Almanyadan karayolu ile gelen akrabama canyon getirtsem vergi iadesi alabilir miyim?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@EgemenKagan

Bütçeniz müsaitse endurance cf 7.0 alın derim. Alu kadro alırsanız aklınızda karbon kalacak, bir süre sonra keşke farkını verip cf 7.0 alsaydım diyebilirsiniz. :)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@EgemenKagan Şu şekile vergi iadesi alabilirsiniz.

Akrabanızın adresine göndertin. Ama faturaya kendi isminizi ve adresinizi yazdırın. Akrabanız herhangi bir işlem yapmadan TR'ye getirsin. Siz faturanız ile Ankara'ya büyükelçiliğe gidip faturayı kaşeletiyorsunuz. Büyükelçiliklerin gümrük işlemleri yapma yetkisi var. Sonra o kaşelenmiş faturayı Canyon'a gönderiyorsunuz ve vergi iadenizi alıyorsunuz.

Forumdan bir arkadaş bu işlemi yapmıştı onu bulup sorsanız size anlatır.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır S.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@EgemenKagan

Egemen bey öncelikle foruma daha dün kayit olmussunuz ve beni tanimadan neler yazmissiniz. Ben nerede yanlis bilgi veririm diye yazmisim gösterinde ona göre konusalim.
Ayrica hangi konuda yada konularimda yanlis bilgi vermisim hic arastirdinizmida böyle laf atiyorsunuz. Evet sizin gibi yanlis anlayanlar yüzünden bu forumun suyu cikti ama ben b.kunu cikarmaya calismiyorum.

Siz en iyisi cevabi bekleyin.

Size söyle bir sey söyleyebilirim, gecenlerde forumdan arkadasa, buradan bir cyclocross bisikleti aldim ve annem ucakla beraberinde türkiyeye götürdü teslim etti.
Yalniz ödeme sekli paypal oldugu icin arkadasin türkiyeden ödemsi olmuyordu. Oluyordu ama ozama paket kendisine gönderilmesi gerekiyordu. Nedenide Paypalda ödeyen kisi kimse sadece onun adresine gönderiliyordu. Bu nedenle arkadasim 1100€yu benim paypala aktardi ve ben ödedim, paketde bana geldi. Böylece vergi iyadesi olmuyordu.

Eger sizin canyona türkiyeden ödeme sansiniz varsa zaten parayi vergi vermeden 1299€ yerine 1091€ ödiyeceksiniz, böylece de ucuza almis olursunuz. Yalniz siz ödediginiz taktirde fatura sizin adrese ama kargo adresi akrabalarinizin üzerine olurmu bilemem.

Böyle bir sey olmus olsaydi buradaki kisiler aldiklari mallari türkiyeden ödeme yaptirir ve ucuza almis olurlardi.

@clubber
Ozaman biz bundan sonra alacagimiz seylerin paralarini türkiyede tanidiklarimiza gönderelim ve onlar siparis versin fatura onlarin üzerine olsun, kargoyu benim adresime göndersin.
Böylece ne alirsam alayim ucuza almis olurum, iyiymis ya. Demek almanyada bu tür yöntemler kolaymis yaklasik 3 miliyon türkvatandasi neden bugüne kadar (sene 1965-2015 tam 50 sene) akil edememis bunu hayret. Bosuna gecirmsim 42 senemi burada.:acpsnr:

• Beğen
Tepkiler: Max Torque
Tepki
3
Bisiklet
Merida
@Murat Cömez

Murat Bey yukarıda kırmızı ile işaretlediğim cümle size ait. "Burada doğru bilgiyi vermek yanlış" dediğiniz için o şekilde yazdım. tartışmayalım boş yere verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat Cömez

Arkadaş yaptığını yazmıştı. Ben onun yalancısıyım. Bazı özel durumlarda uygulanan bir yöntem. Büyükelçiliğin web sitesinde bu konuda bilgi var. Büyükelçliğin ürünü görmesi lazım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu konu gittikçe içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Herkes bilgisi dahilinde bir şeyler yazıyor, ancak ortak nokta da buluşamıyoruz.

Baktım olmuyor son çare gidip kendim alacağım.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@EgemenKagan
Evet ben yazdim, ama orada yanlis bilgi verecegime dahil bir sey yazmiyor, dogru okuyun lutfen. Aslinda benimle burada tartisacaginiza bana özelden yazsaydiniz, ben size tüm gerekli bilgilerin linkini gönderiridim. Hatdaha almanyadaki yakinlarinizin telefonnumarasini veriridiniz, onlari arar ve nasil yapacaklarinida anlatirdim. Bilgi isteyen sizsiniz, ben degil.

