Alüminyum bisiklete karbon jant

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aliminyum kadroya karbon jant takacak kadar konuya hakim arkadaşlar. Size yi sürüşler diliyorum.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kayhan

Şu bisiklet hakkında bir yorumunuz var mı?
Adamlar alüminyum kadroya karbon jant taktığına göre bir şeyleri biliyorlar ve test etmişler demek...
(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Var canyon firması Aliminyum kadro konusunda ısrarcı olan tek firmadır. Yakın zamana kadar mtb yarışlarına Aliminyum kadrolu sporcu sokardı. Belki hala vardır. Bu Aliminyum ısrarı da bu firmanın politika sı. Dikkat çekmek reklam yapmak ya da biz öyle iyi geometri ve kadro tasarımı yaparızki Aliminyum u bile adam ederiz demek için olabilir. Ben yoruldum artık bedava bilgi verip üzerine azar işitmekten. Size tavsiyem broşürler bırakın. Bisiklet süre süre yapılır, okuyarak bir yere kadar

mseldur

Aktif Üye
Tepki
96
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
@meseduzu

geç oldu giremedim bayadır ama ben karbon jant alıcam demedim siz niye böyle çıkıştınız? sadece merak.

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
ben sana çıkışmadım mübarek. sadece bu alu kadroya karbon jant mantığına atasözüyle yorum yaptım. üstüne alınma canım kardeşim. hakkını helal et yanlış anlaşılma içinde özür dilerim.

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
konu hortlatmaca. tca 735 .. alü 7005 kadro görünen ağırlık 8.7 kg. ayaklarında rs 11 mevcut görünen ağırlık 1860 gr. (link)
İleride karbon jant alsam nasıl olur? Ayrıca 2. el alınacak karbon jant setlerinde neye dikkat etmek gerekir?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@isosel
Kendi bisikletiniz, kendi kararınız. Artık uzak doğudan 400-500 dolara karbon jant seti alınabildiği için 4 yıl önce yapılmış olan "sadece yarışanlar için veya en üst seviye alüminyum kadrosu olanlar için mantıklı" yorumları bence artık pek geçerli değil. Kadrodan memnunsanız sırf görüntüsü için bile karbon jant alabilirsiniz, diye düşünüyorum.

İkinci el alacaksanız, hasarsız olması çok önemli. Karbon çember darbe sonucu hasar aldıysa tamiri pek mümkün değil.

İsmail Selçuk

Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Murat B. teşekkür ederim kadrodan memnunum. Aklımda karbon kadro almak gibi düşünce yok. Sanırım yapacağım ilk değişiklik jant seti üzerine olacak.Ürünlerin kullanıcı yorumları da önemli tabi.

• Beğen
Tepkiler: hakankcksrklk

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
@isosel Seçimlerin göreliliğini ifade etmek için söz aldım. Triban 520 kullanıyorum ve birkaç bin km sonunda, geçen hafta stok jantları RS-11 ile değiştirince ne kadar sevindiğimi anlatamam. Oysa siz RS-11'leri karbonla değiştirmekten bahsediyorsunuz :)

Umarım kendiniz için en iyisini seçersiniz ve umarım benim kadar memnun olursunuz :)

İsmail Selçuk

Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Kaan.Özçelik rs11 jantları şu anda 500 km civarı kullandım ve bana da keyif veriyor açıkçası ama başka herhangi bir jantla ( karbon ya da alüminyum fark etmez ) tecrübem olmadı. Yani rs 11 jantı kıyaslayacağım bir done yok elimde. Belki başka bir jantla daha daha mutlu olacağız :ssrtcbya:
(link)aşkan :hhhhhh: tubular ve klinker farkları nedir acaba? klinker sadece iç lastikle birlikte mi kullanılabiliyor? kaç mm kalınlık olmalı ortalama neye göre karar vermeli? örn. olarak (link) (38-50-60-88 mm gibi bol seçenekler mevcut) amerikalısı, italyanı, fransızı vs. almışlar seçenekler çok ve kafa karıştırıcı duruyor.

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@Cem Ç

Jant göbekleri rulmanlı ise uygun ölçülerde SKF(en baba rulman markalarındandır) marka seramik rulman alıp göbeklere takarak tatmin edici bir performans artışı elde edilebilir. Aerodinamik olarak da yassı üretilmiş jant telleri var, eğer jantın dağıtılıp tekrar örülmesi göze alınıyorsa alınıp takılabilir. Hazır jant dağıtılmışken de jant teli vidaları çelikse titanium olanlarla değiştirilip azıcık ağırlık düşüşü sağlanabilir. Carbonfiber janttan daha uyguna gelir. @Derya Keçeci'nin dediği gibi carbonfiber ve alu jant arasında fazla gr. farkı yok.

