Almanya' ya Vizesiz Girebilmek

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Baki Berk Kayalar tarafından paylaşıldı.

 1. Baki Berk Kayalar

  Baki Berk Kayalar Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.591
  Beğeniler:
  1.308
  Şehir:
  TCDD 1. Bölge - İzmit
  Seviye:
  TIR şoförleri Mehmet Soysal ve Halil İbrahim Savatlı’nın verdikleri hukuk mücadelesini kazanması, bilim, sanat ve sportif gezilerde de ’vizesiz Avrupa’ yolunu açtı. Almanya Federal İçişleri Bakanlığı, bilim, sanat ve sportif faaliyetler için gidecek Türk vatandaşlarından vize istenmeyeceğini resmen duyurdu. Diğer ülkelerin de bu karara uyması bekleniyor.

  AVRUPA Birliği (AB) ülkelerine vizesiz girebilmek için sürdürdükleri hukuk mücadelesini kazanarak ’kahraman TIR şoförleri’ olarak tanınan Mehmet Soysal ve Halil İbrahim Savatlı sayesinde, sadece meslektaşlarının değil başka meslek mensupları da Avrupa’ya vizesiz girebilecek. Şimdilik bilim, sanat ve sportif geziler nedeniyle Avrupa’ya seyahat edeceklerin yolu açıldı.

  Almanya’dan genelge

  Kamuoyunda bilinen adıyla ’Soysal Kararı’nın ardından bu konuda ilk adımı atan Almanya oldu. Federal İçişleri Bakanlığı tarafından, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Eyalet İçişleri Bakanlıkları’na gönderilen genelgelerde, bilim, sanat ve sportif faaliyetler için gelecek olan Türk vatandaşlarına vize istenmeyeceği resmen duyuruldu.

  Montaj ve tamire de muafiyet

  Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ve Eyalet İçişleri Bakanlıklarına iki ayrı sayılı genelge yollayan Almanya İçişleri Bakanlığı, başka meslekteki muafiyetlere de yer verdi. Buna göre, Türkiye’deki bir firmada çalışan ve montaj, tamir ve revizyon gibi gerekçelerle gidenlere de de vize muafiyeti olacak.

  Karara uyulması zorunlu

  Bu arada Almanya, 6 Mayıs 2009 tarihli iki ayrı genelgenin birer kopyasını da Brüksel’e ulaştırdı. Almanya Federal İçişleri Bakanlığı’nın, Avrupa Parlamentosu’nda yapılan "vize zirvesi" ile aynı tarihi taşıması dikkati çekti. Genelgelerde ’Soysal Kararı"nın ayrıntılı olarak incelendiğini belirtilirken, bu karara uyulması zorunluluğu bulunduğuna dikkat çekildi.

  2 ayı geçmemek şartıyla

  Almanya genelgelerinde, 19 Şubat tarihli Soysal Kararı’na göre bundan sonra Türkiye’deki bir firmada çalışan, Almanya’ya mal getirmek amacıyla seyahat edenlerin 2 ayı geçmemek şartıyla "vizesiz" seyahat edebileceği hatırlatmasını da yapıyor.

  Şimdi sıra diğer ülkelerde

  Almanya’da alınan bu kararın ardından, diğer Avrupa ülkelerinde de uygulamaların bu yönde değiştirilmesi gündeme gelecek. Buna göre, 1973’de dönemin AET üyesi olan 6 ülke (Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, İtalya) ile, o tarihte üye olmamasına rağmen Türklere vize uygulamayan İspanya, İngiltere, Portekiz ve Danimarka’nın da bu karara uyması bekleniyor.

  Soysal kararı neydi

  ALMANYA’nın Bavyera Eyaleti’ndeki Türk transport şirketi Osman Çat GmbH’nın sahibi Osman Çat’ın, Türkiye’de ortağı olduğu Termotrans adlı acentesine bağlı çalışan TIR şoförlerinin yaşadığı sıkıntılar bu süreci başlattı.

