AMORTİSÖR demeyi bilmeyenler!!!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Yusuf Z. Şipal tarafından paylaşıldı.

 1. Yusuf Z. Şipal

  Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.834
  Beğeniler:
  1.449
  Şehir:
  Aydın, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Hemen her yerde kelimelerin yanlış telafuz edildiğine ya da yazıldığına şahit oluyoruz. Yazma eylemi çoğu zaman hatalıydı zaten de konuşma da iyice bozuldu, bu bozulmanın Zeki Müren' in rahmetli oluşu ile hız kazandığını düşünüyorum :) Allah rahmet eylesin, ne kadar özenirdi güzel konuşmaya, düzgün ifade etmeye.
  Bu konuyu, hemen her gün takip ettiğim Sahibinden.... sitesinde sıkça karşılaştığım bir yazım hatası üzerine açtım. Çok ilginç birşey, inanmazsanız siz de her gün kontrol edin, bu sitedeki bisiklet ilanlarında satıcıların büyük çoğunluğu AMORTİSÖR (Yumuşatmalık) yazmayı bilemiyor. Genelde yazılanlar şöyle "Amossör", Amertisör", "Amössör" vs vs ama gelin görün ki doğru yazan neredeyse yok. Tabi bazıları diyebilir ki bu Fransızca kökenli bir kelime ve yazılışına dikkat etmek zorunda değiliz. Temelde okuma eksikliğinden kaynaklı bu sorun için oldukça komik bir bahane olurdu doğrusu. Bu kelimeye taktım ve algıda seçicilik gereği ilk algıladığım bu oluyor :), gerçi hala Hoparlör kelimesini "Apelye" şeklinde telafuz edenler varken sözkonusu kelimeye takmak da pek sağlıklı olmayabilir :)
  Bunun haricinde daha pek çok kelime var yanlış kullanılan, özellikle üniversite eğitimi alacak seviyeye gelmiş gençlerin pek çoğunun FOTOKOPİ kelimesini fotokoBi olarak yazması da okuma- yazma yetisinin ne kadar yetersiz olduğunu göstermesi açısından üzücü bir başka örnek.
  Yazmada bazen dikkatsizlik olabilir ama bunun rutin bir hal alması rahatsız edici bir durum, saygılar, sevgiler :)
   
  İsmailÇağrı ve şans topoğraf bunu beğendi.
 2. tarık akman

  tarık akman Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  257
  Beğeniler:
  54
  Şehir:
  Kocaeli/Derince
  Seviye:
  ..Bunun haricinde daha pek çok kelime var yanlış kullanılan..

  bkz. telaffuz
   
 3. şans topoğraf

  şans topoğraf Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2010
  Mesajlar:
  233
  Beğeniler:
  105
  Şehir:
  Sofia
  Seviye:
  PüSkeVit !! :)
   
 4. CandanC

  CandanC Onursal Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  13 Nisan 2011
  Mesajlar:
  2.179
  Beğeniler:
  1.671
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  beni en çok sinir eden şarj'a şarz demesi
  (ayıca şarz demek daha zor yahu :rolleyes: )
   
 5. M.Burcu Cebesoy

  M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  614
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  -
  Seviye:
  hahahha , menemen'e de melemen derler :)
   
 6. Samet Şenel

  Samet Şenel Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.246
  Beğeniler:
  850
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Alemenyum :)
   
 7. perizag

  perizag Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  129
  Beğeniler:
  125
  Şehir:
  viyana
  Seviye:
  apörlör ! ;)
   
  Tamer KAMIŞLI bunu beğendi.
 8. Burak D

  Burak D Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  26
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Bırakın bozuk söylensin bu kelimeler. Bozulmanın aslı amortisör, hoparlör, kadraj, ofsayt, endirekt, direksiyon vb... gibi kelimelerin (çok var bunlardan), Türkçe karşılıkları rahatlıkla oluşup kullanılabilecekken İngilizce veya Fransızca asılları ile dilimize girmesindedir. Kullanılan kelimenin kökünün dilin kendisinde olması önemlidir, çünkü bir millet her şeyden önce diliyle düşünür. Düzeltme, "hatchback" yerine "beş kapılı" veya "arka kapılı" diyebilmektir. Yoksa hatchback kavramı size "hatch/kapı" ve "back/arka" kelimesini çağrıştırmadıkça, "endirekt" (indirect ten alınma) derken "dolaylı (indirect)" çağrışımı yerine "en direk/en doğrudan" çağrışımı oluştukça dilinizi zaten sağlıklı kullanamazsınız.

  Örneğin, amortisör (amortisseur) kelimesi bir Fransıza hemen "amortir", yani azaltma/kesme eylemini çağrıştırır; kelimenin azaltan/kesen anlamı hemen anlaşılır. Bir Türk'e ise hiç birşey çağrıştırmaz ve ezbere kullanılır. Ezbere kullanılınca da haliyle zaman zaman yanlış söylenir ve yazılır. Bunun bir önemi olmadığını düşünüyorsanız bir de "sözlük" yerine "diksiyoner", "gözlem" yerine "obzervasyon" kelimelerini kullanmanın ne kadar tuhaf olacağını bir düşünün. Bunu görürseniz belki bir dahaki sefere "etajer" derken neden "çekmece" çağrışımlı bir kelime kullanmadığınız için rahatsız olursunuz, insanlar etajer kelimesini yanlış söylediği için değil.

  Yanlış anlaşılmasın, Öztürkçe fanatiklerinden değilim, dillerin doğal evrimlerinde yabancı kelimeler almalarının kaçınılmaz ve hatta gerekli olduğunu anlıyorum. Ama bizim dilinizdeki durumu da gerçekten *abes* buluyorum. Dilimizi sağlıklı kullanmak için de en azından asgari bir çaba gösterilmesinin gerekli olduğuna inanıyorum. Söylediğim gibi, bırakın yanlış kullanılsın bunlar, bırakın insanlar "şarj" diyemeyip "şarz" desinler. Siz burada "doldurmak" eylemini zaten kenara itmişsiniz, telefonunuzu "charge" eder olmuşsunuz. Gerisi laf-ü güzaf.
   
 9. Atıl Güven

  Atıl Güven Forum Demirbaşı

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  22 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  486
  Beğeniler:
  324
  Şehir:
  Mersin
  Adı:
  Atıl Güven
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Hazır konusu açılmışken ''Ayrıntı'' sözcüğü yerine ''detay'' sözcüğünün kullanılması ve birçok insanının ''detay'' sözcüğünü Türkçe sanması.
  Daha kötüsü bu İngilizce sözcüklerle cümle kurarken kendini kültürlü sayması da ayrı bir rezilliktir.