Aliexpress siparişim

Blackjaz

Üye
Tepki
5
İsim
Rıdvan
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@firestone

@Kobebryant

@KaracaAbdullah

Haksız bir tepki değil tepkimiz ama Türkiye ekonomisinin dünya ekonomisi karşısındaki durumuna bakarsak anormal bir durum da değil bu davranışları. Bu durumu şöyle açıklayayım; ticarette kar yapılmaya çalışılır, zarar etmekten olabildiğince kaçınılır. Bu durumda para birimindeki değişimleri dikkate almak gerekiyor. Yoksa ciddi zararlar söz konusu olabilir.

Örneğin bir ürünleri dolardan alıyorsunuz diyelim. Eğer dolar düşer ve siz fiyat kırarsanız zarar edersiniz. Eğer dolar artar ve siz zam yapmazsanız bu sefer yeni stok sağlayamazsınız. Eğer dolar sürekli yükseliş durumundaysa siz güncel kurdan ziyade ileriye dönük plan yapmazsanız yine zarar edersiniz. Haliyle ticaret yaparken bunlara dikkat etmek gerekiyor. Güncel kurun üstünde bir zam var ise bunun bir nedeni ileriye dönük plandan kaynaklıdır. Ayrıca sadece düz hesap iş kurtarmıyor. Bu ürünleri kredi ile aldığınızı düşünün buna göre fiyatlandırma yapmak zorundasınız. Yoksa yine zarar edersiniz. Değişken bir çok etken de var. Hepsi birden binince etkisi fazla oluyor tabi.

Bu arada sırf bu durumları bahane ederek biraz fazla zam olabiliyor. Olmuyor değil. Aslında bu yaptıkları potansiyel müşterilerine karşı bir saygısızlıktır. Bu durumda da alternatiflere yöneldiğimizde piyasadaki payları azalmış olur ki kampanyalara gitmek durumunda kalacaklardır. Rekabet ortamı iyidir. ?

Not: Türk markaları için yerli üretim zaten niye fiyat arttırıyorlar dememek lazım. Çünkü yoktan var etmiyorlar. Yurt dışından malzeme de tedarik ediyorlar, yurt dışına ürün de ihraç ediyorlar. Ama yaptıkları çakallıkları da göz ardı etmemek çok daha önemli. Sonuçta bizim cebimizden çıkıyor. ?

Tabi bu dediklerim genel bir durum için. Bisiklet piyasasına bakarsak Türkiye payı küçük olduğu için genellikle yurt dışına ihraç söz konusu. Haliyle fiyatlandırmalar yurt dışı satışlarına göre şekilleniyor. Bu durumda bisikletçiler normal piyasadan daha çok etkileniyor. Bu da ayrı bir gerçek. ?

Umarım ki ekonomi iyi yönde ilerler ve markalarımız, esnaflarımız bu tarz zamlar yerine indirimlere giderler, umarım ki bu tarz kurnazlıklar azalır.

Her neyse konudan çok da dağılmayalım. ?
@Kobebryant Bu arada formaları çok beğendim, baya hoş duruyorlar. İyi günlerde kullanırsınız inş. ?

• Beğen
Tepkiler: KaracaAbdullah
Scudo

yusuferkoc

Üye
Tepki
5
İsim
yusuf
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
roswhell marka 2 çanta siparişim ve bir suluk kafesim130 küsür tl tutuyor gümrük ücretinde yeni sistem nasıl bilen var mı? kalem başı ücret mi acaba?

