Amerika'dan bisiklet almak ne kadar avantajlı?

Tepki
47
İsim
Doruk Gençel
Bisiklet
b'Twin
Merhaba Bisikletforum üyeleri, önümüzdeki yaz Amerika Birleşik Devletleri'ne gidiyorum. Gittiğim bölge New Hampshire ve Vermont eyaletlerinin ortasında kalıyor. Tam bir dağ bisikleti cenneti. Her köşe başında yüksek değerli bisiklet satan bisikletçiler var. Benim de 1500-1700 dolar biriktirdiğim bir para var. Haliyle şeytan insanın aklına giriyor :asik:

Soru şu, ülkemizde bu değerlerde bir bisiklet almak ile ABD'den bu değerlerde bisiklet almanın ne farkı var?
Gerçekten iyi bir fiyat farkı var mı?

Bildiğim kadarı ile ABD'de diğer ülkeler gibi havaalanlarındaki tax return (vergi iadesi) olayı yok. Çünkü adamlarda KDV yok :D. Ancak Sales tax (satış vergisi) diye bir olay var. Bu sales tax %0 ile %10.25 arasında değişiyor. Gelin de işe bakın ki New Hampshire Sales Tax'ın olmadığı 5 eyaletten biri :)

Bu olaya hakim olan/olmayan ancak bilgisi olan herkesin cevaplarını bekliyorum. İlk defa bukadar yüksek bütçeli bir işe gireceğim ve uzun süre para biriktirdim.

Not: Boston'a da uğrayacağım, dönüşte beraberimde Türkiye'ye getireceğim bisikleti. Tavsiye bisiklet mağazası varsa aklınızda, önerilere açığım :)

• Beğen
Tepkiler: Serdal Apardım
Scudo

ekranci

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Kemal
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Canyon
Alabilirsin, sales tax olmayan eyalette olman da ayrı bir avantaj. Dükkan bulup kadro boyu vs. denedikten sonra (büyük dükkanların test sürüşü bile yaptırdığını duydum) internetten kaldığın yere bile sipariş edebilirsin (daha ucuz olacaktır, tabi kredi kartı, limit vb. işlerini halletmen, internetten aldığın yerin de ona uygun yabancı kredi kartı kabul eden bir yer olması lazım... Son adımda kartını beğenmedim diyebilir, Billing Address girerken ülke seçilemiyor olabilir)

Tercihen ABD menşeili bir marka (Trek, Cannondale, Specialized, Felt gibi) tercih edersen fiyatı oraya ithal edilen markalara göre daha uygun olabilir. Canyon Amerika'da da satışlara başladı bu arada, ama en yeni seri donanımları henüz satmıyorlar. (Canyon özelinde: ABD'den aldığın bisikletin kadro garantisi Almanya'da geçmiyormuş, sormuştum... Yani diyelim kadroya zeval geldi göndereceğin adres ABD olacak bu durumda. Ama diğer şirketlerin Avrupa'da garanti/dağıtım işlerini hallettikleri merkezleri olabilir)

Vaktin varsa şimdiden marka ve modelleri kovalamaya, kararını netleştirmeye (en azından opsiyonları azaltmaya) çalış derim.

Bu arada sıfır almayıp craigslist vb. iyi opsiyonlar da bulabilirsin, ama paketlemek sorun olabilir.

Bu konuda karar vermeye yardımcı olabilecek reddit alanları da (r/bicycling, r/whichbike gibi) mevcut, en azından yurtdışında kim neye biniyor hangi model revaçtaymış vb. görmek için. Yurtdışına açılınca markalar da fazlalaşıyor.

Tepki
47
İsim
Doruk Gençel
Bisiklet
b'Twin
Sanırım yerli olan 4 markanın orada yaşayan insanlar tarafından nasıl görüldüklerini araştıracağım. Her zaman fiyat/performans iyidir. Markaya bir ton para vemek istemem :) @ekranci yanıtınız için teşekkürler.

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.089
Bisiklet
Kron
@dorukgencel17
geçenlerde hesaplamıştık burda 10.000 dolara satılan bisikleti abd ye gidip aldığında bile daha ucuza geliyo hatta kalan parayla orda bi tur bile yapabiliyosunuz

• Beğen
Tepkiler: dorukgencel17