  1995 yılında getirilen vize kısıtlamasına karşı Mehmet Soysal ve İbrahim Savatlı isimli iki şoför, Alman İdare Mahkemesi’ne başvurması ile dava süreci başladı. Alman İdare Mahkemesi’nin Soysal ve Savatlı’nın taleplerini reddetmesi üzerine konu Alman Temyiz Mahkemesi’ne taşıdı. Temyiz Mahkemesi de görüş almak üzere konuyu Avrupa Toplulukları Adalet Divanı’na (ABAD) taşıdı.

  Adalet Divanı 19 Şubat 2009 tarihinde açıkladığı kararında, Katma Protokol’ün yürürlüğe girdiği tarih olan 1 Mart 1973 tarihinde Türk vatandaşlarından vize uygulamayan ülkelerin, o tarihten sonra Türk vatandaşlarına vize uygulaması getiremeyeceğini belirtti.

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/11645369.asp?gid=229


  --------------

  Arkadaşlar anladığım kadarıyla Almanya' ya bisiklet turu yapmak için gitmeye kalkıştığımızda vize derdiyle uğraşmayacağız.

  Almanya' ya giderken sanatçı yada sporcu olduğumuzu nasıl ispat edeceğiz merak ediyorum. Gitmeden evvel Alman konsolosluğuna bilgi vermemiz gerekiyor mu? Almanya' ya girişte sporcu yada öğrenci kimliğimizi göstermemiz yeterli olur mu? Yoksa sadece pasaportumuzu damgalatarak elimizi kolumuzu, gidomuzu sallaya sallaya giriş yapabilecekmiyiz? Bu konuda Halili kardeşimin daha bilgili olduğunu düşünüyorum. Bilgi verirse sevinirim.
   
 2. #2
  Baki Berk Kayalar

  Baki Berk Kayalar Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.591
  Beğeniler:
  1.308
  Şehir:
  TCDD 1. Bölge - İzmit
  Seviye:
  Aslında şu süreyi 2 ay değil de 3-4 aya çıkarsalardı çok daha güzel olurdu :) 2 ayda bisikletle tüm Avrupa gezilmez kolay kolay :) 5000-6000 kmlik bir Avrupa turuna yetecek kadar bir süre için vize istemeselerdi. Olsun 2 ay 2 aydır :) En azından 2 aylık bir süre Orta Avrupa' yı turlamaya yeter.

  Yunanistan ve Bulgaristan' dan da vize hamlesi beklerim :)
   
 3. Taner Yavuz

  Taner Yavuz Bisikletkolik

  Kayıt:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.097
  Beğeniler:
  827
  Şehir:
  istanbul-Bahçeşehir
  Seviye:
  Anladığım kadarı ile sportif bir müsabaka,bir sanat etkinliği veya bilimsel bir kongre vs. için gitmek ve bunu ispat etmek gerekiyor.Bence ; ben geldim,bisiklet turu yapıyorumu kabul etmezler:(
   
 4. #4
  Baki Berk Kayalar

  Baki Berk Kayalar Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.591
  Beğeniler:
  1.308
  Şehir:
  TCDD 1. Bölge - İzmit
  Seviye:
  Sportif gezi deniliyor. Neticede bisiklet turları da sportif birer gezi. Sporcu kimliğimizi ibraz ettiğimiz sürece sorun çıkmayacaktır. Haberde adı geçen ülkelerde bisiklet sporuna ne kadar önem verildiğini hatırlatmaya gerek yok sanırım :) Eğer adı geçen ülkelerin birindeki bir bisiklet kuruluşuyla ortaklaşa bir aktivite yapacaksak bu hiç sorun olmaz.

  Vizesiz girebilmek için kendimizi nasıl ispat edeceğiz bilmiyorum. Eğer ispat etmemiz gerekiyorsa bu durum vize almaya çalışmaktan pek farklı olmaz gibi.
   
  ZekiAlper ve Taner Yavuz bunu beğendi.
 5. Mahir Erdogan

  Mahir Erdogan Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  151
  Beğeniler:
  96
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Almanyamı tüm avrupamı? ben sanki sabahki haberlerde sadece almanya diye duydum?
   
