Almanya - Düsseldorf'tan Köln'e

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehirlerarası turlar' kısmında Koray Uzun tarafından paylaşıldı.

 1. Koray Uzun

  Koray Uzun Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  263
  Beğeniler:
  276
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Merhaba arkadaşlar,

  Fırsat buldukça blogumdaki yazıları buraya ekliyorum. Bu gezide kullandığımız bisiklet yolu isviçre fransa almanya'dan geçip hollanda'da rotterdam'da bitiyor. Bu ülkelerden güzel manzaralı bir tura çıkmak isteyenlerin tercih edebileceği bir yol.

  Rota hakkında daha fazla bilgi: http://www.rhinecycleroute.eu/
  Blog adresi:http://korayuzunyolda.blogspot.com

  Erasmus arkadaşlarımızın beraber bir şeyler yapalım demesi üzerine bu tura karar verdik. Hem yol yapmış sayılacak kadar uzun, hem yokuşsuz hem de trafiksiz bir rota seçtik. Düsseldorf'tan Köln'e kadar Rhine nehrinin kıyısından devam eden bisiklet yolunu kullanacaktık. Yolumuz yaklaşık 40km görünüyordu. Ekip şöyleydi: Ben, Danimarka'ya ve Lüksemburg'a beraber gittiğim arkadaşım İsmail, Merve, Fransız Marie, Rus Vitaly ve Endonezyalı Hendra. Hendra hariç herkes Erasmus Öğrencisi. Hendra da almanyada yüksek lisans yapmak istiyor o yüzden Almanca öğrenmeye gelmiş. Sabah Marie için Oğuz'un bisikletini ödünç almak üzere Oğuz'un yurdunda buluştuk. Başlangıç noktamız da burası oldu.


  [​IMG]
  Ekip: Soldan sağa: Ben, Merve, İsmail, Marie, Vitaly, Hendra  Geçtiğimiz yol hemen hemen böyleydi. Almanlar Rhine nehri boyunca bisiklet yolu yapmışlar. Bu yolun bir kısmını kullandık.

  [​IMG]


  [HR][/HR]


  Yollar gayet düzgün. Şehirlerarası paten kayan insanlara rastlamak mümkün. Sık sık koşuya çıkanları da görmek mümkün.

  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]
  Bu fotoğrafı çektikten hemen sonra bir çift koşarak yanımızdan geçti. Hızımızdan utanıp biraz daha hızlandık.
  İlk molayı Monheim-Leverkusen arasında verdik. Hendra bisikletindeki problemler nedeniyle yorulmaya başlasa da hepimizin keyfi yerinde.

  [​IMG]  [​IMG]  Bisikletin vites sistemindeki arızayı Türk usulü çomakla kanırtarak hallettik.

  [​IMG]  Leverkusen'den hemen önce bisiklet yolu köprüden karşıya geçiyor. Biz de geçiyoruz.

  [​IMG]  Hendra da göründü ama bisikletin gitmediğini söylüyor. Yorgunluğuna verip ikinci molaya kadar motive etmeye çalışıyoruz.

  [​IMG]  Devamında Hendra iyice yavaşladı. Merve ve Vitaly'de de yorgunluk belirtileri başlayınca ben kızları ve Vitaly'yi alıp yol üstündeki mc donalds'a gittim. 2-3km kadar yol olmasına rağmen Hendra ve İsmail 20dk kadar geç geldiler. Neşeli bir yemekten sonra tekrar yola çıktık. Ama Hendra gene arkada kaldı. Bisikletini kontrol ettiğimde arka tekeri havadayken çevirdiğimde bütün gücümle bastırmadıkça dönmediğini farkettim. Yolun da az kalmasına güvenerek antrenman olur diye kendi bisikletimi Hendra'ya verip onunkini ben aldım. Arkalarından zor bela yetiştiğim için bu arada fotoğraf çekme fırsatım olmadı.
  [​IMG]
  Uzun zaman sonra ilk defa Köln'e varınca fotoğraf çektim.  Köln katedralinin önündeyiz. Bu katedralin yapımı 600 yıldan fazla sürmüş. Dünyadaki sayılı kiliselerden biriymiş. Burda daha detaylı bilgi var.

  [​IMG]


  Bisikletleri katedralin önüne bağlayıp şehirde biraz dolaşıyoruz.

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
  Köln etraftaki şehirlere göre biraz daha kalabalık. Sokaklar da daha renkli.  Gezintinin sonunda bir kafeye oturuyoruz. Hendra Kölsch birasına kavuşuyor. Kölsch Köln'e özel açık renkli bir bira çeşidi. (Daha fazla bilgi.) Hendra'nın birasıyla beraber turumuz da bitiyor. Bisikletleri trene atıp Düsseldorf'a dönüyoruz.