Ulan dolar 5₺ olacak hala kafayı upgrade ile kırıp gereksiz masraf açıyorsunuz ha. Bisikletin bir güzelliği de kuş kadar bile denemeyecek masrafla şehir içinde her yere taşıması ve siz bu güzelliği çöpe atıyosunuz Ben %95 stock biniyorum, kafam rahat. Modifiyeli sayılacak bi 240 gr. xlc pedal var (orjinali 200 daha ağır) bir de markasız çin kalpiyesi var. Dolar 3.80 iken almıştım.

Ve bisiklet günlük kullanılıyorsa doğrudan yük binen parçaların (jant, şase, gidon, sele borusu) carbonfiber olması riskli.

Tepki
181
İsim
Hakan K.
Bisiklet
Mosso
Eşeğe altın semer olunca eşek aynı eşek olmuyor, aslında binicinin kendisini de geliştirmesi lazım. Bisiklete başladığımdan beri hem zayıflayıp hızlandım hem de bisikleti geliştirdim. Benim ve makinamın eski halinden eser yok şimdiIMG_2079.JPG

Bakınız: :):rolleyes:

IMG_0603.JPG

İsmail Selçuk

Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Knight Rider
üslup sıkıntılı... Değişiklik için sorulara cevap varsa yardım bekleriz aksi halde yermenin yeri ve zamanı değil. Sorularımız iş bilenlere, yardım etmek isteyenlere.
@hakankcksrklk hakan maşallah çok iyi olmuş :harika:

Ozan :)

Üye
Tepki
63
İsim
Ozan
Bisiklet
Giant
1 hafta önce, sipariş ettiğim karbon jantlar geldi. Eski stoklar 1900 gram civarıydı şu an 60mm 1543 gram. Bisikletin alüminyum bu arada. 3 sürüş toplam 120km civarı yaptım. Yanal rüzgarlara alışmak dışında bir zorluğu yok. Aerodinamik ve rijitlik dışında görünüşü ve sesi beni daha fazla ve daha hızlı sürmeye teşvik ediyor. Biraz bütçeniz var ise amatör veya yarışçı olmanız fark etmez tavsiye ederim.

Dosyalar

İsmail Selçuk

Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Ozan :) ürün markası modeli neydi? nereden alındı kazasız sürüşler :)

• Beğen
Tepkiler: Ozan :)

Ozan :)

Üye
Tepki
63
İsim
Ozan
Bisiklet
Giant
Markası yoeleo teller sapim cx hublar kendi seramik hublar. Bir kaç link ve kendi garip açılı videom :)
Bir fotgraf yanlislikla eklemisim nasil kaldirilacagini bilmiyorum kusura bakmayin

(link)

Farklı mm setler de mevcut

(link)

• Beğen
Tepkiler: İsmail Selçuk

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de mevcut bisikletimi değiştirmek yerine Campagnolo Bullet 50 jant seti düşünüyorum. Bisikletçi bunun yerine Scirocco 35 önerdi ancak gönlüm tamamen Bullet'ten yana. Bisikletim Allez ve A5 kadro'ya sahip yani maşası Tarmac ile aynı. Bunları dikkate alınca alt bir kadro olmadığını düşünüyorum ve Bullet 50 istiyorum Scirocco yerine. Set'in karbon olması ve 50 profil olması düşündürüyor. Var mıdır herhangi bir önerisi olacak ya da iyi fikir falan diyecek? Teşekkürler. :srnsml:

DÜZENLEME: Arkadaşlar bu arada Shamal Mille de düşünüyorum. Onu buna tercih et derseniz onu da değerlendirebilirim. Yüksek profil beğendiğim için Bullet öncelikli. Başka öneriler'e tamamen açığım. Çok teşekkürler!

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aleminyum üstüne tiagra setli, işe gidiş gelişler için kullandığım bisikletimde rs81 c24 karbon jant kullanıyorum. Karbon jantların üstüne tanımam :) diğeri ise tam karbon zaten pazardan pazara kullanım bisikleti..
20180414_165607.jpg 20180405_115100.jpg