amortisörle kullanıcı kilosu arasındaki ilişki

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
merhaba
arkadaşlar benim hala bir bisikletim yok alma aşamasındayım hala alacağım bisiklet sabit maşalımı olmalı yoksa amortisörlümü olmalı karar verebilmiş değilim kilom 86 amortisörlü olarak almayı düşündüğüm bisikletteki maşa Suntour XCM Lockout bu maşa benim ağırlığımda birinde nasıl sonuç verir hiç amortisör yokmuş gibimi olur bazı arkadaşların bu tarz yazılarını(türkiyedeki ammortisörler 75 kg kullanıclara uygun diye) okudum birde tura çıkmayı düşünüyorum haliyle 15kg civarı yüküm olabilir bu yükle benim ağırlığım 100 kg. yapar bu durumda amortisör kullanımı nasıl olur bu yükle köy yolunda amortisör yokmuş gibimi olur.Bu kiloya uygun amortisörler hangileridir?
saygılar

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
XCM serisi, amatör arazi binişleri için üretilmiş bir amortisör. Çok yüksek performans beklenmeyecek, giriş seviyesinde bir parça.
75 kg için bu amortisörler dendiğine bakmayın. Bunlar marka/model olarak değişiklik gösterecektir. Bu söylem tahminimce Rock Shox Psylo'lar için söylenmiş olmalı.
Almayı düşündüğünüz amortisör sizin ağırlığınızı taşıyacaktır. Bu konuda bir tereddütüm yok. Yükünüzün de daha çok arka teker üzerinde (hatta arka teker ile aynı ağırlık merkezinde) olduğunu düşünürsek, amortisöre fazla bir etkisi olmacak, hatta yokuş çıkışlarında ağırlık merkezini değiştirerek amortisöre binen ağırlığı azaltabilecektir bile.
XCM forumda da bir çok kullanıcı tarafından kullanılan bir amortisör. O nedenle aslında onların yorumlarını beklemek daha verimli olabilir. Ancak biniş tarzınızı düşünürsek bence yine de XCM'nin size bir getirisi olacaktır. Yani hiç amortisör yokmuş gibi hissetmek pek söz konusu değil.

Aslında burada yeri gelmişken SAG denilen bir ölçütten bahsetmek gerek. Bu amortisörün (XC tipi biniş için) ne kadar bizim kilomuza uygun olduğunu gösteren bir ölçüt. Şöyle ki;
80 mm.lik bir amortisör, sürücü bisiklete binip sabit durduğunda toplam travel mesafesinin %20si kadar (yani 16 mm) çökmelidir. Amortisör 100 mm çalışma mesafesine sahip ise bu ölçüt 20 mm olacaktır.
Siz de XCM'li bir bisiklete bindiğinizde amortisör yarısından fazla çöküyorsa bu durumdan kaçınmak gerekebilir. Sonuçta XC tarzı bir biniş yapmayacaksınız. Onun dışında ben şahsen pek bir sorun çıkacağını düşünmüyorum.

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218
55kg agirligindayim 2006Eylul'den buyana XCM amortisor kullaniyorum.

Agirliginiz hakkinda yorum yapamasam da genel olarak XCM hakkindaki izlenimlerimi yazsam azcok aklinizda bir sey olusabilir sanirim.

Su ana kadar amotisore yapabilecegim her turlu iskenceyi yapmis bulunuyorum. Yuksek yerlerden atladim, sert arazi inisi yaptim, sehir icin atlaya ziplaya kullaniyorum, sayisiz merdiven indim vs vs.. Bunun yaninda amortisor bacaklarini temiz tutup arasira greslemek disinda hic bir bakim yapmadim, hic icini acmadim ve halen ilk gunku gibi sapasaglam durumda amortisorum.

Fiyatina gore sinifinin en iyi amortisoru diyebilirim.

Kilonuz bakimindan yorum yapamasam da bilgilerimi paylasmak istedim. Bisikletiniz simdiden hayirli olsun :)

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
cevap verenlere teşekkürler
Peki farkını verip xcm yerine Axon D-RL taktırsam benim tarzımda kullanmayı düşünen bir kullanıcıda uzun ömürlülük ve performans açısından ne gibi farkları olebilir? yani çok bi fark yoksa 80 ytl farkla başka şeyler alabilirim..
saygılar

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Axon D-RL kullanıyorum ve gercekten güzel bir amortisor. piyasadaki 300 liralık amortisorlerin cogundan iyi performans gosteriyor. bisikleti deneyen arkadaşlar amortısorun 100 dolarlık olduguna inanmıyor.

bununla birliklet, ben 57 kiloyum. bende harika calısıyorsa, sizin kilonuzda sorunlu olabilir demek bu. 90+ kiloda olan arkadaşlar amortisorden sikayetciler. forumlardaki diger yazıları da okumanızı öneririm.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
ben de xcm kullanıcısıyım. amortisörün ömrü hakkında pek birşey söyleyemem, daha 1 yılını doldurmadı. ama ağırlık konusunda eklemek istediklerim var. amortisörü aldığımda 110 kiloydum, amortisör güzel çalışıyordu. şimdi 100 kiloyum; hoplama-zıplama-merdiven inişleri ve arazi sürüşlerini arttırdım, hala güzel çalışıyor. düşüşü devam ettirip 90 kiloya geldiğimde yine güzel çalışacağını tahmin ediyorum. (sertlik ayarını değiştirmek yetiyor kilo değişimlerinde).

temizlik dışında birşey de yapmadım şimdiye kadar. yağlar hala toz koruma lastiğinin altından tertemiz gözüküyor. bence de fiyatına göre çok iyi bir ürün.