Almanyadan karayolu ile gelen akrabama canyon getirtsem vergi iadesi alabilir miyim?

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@hkndng
Öncelikle bisikletin fiyati neyse onu ödemeniz gerekiyor, alman vatandasi yada türk vatandasi olmak fiyatda hicbirseyi degistirmez.
Kredi karti ile ilgili hic bir bilgim yok yalniz Paypal la ödenen para güvenlik dolandirilicik acisindan dolayi sadece parayi ödeyen paypal adressi nereye ait ise oraya gönderiyorlar paketi, baska adress verme imkani malesef yok.

• Beğen
Tepkiler: r.ezk
Scudo

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
faturada satın alan kişi alman vatandaşıysa ve iade almaya çalışırsa alamaz..

teslim alan kişi yolcu beraberi getirirken vergi iadesi alamaz..

gümrük memurları gülerler ne alaka diye :)

yolcu yanı vergi iadesi mantığı şudur, turistik ziyaretiniz sırasında yapmış olduğunuz alışverişi ytanınızda kendi ülkenize getirmeniz durumunda oluşur...

başvuruyu tax Office şubelerine yaparsınız, gümrük kaşeleri ileonay sonrası Alman Vergi iade sistemi AHK 6 hafta sonra geri ödeme için evraklarını işleme alır...

sebebi de eşyanın tekrar geri gelmeyeceğinden emin olmak için bu süre beklenir....

(link)

Alman Yurtdışı Ticaret Odası

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

ioalici

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
İbrahim Onur ALICI
Bisiklet
Cube
@Erdal YILMAZ
Arkadaşlar olay cozulmustur. Kendimiz gidip almadiktan sonra yapilacak tek sey budur. 2700 euroluk bisiklette yaklasik 200 Euroluk bir riske girmis oluyoruz. Ancak alacaginiz kadro boyundan eminseniz bence bu risk alinmaya deger. Tabi almanya icin konusuyorum. Eger Edirnede oturuyorsaniz ve Yunanda akrabaniz varsa o baska...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Murat Cömez

Murat Bey bu mesaj da müsadenizle bir düzeltme yapmak istiyorum. Bold yaptığım bölüm canyon'dan paypal ile ödeme yapıldığında geçerli olmuyor. Paypal üyeliğinizden ödemeyi yapıp onaylamadan önce, bisikletin gönderim adresi karşınıza geliyor. Bu adres canyon.com üzerinde girdiğiniz adresin aynısı oluyor. Paypal hesabına ait kişinin adresi olmuyor.

Sizin söylediğiniz durum, ebay ve benzeri yerlerden yapılan alış verişlerde geçerli. Hatta paypal bana ödeme makbuzumu ve bisikletin gönderileceği yerin adresini mail attı. Makbuz da Berlin'de ki akrabamın adı ve adresi yazmakta. :)

@r.ezk

Canyon hiç bu konulara girmeden direk faturayı gümrük giriş ve çıkışlarında onaylatıp gönderin diyor. Yani bisikleti getirenin vatandaşlığı onlar için önemsizmiş gibi bir durum çıkıyor ortaya. Bisiklet AB ülkeleri dışına çıksın da gerisi mühim değil diye anlıyorum ben de. Vergi iadesi için uğraşmaktan açıkçası vazgeçtim. Getiren kişiyi de uğraştırmak istemiyorum.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Erdal YILMAZ

Ben canyondan degilde Lapierreden bisiklet aldim türkiyedeki bir arkadasima ve arkadasim paypal üzeri türkiyeden ödemeyi yapmak istedi adreside benim adresi vermek istedi ama olmadi. Bende lapiere aradim sordum ödemeyi türkiyeden yapsada kargo adresi benim olsa olmazmi diye.
Cevaplari ise söyle oldu...
Hayir olmuyor, Ödemeyi yapan paypal adresi kimse onun adreside kargo ve fatura adresi oluyor ve bisiklet direk o adrese gönderiliyor dedi (Bunun nedenide güvenligi ve dolandiriciligi önlemek icinmis, belki bu sistem tek lapierrede vardir onu bilemem).
Bizde sonra parayi benim paypal adresime gecirdik ve ödemeyi ben yaptim ve bisikletde bana geldi.
Böyle bir sey basima geldigi icin yukaridaki yorumu yazmisdim, demekki her yerde öyle degilmis.

• Beğen
Tepkiler: ioalici

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
@Erdal YILMAZ

Erdal bey, canyon invoice ve tax free belgesini onaylatın bize gönderin diyor, zaten standart presedür bu tüm online siteler bunu ister, sorun şu (Turistlik ve vatandaşlık durumu gümrüğü ilgilendiriyor pasaport ibrazı eşya muayenesi gibi durumlar var ofislerde)
" gümrük memuru bunu ibraz edeni kabul etmeyecek" yani onaylamayacak, onların için önemli..
Siz bireysel onaylatıp canyona ulaştırırsanız keza
Canyon yurda yazdığım presürü uygulayacak evrakları AHL süreci takip edicek yani..