Bu konu benim icin kapanmistir. Hayirli bilgiler bulmanizi dilerim.

• Beğen
Tepkiler: Max Torque
Tepki
70
İsim
Nevzat YAKUPOĞLU
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Katlanır
Ben basit mantıkla vergi mevzuatı hakkında fikir beyan etmek istiyorum.

Vergi bir ülkede olan bütün bireylere uygulanan bir müeyyide. Vatandaş bundan kaçamıyor.
Kaçabileceğiniz ya da muaf olduğunuz birkaç özel durum var. Turist olursun, yahut devlet tarafından tanınan pozitif ayrımcılığın vardır. (dul, özürlü, şehit yakını vs vs)

Şimdi, arkadaşın sorduğu soru çok bilinmeyenli denklem gibi duruyor olsa da pek akla mantığa gelen bir durum değil sanki.

Arkadaş hem 1000 euro verip bisiklet almak istiyor, hem de vergi iadesini, ama bunu bir ülkeye gitmeden yapmak istiyor.
Tax Free ve benzeri uygulamadan yararlanmak için bir ülkeye giriş çıkış yapmış olmak gerekiyor. Şimdi kişi hem ülkeden çıkış yapmayacak, hem de kendi adına aldığı bisikletin vergi iadesini gümrükte geri alacak.
Fikrimce böyle enayi bir devlet olacağını zannetmiyorum. Kaldı ki bahsedilen devlet de Almanya yani.

Senaryorun diğer tarafından ele alalım;
Akraba alıp getirse vs vs. Akraba hangi vatandaşlığa sahip olursa olsun oturma izniyle bir ülkede bulunuyorsa yukarıda belirttiğim gibi, devletlerin kendilerine tanıdığı bir pozitif ayrımcılık durumu yoksa (vergi anlamında) satın almış olduğu bir üründen vergi iadesi alamaz.
Arkadaşlar eşyanın tabiatına ayrıkı derler bunun için. Vergi'nin alınma maksadını yok etmenin imkanı yok. O devlet o vergiyi almayacaksa o ürünü sana aldırmaz. Ötekine de sattırmaz.

Özetle, bir ülkeden vergi iadesi almanın yegane yolu o ülkeye 1 saatliğine de olsa giriş çıkış yapmaktır. Gayri nizami durumlarda uygulanan farklı ve istisna prosedürler olabilir lakin bir devlet vergi sistemini öyle laçka hale getirip sistemin gelir kaynağını riske atmaz. Kısacası, fikrimce bu iş olmaz.

Ya da başlığı açan arkadaş meramını düzgün anlatamadı.

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
Oturma izni olanlar bile vergi iadesi alamaz. Erasmus öğrencileri alamıyor mesela. Tax Free başlığı ile araştırma yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez
Tepki
3
Bisiklet
Merida
@whereismywings

Nevzat Bey sizin dediğinize göre vergi iadesi almanın tek yolu ülkeye giriş çıkış yapmak ancak kargo ile ürünü aldığınızda yine vergi iadesi alabiliyorsunuz illa ki almanya ya girip çıkmaya gerek yok.
Benim alacağım kdv siz 1100 euroluk bisikletin yaklaşık 200 euro kadar vergisi var eğer kargo ile alırsam onda vergiyi geri alacağım ama kargo ücreti de 200 euro yine aynı hesaba geliyor.
Benim öğrenmek istediğim kargo ücreti yerine benim akraba alıp getirse vergi iadesiz yine alabilir miyim bisikleti?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@EgemenKagan

Kargo ile gönderdiklerinde ihracat yapmış olduklarından KDV'yi düşerek faturalıyorlar. Ama Türkiye'de gümrüğe girdiği zaman 75 Euro üzerinde ise Gümrük vergisi alıyorlar. Bu da %18 değerinde bir vergi. Yaklaşık Almanya'daki KDV'ye denk geliyor.

İhraç edilen br maldaki indirilen KDV ile, KDV iadesi (TAX refund) farklı şeyler.

