Amortisör boyu ve bisiklet geometrisi

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
Herkese merhaba,

Trek 3700 üme yeni bir amortisör almak istiyorum. Bisikleti daha çok yolda kullandığım için benim için önemli olan uzun vadede dayanıklılık, bakım istememe ve her zaman faydalı gördüğüm hafiflik.

Problem şu ki uygun gördüğüm Magura Asgard (TR'de sadece 100mm'si var) bisikletin üzerindeki amortisörden 3-4cm daha uzun ve bu amortisörü takıp gidon boğazından halka eksiltince bir şekilde bisikletin geometrisi değişecek. Bisikletin şu haline iyi alışmış olduğum ve zaten çok kaliteli yumuşacık yolu hiç hissettirmeyen amortisörleri hissizlikleri yüzünden sevemediğim için bu Asgard içime sinmedi. Bi parça akıl verirseniz minnettar olacağım. Şimdiden teşekkürler.

Scudo

deutz

Forum Demirbaşı
Tepki
292
Masanin bisiklet geometrisini fazla degistirmemesi icin orjinalinden 2 cmden(20 mm) fazla arttrilmamasi gerekiyor.Degistirirseniz suruste bir fark yaratacagi gibi kadroya binen kuvvet yonlerini de degistirecektir.

Masa seciminde ise hangi fiyat araliginda ve yayli-havali hangi tip tercih ettiginizi belirtirseniz daha cok yardimci olunabilir.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Sr Suntour'un modellerini önerebilirim (hem daha hisliler :)). Çok karışık bir sisteme sahip olmadıkları için bakım da gerektirmiyorlar, 80'lik oldukları için geometriyi o kadar da bozmazlar. Ancak hafif de olmadıkları bir gerçek.

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
Yau hem ağır hem 80mm hem vasat. Suntour almamın pek bi esprisi olmayacak bence.

Benim amortisöre vermeye razı olacağım en fazla 200€ ayrıca.

Magura'nın forumlarında da çok güzel bir topic gördüm birisi aynen benim gibi fazla uzun bulduğu için kısaltmak istemiş ve Magura'dan bir mühendis de "pek mümkündür yapılır" demiş:

------
Hi. New here. I'll be receiving my new Asgard soon. While I'm impatiently waiting. Is it be possible to reduce the travel from 100 to 80mm on this fork?

Yes, it is possible.
All you need is some good knowledge about suspension and a pair of Spacers, MAGURA Article#: 0731204 (2 in a bag).
Recommendation: let your bike shop make the travel change, as you have to mess around with oil!

------

2cm kısaltmak için bu iki burçtan sipariş etmektir artık amacım.

deutz

Forum Demirbaşı
Tepki
292
200-250 euro arasinda olmali diye dusundugum Rock Shox Tora icin ne dusunuyorsun,80 mm icin? Bence guzel bir alternatif,baya da saglam.Ayrica Trek 3700'un eger 2007 modelse renk uyumuda olacaktir.

Tek sorun biraz agir bir masa tora.

Özgür!

Forum Bağımlısı
Tepki
539
@Efe Yıldırım

gerçekten çok dayanıklı bi maşa fakat ağır gerçekten..
bi ara rock shox indy ler var onlardan bulabilirsin 2. el falan..
1300-1400 gr.dı maşa :)

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
baktım benim maşa 427mm, asgard 479mm imiş. 5cm fark :) tora'nın anladığım kadarıyla yükseklik ayarlama özelliği var ve 80mm travel için 459mm (uzunluklar teker aksından amortisörün tacının tepesine). yani asgard'ı modifiye edersem ulaşacağım uzunluk. modifiye edilmiş asgard tercihim olur, tüm özellikleri aynı ve çok daha hafif. borusu kesilmeden 1650gr mıydı neydi.

fakat magura'ya da türkiye'de sahip çıkan kimse yok anladığım kadarıyla. sitesindeki telefonlar kaçkar bisiklet'e çıkıyor ama ithalatçı kaçkar bisiklet değilmiş. sektör bisiklet dediler bisiklet online dediler ikisinin de telefonları arızalı tonu veriyor. kıllandım bu işe.

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
selam dostum hiç internette bisiklet markalarını sitelerini araştırdınmı ben biraz göz attım ve anladığım kadarı ile kadrolarını özelliklede trial kadrolarını max-ve min. amortisör mesafelerini belirtmişler ve genel bir kanı varki trial ve dirt kadroların baya geniş bir mesafede alçak yada yüksek amortisör kullanımına uygun tutuyorlar yani sana tavsiyem öncelikle sendeki kadronun geometrisini bu tür markaların modellerine ait gometreleri ile karşılaştır ona göre ne kadar yüksek yada alçak takabileceğini anlayabilirsin (kafa yorucu fakat zamanınvarsabak açılara dikkat et amortisörün açılarına özellikle seninkine uygun bir açılı bulursan bunu takip et saygılar

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Ben yarana biraz daha merhem olabilirim sanırım... Şimdi sen Asgard ı almışsın ve kullanıyorsun... Şuanki maşan her haliyle eskisinden iyidir...

Ayrıca senin yazdığın o ölçülerden çok şunalara dikkat etmelisin ;

Sen 100mm maşaya geçtiğin zaman senin ölçütüğün mesafe 5cm gibi gözüksede bisikletinin önü sadece 2cm yükselir. Ve bu yükseklik senin bisikletinin alın borusunda yaklaşık 1derece kadar artmaya sebep olur ve bu aslında senin uzun yolda sürüş konforunu artı (+) yönde etkiler...

Şimdide bu 2 cm lik yükseltinin oturuş pozisyonunda telafisini yapmaya ;

Bunun için ilk önce doğru şekilde montaj yapmalısın. Yani amortisöre 3cm (30mm) den daha fazla halka takmamalıssın. Daha sonra bu halkaları gidon boğazının alt yada üst kısmına yerlerleştirerek 2cm lik yükseklik farkını biraz kurtarabilirsin. Bu arada dikkat edilmesi gereken konu halkaların 1.5 cm den fazlasının boğazın üstüne geçirmemek ve tehlike yaratmasını önlemek. Bu sebeple halkalar 1cm ve 0.5 cm lik olanlardan seçilirse rahatlık olur...

Bu ayarlardan sonra eski oturuş pozisyonunu büyük ölçüde geri kazanabilirsin. Zaten bisikletin geometrisinde önemli olan ve konumuzu ilgilendiren kısımda oturuş pozisyonudur...

Genelde uzun yol ve gezi amaçlı sürüşlerde sırt ve bel ağrılarını önlemek için daha dik bir oturuş pozisyonu terciih edilir ve sağlanmaya çalışılır. Bu durumda belki değişen duruma göre boğazı uzatıp kısaltarak ve seleni ilei yada geri kaydırarak eski pozisyonuna tam olarak kavuşmuş olabilirsin...

Son olarak maşa içine o takoz halkaları koyarak 80mm lik yapabilirsin... Bu halkalar ise bu maşayı satan Yeşil bisiklete sormalısın... Bu halkaların takma işlemi ise gayet kolay bir işlem ve detaylı amortisör bakımı yapan bütün bisikletçiler tarafından yapılabilir. Ama yetkili sevis dışı olursa diye garanti kapsamını konuşmakta fayda var...

İyi sürüşler...

• Beğen
Tepkiler: kerembasaran