Amazon'dan ürün alırken 'Import fees deposit' neye göre hesaplanıyor?

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
8.421
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar merhaba,

Amazon'dan $159'lık aksiyon kamera siparişi vereceğim. Ancak ödeme kısmına geldiğimde 'import fees deposit' kısmında karşıma çıkan masrafın nasıl hesaplandığını anlayamadım. %20'lik KDV olsa 90 TL görmem gerekir. Bilenleriniz var mı?

importfees.JPG

Scudo

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
706
Bisiklet
Focus
O tutar depozit olarak sizden alınıyor. İşlemler bittikten sonra asıl tutar düştükten sonra kalan bakiye size geri iade ediliyor. Bu sebepten dolayı asıl olması gerekenden yüksek bir rakam isteniyor.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
8.421
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Amazon'dan üç yıl önce Garmin Edge 500 almıştım; 75€ üstü bir üründü. Böyle bir prosedürler karşılaşmamıştım. Geri ödeyeceklerse sorun yok.

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
706
Bisiklet
Focus
@Bahadır Gürel
Açıklama o şekilde. Sizin hesabınıza göre gümrük masrafı 90 TL olabilir. Fakat o günkü kur ve para birimi dönüşümündeki masraflar da depozitten düşülecektir. Yani bu rakam 90 TL değil 100-110 TL olabilir.
Ödemeyi paypal ile yapın. Sorun olursa dispute açabilirsiniz.

• Beğen

SuatYRDGN

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Canyon
Dolar olarak alınız. TRY olaray yaparsanız daha fazla kur değeri oluyor. Ortalama 20tl daha fazla oluyor. Bırakın banka uğraşsın kur ile.

• Beğen

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
721
Bisiklet
Colnago
@Bahadır Gürel

2014 yılında başlayan bir uygulama. Ebay'de de bazı ürünlerde aynı uygulamayı başlattılar. Ben bu tip durumlarda başka sitelerden alıyorum.

DTP (Duties and Taxes paid) şeklinde bir gönderi türü var. BU şekilde göndermek satıcının işine geliyor. O yüzden baştan masrafları almaya çalışıyorlar. Yoksa kendileri cepten ödüyor. Bu şekilde benim için vergi ödeyen çok oldu. Şimdi akıllandılar.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
5
Masrafın bu kadar fazla çıkması bence normal değil. Amazon'un kendisinden aldığınıza eminsiniz değil mi? Amazon'un kendi içerisinde yer alan diğer satıcılardan alıyor olabilir misiniz diye sormak istedim.

Daha önce amazon.com üzerinden 4 adet playstation 4 oyun konsolu aldım. İşleyişi ve iade konularına az çok vakıfım. Hatta ürünü aldıktan sonra ki 2 ay içerisinde fazla alınan vergi iadesini de aldım. Ancak %20'ye göre alınan rakam 120-150 TL olsa anlarım. 231 TL olması bana garip geldi.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
721
Bisiklet
Colnago
@Erdal YILMAZ

Aldıkları depozito, fazlasını iade ediyorlar.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
721
Bisiklet
Colnago
@Erdal YILMAZ

Güvende olmak için fazla alıyorlar. Sadece gümrük masrafı olmayabiliyor bazen ardiye ücreti de eklemek gerekiyor.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
8.421
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Erdal YILMAZ

Tekrar kontrol ettim. Satan firma Teton Webstores. iVUE'nin yetkili satıcısı ve yorumlar iyi. Alacağım ürün de iVUE Horizon 1080P HD Camera'lı gözlük. Mevcut aksiyon kameralarına rakip olmaz ama elleri serbest bırakması ve şarj esnasında çekime devam etmesi büyük avantaj geliyor bana.

iVUEHorizon.JPG

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
721
Bisiklet
Colnago
@Bahadır Gürel

Amazon kendisi de gönderse bir satıcı da gönderse bazı ürünlerde bu depozito alınıyor.

Ben sizin yerinizde olsam amerikadansatinal.com adresine ücretsiz bir hesap oluşturup Amerika adresi edinirim. Amazon'dan o adrese göndertirim. Onlar Türkiye'ye gönderiyorlar. Ödeyeceğiniz kargo bedeli böyle bir ürün için 21 USD olması lazım. Ayrıca not gönderip düşük beyan yazmalarını da isteyebiliyorsunuz.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
5
@Bahadır Gürel

Ben de kendi hesabım ile giriş yaparak kontrol ettim. 9-16 gün teslimat süresi seçilirse vergi ve diğer ücret tutarı 81$'a düşüyor. Bir de ödemeyi yaparken (yukarıda bahsedilmiş) Türk Lirası yerine Dolar seçmeyi unutmayın.

Yukarı Alt