Amortisörüm Çalışmıyor.

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Merhaba arkadaşlar, Salcano NG550 29ER bisikletimin zoom maşası, bir hafta kadar önce düştüğümde amortisörü içe çökük kalmıştı, zamanla düzelir dedim, yağladım vs. ama tekeri ayağımla tutup kuvvetlice çekmeyince amortisör gelmiyor, birde bu kapakları açıp içine yağ döktüğümde bu yağ alttaki deliklerden (tahmin etmiştim bunu, önlemimi almamıştım ama...) hidrolik fren sistemine yağ akmış ve fren tutmuyor, ve ZONKK diye ötüyor. Frene yapmadığım şey kalmadı ama sorun gitmedi, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bence zoom masa ile fazla ugrasma ve kendine iyi bir masa al. Yada bisikletin garantisi varsa git garantiden faydalan. Eger sana kendin düsmüs ve bozmusun derlerse, onlardan sunu sor... "Bu masalari bisikletle hic düsmemek sartiylami satiryorsunuz" bir defa düsmeyle masa bozulurmu diye sor ve onlardan düsmemek sarti ile satildigi icin bir belge iste. Yani demek istedigim bisikletle düsülür ve bir defa düsmeyle masa bozulmaz kendini sakin hafife satma ve sen onlardan üste cikmaya bak.
Frenlere gelince rotorlari temizle ve ince zimpara ile bir kat inve bir sekilde zimparala ama balatalari degistirmen gerekiyor. Yag ceken balata temizlenmez. Tabiki simdi temizlenir diyen arkadaslarda cikar meydana ama benden demesi en iyisi yeni balata alman olur. Rotoru ve frenleri balatalari yeni balatalari takarken silmen en dogrusu olur.

Cycmode

Daimi Üye
Tepki
375
Bisiklet
Pinarello
Geçmiş olsun. Çok titiz bir temizligin ardından balata değişimi fren konusundaki problemi ortadan kaldiracaktir, bunun yaninda murat beye katılıyorum hic uğraşma bütçenin elverdigince yeni maşa satin almani öneririm

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@Murat Cömez

Sağolasın Murat abi, Yozgat da salcano nun bayisi yok maalesef, olsa arka ruble parçalandığında giderdim zaten. Şimdilik yeni maşa alamam, pratik çözümlere ihtiyacım var. Balataları da şimdilik değiştiremem ama bu ay sonu gibi değiştirebilirim. Ve rotor'u neredeyse yıkamama rağmen hala temizlenmiş görünmüyor. Bisikletçiye sorduğumda mazotla silmemi önerdi.

@Cengiz öz

Teşekkür ederim. O halde maşa ve balata almak için çok yazı yazmam gerekecek, para karşılığı makale yazıyorum, ortalama ne kadara mal olur sizce?

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Ertuğrul

Rica ederim ertugrul, salcano bayisi yoksa internetden salcanoyu ara onlar sana illaki bir cözüm bulmalari sart. Masa konusunda yardimci olamiyacagim kusura bakma ama frenleri mazot ile silmek iyi degil cünkü mazotda bir nevi yagdir. Mazot sadece zincir, aynakol yada aktaricilar icin iyi bir temizleyicidir. Rotorlari temizleme/silme tinerlari oluyor onlarla silebilirsin. Ama rotorlar bir metaldan yapilan parcadir ve hic bir siviyi emmez yani pril ile silsen bile üzerindeki yag gider. Tabiki yagli balataya tekrar takarsan yine yaglanir o yüzden biz sana yeni balata al diyoruz.

Diyer soruna gelince balatalar pahali bir sey degil yani 30-40TL bulabilirsin diye düsünüyorum ama iyi bir masa 300TL'den baslar yani söyle 350TL civari harcaman gerekiyor.
Yine söylüyorum, bisikletin garantisi varsa Salcananoyu ara ve yardim iste onlar sana kesin bir cözüm bulacaktir. Sonucta garantiyi bosuna vermiyorlar.;)

• Beğen
Tepkiler: The Ertuğrul

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
Murat abinin dediği gibi rotoru ne kadar silersen sil balata yağı yediyse her zaman bulaştırır. Benim rotora da usta gres yağı bulaştırmıştı, sadece tekeri söküp götürdüğüm için sabunlu suyla iyice yıkadım sorun olmadı.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Merhaba benze de zoom maşa var. Bende çalışmamasından şikayetçiydim. Bisikleti aldığım yer bana sprey gres yağı ile yağla yumuşar demişti. Kastını anladığımı sanmıştım ama şimdi eminim! Fox maşadan bile daha hassas oldu. O kadar hassas ki maşa sonuna kadar giriyor hatta TAK diye vuruyor bile. :) Yani bu rezalet üründen iyi bir performans beklemek mantıklı olmaz. Kendime iyi kaliteli bir bisiklet almak istiyorum ama insanlara güvenmek hakikaten çok zor. Bileşenleri gıcır gıcır görünse de her yeri yıpranmış hatta arızalı (Tamir edilemez düzeyde). Sıfır alayım diyorum Mosso Elitte XT modelini beğendim sanırım onu alacağım. Bu bisikleti Navigator 2D birisine hediye edeceğim. Çocuk yada genç birisine...

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
O halde balatayı kısa zamanda değiştireceğim, bu sorunu hallettik, maşayı da sprey gres ve ince yağla bi deneyeceğim bakalım, olmazsa 140 adet 300 kelimelik yazı yazmam gerek :) Garantiyi de yarın arayacağım, bakalım ne cevap verecekler.
Cevap veren herkese tekrar teşekkürler :)

Gürkan Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
195
Çözüme ulaştığında yine burada paylaşırsan ayrıca sevinirim, zoom maşalarda bu tarz sorunlar oldukça klasik bir durum. Ucuz donanıma sahip olduklarından oturu.

• Beğen
Tepkiler: The Ertuğrul

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@Gürkan Ç.

Çivi çiviyi söker mi diyeyim, kapat bidaha aç mı diyeyim bilmiyorum ama;
geçenlerde bisiklet sürerken (biraz sinirliydim, biraz değil bildiğin sinirliydim) önceki düştüğüm yere yakın bir yerden su mu ne akmış toprağı almış götürmüş çukur oluşturmuş, oraya biraz süratli girdim ve düştüm, bisiklette bir şey yoktu ama bende hasar biraz daha fazlaydı neyse bindim eve gittim birkaç gün bin(e)medim haliyle, sonra dün bir bindim amortisör açılmış, biraz yağ dökmelik işi vardı sadece :) Tabi bu darbe aldığı için de olabilir, ilk düşümde hava yağmurluydu, yağmur suyu maşaya işleyip, geç kurumuş ta olabilir. Herkese iyi günler :)

• Beğen
Tepkiler: Gürkan Ç.

Celalettin aktaş

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Sedona
Bunda da var bir keramet ertugrul. Gozun aydin diyelim :)

GT-I9500 cihazımdan tapatalk ile gönderildi. Bu nedenle Türkçe imla hataları içerebilir. Kusura bakmayın.