@Erdal YILMAZ

Aslında içinden çıkamayacak bir durum yok. Almanya'ya gitmeden (turist olma durumuna kavuşmadan) TAX refund almaya çalıştığınız için (normalde olmayan bir durum) içinden çıkılmaz hal alıyor. :)

Eğer 1.500 Euro üstündeyse kendinizin gidip alması en ekonomik çözüm. Ekim'den sonra uçak biletleri ucuzluyor. O dönemde gidip alabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: EgemenKagan
Tepki
70
İsim
Nevzat YAKUPOĞLU
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Katlanır
@clubber

Tax Free zaten ödediğin verginin tamamı değil, vergi tutarının belli bir oranını iade ediyor. Atıyorum KDV %18 ise size bunun %10'u gibi bir iade yapılıyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@whereismywings

Firma kendisi iade yaparsa tamamını iade almak mümkün. "Global Blue" gibi aracılarla iade alınacaksa aracılık komisyonu kesiyorlar. Canyon kendisi doğrudan iade yaptığı için tamamını iade ediyor. Ama bazı firmalar kendileri iade yapmıyor. O zaman Global Blue'nun eline mahkum olunuyor. Ne tip firmalar doğrudan iade yapar hangileri yapamaz bunun nasıl ayırt edildiğini bilmiyorum.

Tepki
70
İsim
Nevzat YAKUPOĞLU
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Katlanır
@clubber

Bunun için Tansu Çiller'in zamanında (yanlış hatırlıyor olabilirim) imzalanan Avrupa Ülkeleriyle Gümrüm Birliği Anlaşması'nı incelemek lazım. Orada daha detaylıca bahsedildiği kesin. Sektör, firma, oran vs vs. İşin Yanından yakınından geçen bir iolarak bende bunlar var.

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi, kağıt üzerinde böyle bir opsiyon var lakin uygulamanın nasıl olduğunu bilen yok. Bug'ı bulan söylemez malum, belki de onun gibi bir durum. Lakin standartlara göre konuşuyorum, sizin istediğiniz tavşandan şapka çıkartmak. Valla beni aşar. Allah kolaylık versin.

Ayrıca, firmaların bireylere doğrudan iade yapıyor olmaları da garip geliyor. Bu mantıkla suistimal edecek firma bulmamak neredeyse imkansız yer yüzünde.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@whereismywings

Kağıt üzerindeki opsiyon nedir anlamadım.

Şu an yapılan uygulama yukarda yazdığım gibidir. Bazı firmalar doğrudan ve tamamını iade eder, bazıları da Global Blue'yu aracı olarak kullanarak iade eder. Global Blue kullanıldığı zaman bahsettiğiniz kesinti olur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar merhaba, konuyla alakalı başka bir şey sormak istiyorum. Vergi iadesi kısmını geçtim ancak fatura üzerinde ki isim ve adresin kime ait olması gerektiğini netleştiremedim henüz.

Bisikleti ben canyon'un kendi web sitesi üzerinden satın alıp Berlin'e göndereceğim. Teslimat adresi Berlin olacak. Ancak kuzenim bisikleti yanında bagajıyla beraber Türkiye'ye getirecek.

Şu durumda fatura üzerinde yer alan isim ve adres neresi ve nasıl olmalı? Vergi iadesi almakla uğraşmıyorum bunu dip not olarak belirteyim.

Bilenler yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkürler

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
bende takip ediyorum konuyu.. seneye bende almak istiyorum canyonu.. maruz görün bilmiyorum canyonun şubesi varmı almanyada? sanki bi yerlerde ingilterede var diye duymuştum ama emin değilim? gidip şubeden alma imkanımız var mı? atıyorum ben kendim gidip alsam iadeyi nasıl alıyorum? almanya havalanında mı?

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
Takipteyim..

Benim aklıma şöyle bir fikir geliyor. Canyonda kargo adresini Bulgaristan veya Yunanistan seçince kargo ücreti 200€'dan 50€'ya düşüyor. Yani bu ülkelerden birine kargolatıp oradan Türkiye'ye bisikletle giriş yaparsak vergi iadesi alabilir miyiz? Sadece kargo sürecini değiştirmiş oluyoruz. ama kargo iadesi için sadece Almanya çıkışında vurulan mühür geçerliyse benim fikrim yatıyor. ama Avrupa Birliğini kapsayan bir sistem varsa %18 vergi iadesi kar kalıyor. kargo ücretinden 150 € kar ediliyor ama bu para komşuya gidip gelirken harcanıyor.

60€ vize + 40 gidiş dönüş tren + 50 € bir gece konaklama yeme içme gezme yada neye giderse işte.. bence gider.