Amatör Telsizcilik Sınav Başvuruları - Mayıs 2014

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi çoğumuz bazen dağda, tepede, ormanda, bazen tek başımıza, bazen grup olarak turlar yapıyoruz. Bu turlarda iletişim için telsiz kullandığımız oluyor. Bazen organizasyonlar, yarışlar düzenliyoruz, telefon çekmiyor, anlık iletişim gerekiyor. Telsiz, bu gibi durumlarda en gerekli ekipmanlardan biri oluveriyor.

Bazen walkie-talkie türü basit telsizler işimizi görürken, gün geliyor bunlar yetersiz oluyor. Daha geniş bant aralığına sahip, daha geniş kapsama alanlı cihazlar kullanmak zorunda kalıyoruz. İşte bunları satın alırken "Hoop, hemşerim, var mı amatör telsizcilik belgen?" diyor sevgi pıtırcığı elektronik satıcıları. Bana soruldu bu soru zamanında. Alamadan çıktım dükkandan. Bir sene evvel oluyor bu. Hemen başvurdum Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne, yatırdım parasını, girdim sınava, aldım belgemi. A sınıfı. (Burada hava attığımı anlamışsınızdır.) Gerçi hala çıkarttırmadım, belgeleri yollamak gerekiyor İstanbul'a.

Neyse. Konuya dönelim. Eğer ihtiyacınız varsa Amatör Telsizcilik Belgesi'ne, son başvuru tarihi 8 Mayıs 2014. Kazandığınız takdirde alacağınız belge 10yıl geçerli.

Sınav 25 Mayıs 2014 Pazar günü Ankara, Çanakkale, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kars, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Mersin ve Samsun illerinde yapılacak.

Kaçırmayın derim.

Gerekli bilgiler:
(link)

Bir walkie-talkie örneği:
http://www.hightech-edge.com/wp-content/uploads/motorola-walkie-talkie.jpg

Scudo

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Yaesu VX7R kullanıyorum. :) 7 sene oldu neredeyse belgeyi alalı. Yanlış anlaşılmasın, hava olsun diye söylüyorum. :p

Lisanslî telsizlerin bazılarında çıkış gücü fazla olduğu için uzun mesafe iletim yapabiliyorsunuz. Geçtiğimiz yaz yaylada kaybolan bir grubu bulmuştum telsizle kestirme yaparak. :)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Almayı düşünmüyorum ama çok merak ettim.
Ne soruyorlar bu sınavda ? Genel bilgiler mi yoksa telsizciliğe özel sorular mı?
Hani "telsiz kullanabilecek kapasitedesini" (bundan kastım, telsizi eline alıp bütün kanallara girip "beyaz kartal arkadaş arıyor" anonsu yapıp yapmayacağını mı) mi ölçüyorlar yoksa "telsiz konularına hakim misini" mi ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bende okudum ama aklıma takıldı ???
Şimdi bu belgeyi aldık,telsizde aldık ..
Sonra napıyoruz ?
Yani ne işimize yarıyor?

(benim anladığım telsiz kavramı ; bir grup insan arasında ufak bir alan içinde beleş iletişim kurma aracı)

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
@Edip Dinçer

Soruları ben de merak etmiştim :)
(link)

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Tahir Keskin

Abovv, ezildim yahu :)

@Edip Dinçer

Merhaba,

Aşağıdaki bağlantıda Amatör Telsiz Soru Bankası kısmında daha evvel çıkmış, bir dahaki sınavda da çıkacak olan sorular var. Aynı ehliyet sınavı gibi üç kısımdan oluşuyor. Biraz bilgi gerekiyor. Zaten cevaplara bakıp sınava girdiğinizde yeterli puanı alıyorsunuz.

(link)

Bu arada, amatör telsizci olup da "Ben Yalnız Kurt, arkadaş arıyorum" şeklinde çağrı yapanları çok fena madara ediyorlarmış. Aman diyeyim :)

@kivilcimb

Mesela kendi istasyonunuzu kurup, bir depremi dünyaya duyurabiliyorsunuz. (Ercan Tuzcular, Gürcistan'da bir depremi İsviçre'ye ilk bildirenin kendisi olduğunu anlatmıştı bana). Ya da 17 Ağustos depreminde olduğu gibi, iletişimin olmadığı durumlarda devleti devletle görüştürebiliyorsunuz (Bursa'da dağ başında bir amatör telsizci anlatmıştı bunu da.). Ya da bir hafta sonu uzay istasyonu ile iletişime geçebiliyorsunuz ((link))

Tabii bunlar çok uç durumlar. Benim gibi hava atmak için de kullanabilirsiniz. Ya da "Abi bu telsizi kullanıyorsak her şeyimiz yasalara uygun olmalı." diyerek cebinizde bulundurabiliyorsunuz. Ehliyet gibi.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Bu sınava nasıl hazırlanacağız?