  [​IMG]
   
  tekkir ve sabihavni bunu beğendi.
 2. ahmetcan44

  ahmetcan44 Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.449
  Beğeniler:
  1.229
  Şehir:
  Sakarya
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Çok güzel görüntüler. Teşekkürler fakat şehirlerarası yolda dahi hiçbirinizin kask kullanmaması garip. Dikkat etmek lazım.
   
 3. #3
  Koray Uzun

  Koray Uzun Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  263
  Beğeniler:
  276
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Kask fetişinden kurtulmak gerek. İnsanların bisiklete ısınmasını da engelliyor bu durum. Bisikleti prosedürlere bağlamanın bir anlamı yok. Ki Almanya gibi prosedür manyağı bir ülkede kaskla ilgili bir düzenleme yok. Ama geceleri polis ışığınızın lümenini bile ölçüyor. Ordan hesap edin ne kadar ciddiye aldıklarını.

  Benim 6 ay boyunca gözlemlediğim sadece araziye girenler ve yarış antrenmanları yapanlar takıyor kask. Şehir içinde binlerce bisiklet kullanan var bir tanesinde kask yok.

  Zaten şehirlerarası bir yolda olmadığımız da çok açık fotoğraflarda.

  Özetle google aşağıdaki gibi olsaydı kimse kullanmazdı. Bu turda da herkes kask takacak olsa bu tur yapılmazdı. Bisiklet de uzay aracı değil sonuçta. Biraz rahat bırakın da insanlar kullansın.
  [​IMG]
   
 4. Caner Kartalgöz

  Caner Kartalgöz Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  172
  Beğeniler:
  83
  Şehir:
  ADANA
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Öncelikle turunuz çok güzel tebrikler,
  Kask konusuna gelecek olursak benim görüşüm Almanya'da bisiklet için ayrılmış farklı bir yolda ilerlerken neredeyse tüm sürücülerin saygı gösterdiği bir durumda ve sürpriz çukurların, tümseklerin ve rögar kapaklarının sizi ucurmadıgı durumları göz önüne alacak olursak kask takmadan normal bir sürüş yapabilirsiniz downhill veya benzeri durumlarda elbette gerekecektir. Yine garanticiyim güvenlik ön planda olsun derseniz takabilirsiniz de ama..

  Türkiye'de 50 tonluk tır sürücüsünün sırf sizinle eğlenmek için arka tekerinize dokundurmaya çalıştığı bir ülkede yaşıyorsanız, rögar kapakları sanki motorsikletleri (elektrikliler ince tekerlere sahip oluyor) ve bisikletleri özellikle bakalım nasıl ucacaklar diye koyulmuş bir ülkede yaşıyorsanız, tüm taşıt sürücülerinin özellikle bisikletlilere bir düşman, terörist gibi davrandıkları ve ters yönden gelenlerin, kaldırımlara park edenlerin sizi sollayıp sağınızdaki sokağa 60-70 ile girmeye çalışan sürücülerin oldugu, neredeyse çukursuz tümseksiz bir yolun olmadıgı ve arabasının kapısını açarken arkasına bile bakmayan sürücülerin oldugu bir ülkede yaşıyorsanız kesinlikle kask kullanmanız hayatınızı kurtaracaktır...

  Diğer turlarınızı da bekliyoruz Koray bey

  kazasız turlar...

  Düzenleme: Bu arada bayan arkadaşınız ile Türkiye'de turlar yaptığınızda bulundugum ve yaşadıgım şehirler için söylüyorum %90 ihtimalle trafik tartışması yaşarsınız veya arabayla 15-20 cm yakınından 'hava atmak' suretiyle 70-80 kmh ile geçen sürücülerin arkasından bağırıp durursunuz..
   
 5. murat atay

  murat atay Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  9 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  500
  Beğeniler:
  683
  Şehir:
  izmir/istanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  O Gaffel Kölsch olayı resmen bitirdi beni :) Ne güzel bir biradır o öyle..canım çekmedi dersem yalan olur.
   
 6. BF Okuru

  BF Okuru Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  884
  Seviye:
  Türkiye gibi hiç bir yol standartının olmadığı ve trafik kurallarına asla uyulmayan bir ülkede" kask çok gerekli değil "demek çok tehlikeli bir tavsiye bence muhakkak takılmalı kanunlarda yazması da gerekmiyor o kadar kırılmış kask gördüm ki o yüzden bu tavsiyenize maalesef katılamayacağım:(((((
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-24_11-3-33.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2016-8-24_11-7-53.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2016-8-24_11-9-43.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...