Amatörler İçin Antrenman Programı

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Mithatcan Öcal tarafından paylaşıldı.

1. Mithatcan Öcal

Mithatcan Öcal Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar, bu konuyu açmamak için forumda biraz gezindim fakat beni tatmin eden bir yazı bulamadım.

Bisikletle amatör olarak ilgilenen biriyim, sporcu değilim. Yaklaşık 3 yıl öncesinden kalma kürek kariyerim var -artık yapmıyorum-. Bilmeniz daha yararlı olur sanıyorum.

Yaklaşık bir aydır yapmakta olduğum haftalık antrenmanı buraya yazıyorum, sporcu arkadaşlar programın eksiklerini/yanlış olan kısımlarını söylerse benim(ve bu işle ilgilenenlerin) çok işine yarayacağını düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

1. gün: 30 km, 160 nabız sürekli
    2. gün: 30 km, 160 nabız sürekli
    3. gün: Circuit(İstasyon)antrenmanı 3 set 6 hareket, set araları 5"dinlenme, (her hareket için 40" hareket 20" dinlenme), max. kuvvet
    4. gün: dinlenme
    5. gün: 10 km, 180 nabız, 3 set aralarında 10' dinlenme
    6. gün: 40 km, 140 nabız sürekli
    7. gün: dinlenme

Bir şeyi belirtmek isterim, bu antrenmanları hep kürek sporunu düşünülerek, oradan yola çıkarak kendim hazırladım. Bisiklet ile benzerlik taşıdığını düşündüğüm bir spor -dayanıklılık açısından çok benziyor- fakat kürek sporunda bitmez tükenmez laktat antrenmanları vardı, bisiklette buna pek ihtiyaç duymuyorum amatör olarak uğraştığım için, elbette sprint için çok gereklidir ama artık o maksimum antrenman stresini yaşamak istemiyorum=) düşünenlerin bunu da hesaba katması iyi olur.

Şimdiden teşekkürler.

Alper Döker bunu beğendi.
  2. Alper Döker

Alper Döker Üye

Seviye:
    bilgiler için teşekkür ederim arkadaşım bisiklete yeni başlıyor prof olarak ona çok yardımı dokundu :)

can bülbül bunu beğendi.
  3. Meriç Özcan

Meriç Özcan Yeni Üye

Seviye:
    Kaç yaş için bu antreman?

4. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    1. ve 2. gün nabız değerleri 15-20 yaş civarı için uygun ancak daha üst yaşlar için aşırı değerler.

Dünyada kürek sporuyla uğraşanlar sık sık bisiklet antremanı yapıyorlar . Hatta geçmişinde kürek dalında olimpiyatlarda yarışıpta şu an pro bisikletçi sporcular bile var . Bunlardan en ünlüsü Cameron Wurf

http://www.cyclingnews.com/news/australias-wurf-joins-liquigas-doimo

İlginizi Çekebilir

juice.png
Eğer sıklıkla kramp sorunu yaşıyorsanız, sebepleri ve çözüm önerilerini bu yazıda aktaracağım. Orijinal link yazını sonunda olacak :) [ATTACH] Eğer krampla yüzleşmişseniz, muhtemelen o...
upload_2016-8-14_11-34-16.png
Merhaba. Power metre almayı düşünenlere fikir vermesi için yeni satın aldığım power metreyle edindiğim tecrübeleri burada paylaşacağım. Antrenmanlarımın detaylarını foruma yazmayı sevmem. Çünkü bu...
2.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...