 6. #6
  Baki Berk Kayalar

  Baki Berk Kayalar Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.591
  Beğeniler:
  1.308
  Şehir:
  TCDD 1. Bölge - İzmit
  Seviye:
  "Şimdi sıra diğer ülkelerde

  Almanya’da alınan bu kararın ardından, diğer Avrupa ülkelerinde de uygulamaların bu yönde değiştirilmesi gündeme gelecek. Buna göre, 1973’de dönemin AET üyesi olan 6 ülke (Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, İtalya) ile, o tarihte üye olmamasına rağmen Türklere vize uygulamayan İspanya, İngiltere, Portekiz ve Danimarka’nın da bu karara uyması bekleniyor."


  Almanya' nın vize istememe kararı örnek teşkil edecek ve vize isteyen diğer Avrupa ülkeleri de büyük olasılıkla vize istemeyecek.
   
  Taner Yavuz bunu beğendi.
 7. Turkishflier

  Turkishflier Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2004
  Mesajlar:
  175
  Beğeniler:
  152
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:

  Taner haklı bu konuda,haberde mutlaka bir yanlış anlaşılma vardır.Yoksa bu konularla bağdaştırılacak bin türlü yol var.

  Fotoğraf makinesini boynuna takan herkes sanat amacıyla,yürüyerek geçen herkes spor amacıyla,yine motorlu taşıtlarla geçen herkes motorsporları klubune bağlı bir sporcu olarak vizesiz geçebilir.Spor dallarında lisans belirterek bir ispatlama yapılabilir ama diğer konularda çok zor.

  Muhtemelen Almanyada yapılan bir etkinlikten bir davetiye alındığı sürece geçerlidir bu vizesiz giriş durumu.
   
  Taner Yavuz bunu beğendi.
 8. #8
  Baki Berk Kayalar

  Baki Berk Kayalar Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.591
  Beğeniler:
  1.308
  Şehir:
  TCDD 1. Bölge - İzmit
  Seviye:
  Vize muafiyeti konusu kesinleşince Dış İşleri Bakanlığımızın bu konuda ayrıntılı bir açıklama yapması gerekiyor.
   
  Taner Yavuz bunu beğendi.
 9. gurol

  gurol Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.745
  Beğeniler:
  3.125
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Almanya'ya girerseniz zaten tüm avrupaya girmiş olursunuz. Bir önceki gelişimde İtalya'dan girdim, Almanyaya uçakla gittim, Almanyadan Türkiyeye döndüm. Yani pasaportumda İtalya giriş, Almanya çıkış var. Bu gelişimde İsviçreye girdim, şimdi İtalya'dayım ve pasaportumda italya damgası yok. Uçakla geldim ve pasaport kontrolü yoktu.
   
  Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
 10. #10
  Baki Berk Kayalar

  Baki Berk Kayalar Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.591
  Beğeniler:
  1.308
  Şehir:
  TCDD 1. Bölge - İzmit
  Seviye:
  Bildiğim kadarıyla Almanya için vize almak 1 ay kadar sürüyormuş. Diğer ülkelere ise günlerle ifade edilebilecek kadar az.
   
 11. gurol

  gurol Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.745
  Beğeniler:
  3.125
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Hayır, gidiş tarihinizden 1 ay önce başvurun deniyor.

  Ben Almanya vizesi için bir Pazartesi günü başvurmuştum, Salı iki evrak daha ekledim ve Cuma günü kargo ile adresime gelmişti vizeli pasaportum. Kendim gitmiştim.

  Daha sonra Hollanda'dan vize aldım, kendim gitmedim, vize işi yapan bir firma 2 gün içinde aldı.

  Sonra İtalya için aldım, kendim gittim ve bekleyip ertesi gün elden aldım.

  Ama elbette pasaportunuzda daha önce başka vizelerin olması yardımcı oluyor.
   
  Baki Berk Kayalar bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

3-1484682847509-16suife4qphq8-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...
16427456_1452768531424523_145574646104159115_n.jpg
Eğer sıklıkla kramp sorunu yaşıyorsanız, sebepleri ve çözüm önerilerini bu yazıda aktaracağım. Orijinal link yazını sonunda olacak :) [ATTACH] Eğer krampla yüzleşmişseniz, muhtemelen o...
63119070124aac83_ESCHELON.jpg
Hazır bu konuya parmak basmış bir GCN videosuna denk gelmişken, forumda da tartışalım istedim :D [MEDIA] GCN, bisikleti hobiden öteye geçirmek isteyen herkesin mutlaka öğrenmesi gereken yakın...