Kobebryant

Daimi Üye
Tepki
386
İsim
Erdem
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Diğer
@Blackjaz
@Blackjaz öncelikle teşekkür ederim, Rabbim kimseye kaza bela vermesin, hepimiz güle güle kullanalım tüm ürünlerimizi İnşaAllah .. Diğer yandan söylediklerinize kendi işim üzerinden bir örnek vereyim, benim ufak bir kitabevim var son dönemde mecburen (kitap fiyatları ve satış oranları yüzünden) kırtasiye ürünlerine ağırlık vermeye başladım .. Dolar 7TL olduğunda tüm firmalar ürünlerine zam yaptı örneğin 9TL ye aldığım A4 kağıdı 22TL oldu ya da belki de bu forumda okuyan arkadaşlarında aşina olduğu Antrenmanlarla matematik kitabı 38TL den 55TLye çıktı .. Faber'in 18 TL satış fiyatı olan kalemi 25TL oldu .. Sonra Dolar geriledi, üzerine devlet kitaptan Kdv'yi kaldırdı, yayınevleri 1 ay sonra önceden Kdv dahil olan fiyatlara (kdv düşünce %8 inmişti rakamlar) tekrar aynı rakamlara döndü, sonra yeni sezonla birlikte yeni zamlarını da yaptılar .. Antrenmanlarla matematik 61TL, Faber kalem 30TL, 170TL satış fiyatı (bunun üzerinden indirimleri vardı) çanta 280-290TL .. Herkes kar etsin, para kazansın ama bunu yaparken dürüst olsunlar .. Bu firmalar ürünlerini %60-110 arasında artırırken 2 sene de hangi firmanın elemanı bu oranda zam almıştır? Maliyetler arttı ise bu maliyetlerin içinde işçi maliyetleri de vardı, peki hangisi işçisine doğru düzgün zam verdi .. Sadece doğalgaza son 2 ayda %30 zam geldi, yani şimdi burada yüzlerce örnek daha sayabilirim konu da çok başka yerlere gider o yüzden son bir şey söyleyeceğim .. Biz insan olmayı, insanca yaşamayı ve paylaşmayı unutan bir toplum olduk, kimse kendisinden başkasını düşünmüyor ve ben bu zihniyet bizde oldukça hiçbir şeyin düzeleceğini sanmıyorum, saygılarımla ..

@yusuferkoc
@yusuferkoc kendi aldığım siparişten örnek vereyim, aynı satıcıdan aldım, kendisine bir uyarı da yapmadım fiyat, fatura konusunda ama 416TL lik alış-verişimde 35TL vergi ödedim (6TL si gümrüğe sunum ve damga vergisi) ..

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.136
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
29 Mayısata vermiş olduğum siparişimden 1 tanesi cuma akşamı merkez postaneye geldi görünüyor tabi ben 2 hafta önce para iadesi almıştım. Yarın gerçekten o ürün gelmişse satıcıya mesaj atacağım ve ürünün parasını ödeyeceğim. Bir çok kişi böyle düşünmese de sonucunda 1 lira da olsa hak, haktır. Aynı mağazan 2. forma olacak zaten iletişim konusunda sağ olsun çok iyiydi.
(link)
Son 1 tane ürünüm kaldı hamak veya çadırlı kamplarda kullanmak için tarp / branda almıştım 90 liraya gelmişti, bakalım o ne olacak. (link)

Büyük ihtimalle ürünler Türkiye gümrüğünde uzun süre bekleyip geliş kayıtları yoğunluktan dolayı geç yapılıyor. Bu da hem alıcıyı hem satıcıyı etkiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Kobebryant
Tepki
31
Bisiklet
Trek
Bu sene Aliexpress'den verdiğim siparişlere bir haller oldu. Verdiğim siparişlerin ortalama % 40'ı elime ulaşmıyor. Para iadesi alabiliyorum, orada sorun yok. Ama benim istediğim para iadesi değil, ürünü alabilmek. Sizde de sipariş ulaşmama durumları oliyor mu?

• Beğen
Tepkiler: MakRo

historiyst

Pedalşör ;)
Tepki
1.014
İsim
Murat Hoca
Bisiklet
Giant
Hayırlısı olsun keşke birkaç tane de uzun kollu alsaydın ... ;)

• Beğen
Tepkiler: Kobebryant

Kobebryant

Daimi Üye
Tepki
386
İsim
Erdem
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Diğer
Bu sene Aliexpress'den verdiğim siparişlere bir haller oldu. Verdiğim siparişlerin ortalama % 40'ı elime ulaşmıyor. Para iadesi alabiliyorum, orada sorun yok. Ama benim istediğim para iadesi değil, ürünü alabilmek. Sizde de sipariş ulaşmama durumları oliyor mu?
Bende olmadı şükür ..
Hayırlısı olsun keşke birkaç tane de uzun kollu alsaydın ... ;)
Teşekkür ederim .. O an öyle denk geldi ama almam lazım kışlıkta, yaz içinde alsam iyiydi aslında :) ..

• Beğen
Tepkiler: historiyst