığını fark ettim(Taş gibi).amortisörün ayarlarıyla oynadım ne yaptım ettim yumuşatamadım.ne yapmalıyım?.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
maşayı az sıcak suda biraz beklet sonra kurula sora güzelce yağla 10-15 dakika bekle tekrar dene ;) bn maşa donduğunda öyle yapıyorum ;)

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Kış gelmiş belli ki. :) Mevsimin donan ilk amortisörü.

Geçmiş olsun..

mecaoz

Forum Demirbaşı
Tepki
173
ilk defa duyuyorum bole olayı
hakkaten donuyo mu yav(basıma hiç gelmedi ) neyse sıcaksu ve yaglama olayı muhtemelen işe yarayacaktır.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Elastomerli amortisörler donuyor gerçekten de.
Çünkü bu maddenin özelliği bu, soğuk hava koşullarında yaylanma özelliklerini kaybediyorlar.
Yaylı, havalı amortisörler için de içlerindeki yağın donma tehlikesi söz konusu.

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
kapağını açıp antifreeze döksek içine nası bi tepki verir ki:D

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Antifreeze ancak oradaki suyun (eğer içinde su varsa) saflığını değiştirerek donma derecesini düşürür. Ancak mesele suyun donması değil, yağın akışkanlığını yitirerek yoğunlaşması veya elastomerlerin esnekliğini kaybetmesi.

Emirhan Gördebil

Daimi Üye
Tepki
75
Bir arkadaşım geçen kış karda bisiklete binerken amortisörü donduğunda QR in olduğu yerlerden çakmak tutarak biraz düzeltmişti.Ama o yaptığında "lapa lapa" olarak tabir edilen cinsten bir kar yağışı söz konusuydu ve o ortamda yapıldı.:DNe kadar doğru bir davranış ya da zararı varmı bilenler bilgi verirse baranozhan arkadaşımızada yardımı dokunabilir.