aluminyum kadrolar-ömür boyu garanti !

trdr

Üye
Tepki
5
nette gördüğüm bir makale ilgimi çekti..

aluminyum kardolara ömür boyu garanti verilmesiyle ilgili olarak,aslında bu garantinin kadroların çok saglam yada ömürlük olmasından ziyade binen kişilerin büyük bölümünün günlük şehir kullanıcısı olmasından dolayı verildigini,bu şekilde firmanın hem itibar sagladıgını ve isim yaptıgını hemde bu sayede kadroyu zorlayacak şartlarda kullanan binde 3-5 gibi küçük orandaki kişilerden gelen geri dönüşleri şikayetleride sineye çekebildiginii söylüyordu..

yani olay basit bir istatistik ve kar zarar hesabı olabilir mi gerçekten?

• Beğen
Tepkiler: sprint ve Bozcan
Scudo

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
@trdr

Olabilir tabi neden olmasın.
Firmaların mal üretirken gerek üretim sırasında, gerekse depolama sırasında, gerekse nakliye sırasında fireleri olur. Tabi üretim teknolojisini ne kadar geliştirir iseniz fire ve kayıplarınız o derece az olur. Burdan sağladığınız faydayı son kullanıcıya garanti olarak yansıtır iseniz, oradan yapacağınız kayıptan daha fazla getiriyi firma ve markanız adına kazanmış olursunuz.

trdr

Üye
Tepki
5
sanırım yazım ve imla hatalarımdan dolayı anlatamadım:)

burada bahsi geçen üretim hatasından dolayı verilen fireler degil mtb'mi dağa taşa vurduğumda elimde kalma ihtimali..

son kullanıcı ömür boyu garanti denildiginde bunu saf kalite ve sağlamlık olarak algılıyor ama anladığım kadarıyla şirketler için birden fazla anlamı var ve ticari kaygılarda bunun başında geliyor.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Büyük firmalar tabikide bu garanti işlerinde kar zarar hesabı yapacaklardır... Ama esas önemli olan tabikide marka imajıdır...

Yani Siz x marka kadronuz kırılırsa bunu arkadaşlarınızla paylaşmaz mısınız tabikide paylaşırsınız... Sonra ne olur o markaya güven azalır... Kimsede markasına olan güvenin azılmasını istemez bu marka imajıdır bu sebeple kadrolar her zaman buna göre hazırlıklı tasarlanır...

Unutmayın markalar kırılanı değiştirmek yerine kırılmayanı satmayı tercih eder.. Çünkü kazançlarının %80 amatör sporculardan gelmektedir...

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
@trdr

Evet olay gercekte kesinlikle bu. Fakat basit bir istatistik değil.

Genelde uretim maliyetleri garanti sürecindeki servis ve garanti surecindeki değişim maliyetlerinin cok altındadır. O yuzden firmalar urunlerini mumkun olduğunca sağlam yapmaya çalışırlar. Bunun eğitimini alırken bir otomobil firmasının contalar üzerine yaptığı garantiye geri gelme raporları ile calışmıtık. Kıytırık contalar için bile bu kadar araştırma yapıldığına inanamamıştım. Adamlar 3 dolarlık contaları 8 dolarlıklarla değiştirdiklerinde araçlar garanti sürecinde servise gelmediği için yüzbinlerce dolar fazladan kar ediyorlardı.

Bu yuzden ömür boyu garanti istatistik hesapları sonucunda cıkan bir oldu. Ama hesapların sonucunda cıkması kadronun aslında kötü olduğunu göstermiyor. Aksine hesaplar sonucunda garantide geri gelmeyecek kadar iyi yapıldığını gösteriyor.

trdr

Üye
Tepki
5
bozcan teşekkürler mantıklı bir yaklaşım..
benim anladıgım kadarıylada marka yönetimi ve imaj çalışması olarak kullanılıyor bu ''ömür boyu garanti'' terimi daha çok.

bu arada isminiz murat olamaz degil mi sizi feci halde benzettim bir arkadaşa ama hayırlısı:)