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Genelde belgeyi tekne sahipleri alır. Karada ilk Tahir ile Yusuf arkadaş almış demek ki. Bu sertifikaların bir ileri versiyonu vardır ki (GMDSS) onu almak harbi zor iş.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@osmankitay

Merhaba Osman abi,

Bu belge olmadan lisans gerektiren telsizleri kullanmak yasak. Mesela bütün yamaç paraşütçülerinde öyle bir telsiz var, çoğunda da bu lisans var :) Ama bir dakika, onlar da yerde değil, havada, yani yine sen haklı çıktın :)

Ayrıca her ilde vardır amatör telsizciler. Adam berber, gün boyu saç kesiyor, akşam istasyonun başına geçip diğer telsizcilerle geyik yapıyor. Mesela Elazığ'da iki grup amatör telsizci var. Birbirileriyle geçinemiyorlar. Gerçi iki grup da geyik yapıyor, sanırsın diplomatik görüşmelerde bulunuyorlar. Öyle havalar.

Yani lisanslı telsizci çok. Hee, forumda kaç telsizci var bilmiyorum ama :)

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@Tahir Keskin

Arkadaş çalışacak belki de neye çalışacağını soruyor. Yani konuların anlatımı olan bir soru bankası veya elektronik doküman var mı diye merak ediyor. Ben de ediyorum...

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Bir bisiklet turunda lisanssız olarak telsiz kullansak, bunun tespiti halinde başımıza ne gelir?
Sonuçta, ülke genelinde ya da o bölgedeki telsizciler ile S.O.S. amaçlı iletişim kurma gibi bir maksat bulunmuyor. "Arkada adam kaldı mı?" "Patlayan bir tekerlek var. Siz devam edin, biz yetişiriz" türü o grubu ilgilendiren ve anlık bir kullanım şekli için lisans gerekli midir?

Kaza, kaybolma, acil müdahale gerektiren durumlarda bölgedeki telsiz operatörleri ile belli bir standart üzerinden iletişim kurarak karışıklığı/kargaşayı önleme mecburiyeti var, bunu anlıyorum ama dediğim gibi kendi halimizde lisanssız olarak telsiz kullanmaya kalksak bunun ne gibi sonuçları, yaptırımları oluyor?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Sefa.

Sanırım o durumlarda lisanssız Walkie-Talkie denilen şeyleri kullanabiliyorsunuz. En azından biz kız arkadaşımla sürekli kullanıyoruz. Bir sıkıntı çıkmadı şu güne kadar :)

• Beğen
Tepkiler: Sefa
Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Tahir KeskinNizam Osman Tevfik bidiriyorum :) Tahir bey güzel alettir Yaesu zamanın da sığınaklardan çok patlattık ama dört dörtlük makina aselsan 4811 ya da Motorola saber e göre Yaesu bizde kestirmeler de çok kullandık yağmur çamur sis mahkum bölge dinlemez her yerden temas kurar kıymetini bilin.....

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
@Sefa.
Şöyle birşey var. Beraber inceleyelim.
"Cezai hükümler
MADDE 63 – (1) Bu Kanunun 9 uncu maddesine aykırı olarak Kuruma bildirimde bulunmaksızın elektronik haberleşme hizmeti verenler ve/veya tesisleri kuranlar ve/veya işletenler hakkında bin günden on bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.
(2) Bu Kanunun 9 uncu maddesine aykırı olarak kullanım hakkı olmadan elektronik haberleşme hizmeti verenler, tesisi kuranlar ve/veya işletenler hakkında altı aya kadar hapis ve beş bin günden on beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.
(3) Elektronik haberleşme hizmeti vermek üzere yetkilendirilmiş bulunan işletmecilerin personelinin, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitabının İkinci Kısmının Dokuzuncu Bölümünde düzenlenen, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçları işlemesi halinde haklarında bu bölümde öngörülen cezalara hükmolunur. Ancak 137 nci maddeye göre yapılacak artırım bir kat olarak uygulanır.
(4) Kurma ve kullanma izni ile ruhsatname alınması gereken telsiz cihazı veya sistemlerini bu Kanunun 37 nci maddesine aykırı olarak, Kurumdan izin almaksızın satan, kuran, işleten ve kullananlar hakkında ikibin güne kadar adlî para cezası uygulanır. Bu cihazları, gerekli izinler alınmış olsa bile millî güvenliği ihlal amacıyla kullananlar eylemleri daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde altı aydan bir yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar.
SEKİZİNCİ KISIM
Son Hükümler
Tebligat
MADDE 64 – (1) Bu Kanun uyarınca Bakanlık ve Kurum tarafından ilgililere yapılacak tebliğler 11/2/1959 tarihli ve 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre yapılır."

• Beğen
Tepkiler: Sefa

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Sefa.

Evet, walkie-talkie cihazlarındalisans gerekmiyor. Onun dışında aşağıda bağlantısını verdiğim "Elektronik Haberleşme Kanunu"nda da "ruhsatname" kelimesini aratırsanız detaylı bilgiyi edinmiş olursunuz. Sayenizde ben de açıp okumuş oldum, teşekkür ederim :)

(link)

Elektronik Haberleşme Kanunu

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Walkie-Talkie'lerde lisans gerekmiyorsa, şu aşamada benim için acil bir ihtiyaç değilmiş. Yinede sınava girip girmeme konusunda kararsız kaldım, elimde bir lisans bulunmasının zararı olmaz neticede.

Peki A/B sınıfı lisans ile C sınıfı lisans arasındaki fark(lar) nedir?
Bir de, lisans sahibi olabilmek için sınavdan kaç puan almak lazım?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sorularınızın cevabı şu yönetmelikte mevcut:

(link)

Bahaneyle ben de açıp okuyayım.