Amortisörlü maşadan düz maşaya geçiş

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ciddi bi kg avantajı sağlıycak ve bozuk yollarda sarsıntı yorucak elbet bunun yanında merak ettiğim bisikletin kontrolunde nasıl bir etkisi olucagı on tarafta 2 3 kg gibi bi hafiflemeden sonra.

mtb kullanıyorum ama uzun kamplı turlar yapıyorum ve cogunlukla girdiğm en kotu arazı city bikeların dahi rahatça gireceği turden olunca ve yolculuklarımın cogunda maşamın kilitli olması benim gözümde lüzumsuz bir parça haline getirdi. düz bir maşanın kontrolde sıkıntı doğurucağını duymuştum ama eminde değilim fikirlerinzi paylaşırsanız sevinirim

Scudo
Tepki
39
Güzel bir tercih ancak , ilk başlarda kısalığından dolayı oluşan BEL ağrıları yanında bileğinizde oluşan ağrı , sizi ilk başta soğutabilir. Ama gerçekden cok yüksek performans alıcağınıza emin olun. Kontrolde şöyle bir sıkıntı yaşayabilirsiniz , bir çukur , hendek vs girdiğinizde amortisörlü kadar kolay olmuyor :)

• Beğen
Tepkiler: Erol KOLAS

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
Bozuk yolda kaçınılmaz bi kontrol kaybı olacaktır. Birde 2-3 kg hafifleme demişsin, acaba maşan kaç kg?

Tepki
39
@H.Deniz Kalaycı

Suntour xcm 3kg500 gr şu anda bende olan bianchi maşa 650 gr ..

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
kasis gibi bir engelden geçerken darbeyi emecek bişi olmadığından sarsıntı hissedersin.buda bisikleti üzerinde iken seninde sarsılmana neden olur.bir engeli aşarken bisikleti hep sıkı tutman gerekir.ama düz yolda hafifleme nedeniyle avantajın olur.

• Beğen
Tepkiler: MaHMutALtunel

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@MaHMutALtunel

alçalma çok sorun yaratmıycaktır gdon boğazımı açılı boğazla değiştirdim uzun turlarda rahatça ayarlayabilmek için.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
çukurlar kasislerde kesnlikle sıkıntı yaşıycam ama genelde hep kitli pozisyonda kullandığım için şuan da aynı şeyleri yaşıyorum. hafiflemesi ön tarafın hızlı inişlerde vs gidonun aşırı hassaslaşmasını fln sağlarmı diye tereddütlerim var? aslında başından bunu belirtmeliydim :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@H.Deniz Kalaycı

tam emin değilim kaçkar da muhabbeti donmustu bir ara 3kg cıvarı bırseyler soylenmıstı.

maşam Manitou Trace Platinum Air kesin ağırlık değerini bilen de varsa aydınlatır bizi

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
@tolga koc

Sonunda air olduğuna göre max. 2.5 kg olması lazım

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
agirliktan kazanciniz 1 kg civarinda olur. masaniz 3 kg nin altinda oldugu icin onu sokseniz bile 3 kg hafifletemezsiniz. bence eski, suspansiyonsuz bir bisikleti yarim saat kullanin ondan sonra karar verin. zaten kilitli kullaniyosaniz degisen bisey olmiycaktir yine ayni tepkiyi alirsiniz ama baska bisiklette denemenizi oneririm.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ujur

zaten ciddi bir hafifletmede olmıycaksa manası da yok

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
Ciddi bi hafifleme olacağını sanmıyorum ayrıca kontrol kaybı ve kadro geometrisinde uyumsuzluk da boşuboşuna gelen dezavantajlar olacak;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
eevt bu bahsettiğim mevzuyu gerçekleştirmiş arkadaşlardan yorum bekliyorum ?

ramon71

Daimi Üye
Tepki
164
Ben bir süre önce Trek 3900'ün amortisörlü maşasını çıkartarak düz maşa taktım.

Üzerinden çıkan yaklaşık 2,3 kilo idi.Takılan rijit maşa ise 650 gr civarındaydı.

Yaklaşık 1,6 kilo bir fark oldu.Tabi bisikletinizdeki amortisörün ağırlığı önemli.

Elde edilen hafiflik küçümsenmeyecek oranda bence.Oturma pozisyonu biraz daha öne eğik oluyor doğal olarak ama asvalt yoğun kullanım için bu bir artı bence.

Yolun titreşimi daha fazla hissediliyor ancak ciddi bir rahatsızlık vermedi bana.

Ben 1,75 lik ve 2 lik lastiklerle denedim.Şehiriçi ve stabilize yollarda rahatlıkla kullanılabilir.

Yine de zevkler ve renkler durumu tabi:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
2.5kg civarı benimde maşam ortalama aynı değerlerde bir hafifleme olucak bende de. asfaltta eevt one egık durmak ruzgar ı kırıcagından da dıger bır artı

yakın zamanda dönüşümü yapıcam bende teşekkürler başlığa yazan herkese

Tepki
131
Bisiklet
Lapierre
Dönüşümü yaptıktan sonra edindiğiniz izlenimleri paylaşırsanız çok sevinirim. Bende böyle bir dönüşüm düşünüyorum, artılarını tahmin edebiliyorum ama oluşabilecek eksileri bir de kullanandan dinlemeyi isterim.

HoPe

Aktif Üye
Tepki
60
@tolga koc

Çok yakın bir arkadaşımla denedik bunu. xcm maşadan el yapımı düz maşaya geçti tabiki bisiklet kontrolü xcm de daha iyiydi. arkadaşım yollarda kullandığı için daha iyi oldu onun için fakat eğimli veya dağ gibi alanlarda kullanırsanız düz maşa hem kullanımda çok sorun yaratır , hemde bisikletinize zarar gelme olasılıgı düz maşada daha yüksektir.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Ben de ağır antrenman ve tur mtb'mde sabit maşa var. Genelde çelik bir sabit maşa 700-900 gr gelebilir, bu da ortalama bir amortisör maşaya göre en az 1 kg bir avantaj, ve sadece bir parçadan 1 kg hafiflemek çok iyi bir puan.
Kullanımda: Yokuş çıkmak çok rahatlayacak ve zevkli hale gelecek, kontrol iyileşecek ve kıvraklık manevra kabiliyeti artacak, bence şehiriçi, tur hatta hafif arazi koşullarında çok gerekli, zevkli ve kullanışlı bir seçenek sabit maşa.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hakan Yazman

br profosyonelden de onay çıktığına göre değişim zamanıdır :)

yorumlarını yazan herkese çok teşekkürler

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@ramo

hangi model-marka maşa kullandınız?