Aliexpress

özgür duygu

Forum Bağımlısı
Tepki
2.492
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Wiggledan yol bilgisayarı alacaktım sırf şu saçmalıktan cesaret edemedim.

Scudo

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Wiggle den indirim de 3 adet gidon sargısı sipariş verdim, toplam kargo dahil 15 dolar, bir o kadar vergi koysalar yine de piyasadan uyguna gelecek. Aliexpress den alış veriş yaparken kredi kartının sanal kart olmasına dikkat edin, bu siteden alışveriş yaptığım iki sanal kartta da sorun yaşadım.

• Beğen
Tepkiler: özgür duygu

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sanal kart ile ilgili ne sorun yaşadınız? ben ne wiggle ile de aliexp ile sanal kart ile ilgili sorun hiç yaşamadım. hatta sanal kart ile ilgili gelen olarak hiç bir alışverişte sorun yaşamadım.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Sorundan kastım, her iki karttan da yurt dışında alışveriş yapılmış, internet bankacılığına her sefer de gir çık yapmamak adına, bazen sanal kart limitini günlük ya da haftalık ayarlıyorum. İki kez bu durum da yakalandım, banka kısa mesajla uyarıp, akabinde kartları iptal etti.

• Beğen
Tepkiler: makaram

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
09.06.2019 tarihinde ptt kayıtlarına giren takipli posta halen nasıl Türkiye'ye giriş yapmaz anlamıyorum. Hayır para alacaklar getirmeleri gerek.

Gemi batmış olabilir mi?

İade istemem gerekecek sanırım.

Bir de gümrük binasi İstanbul'da yer değiştiriyormuş bu konuda bilgisi olan var mı?

• Beğen
Tepkiler: MakRo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Taxonera

Ben de öyle kuruntu yaptıydım, 70 günde geldi kayıtlı posta. 60 günü ülkeye girdiği halde işlenmeden bekledi öylece.. Tam dispute açtım, akşamına gümrüğe girdi.

etkiliadam

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Oktay Yörük
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
5 mayısta takipli kargo ile satın aldığım ürünüm (3 aya yakın oldu) çinden uçağa bindirilmiş olarak gözüküyor, ama türkiyeye inmemiş ne hikmetse. 8 Mayıs ve 13 Mayısta verdiğim takipli kargolar da aynı şekilde. Eskiden acelemiz varsa takipçi ve hızlı kargoya 2-3 dolar verir alırdık, artık istediğin kadar para dök + bol bol haraç öde yine de aylar sürüyor gelmeleri. İyice kuzey koreye benziyoruz

• Beğen
Tepkiler: MakRo

ByRe4L

Aktif Üye
Tepki
80
İsim
Hamza
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Fatih.acar
hocam nasıl ödediniz kapıda mı?

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
@ByRe4L

Evet bu soru da önemli. ben bir ürün aldığımda vergiyi yansıtıp kapıda mı tahsil ediyorlar yoksa ürün gelince gidip gümrükte filan uğraşmak zorunda kalıyor muyuz? bu kısım da önemli. bazı şeyler sadece orada var. vergi mergi lanet olsun deyip sipariş edeceğim ama bir de gidip uğraşmak var işin ucunda. bilen yeşillendirsin sevabına

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
Merhaba arkadaşlar 4 haziranda benim de ali express'ten alışveriş yapacağım tuttu kalem silgi defter gibi küçük hediyelik 26 parça farklı ürün. Çoğu 5 TL'yi geçmeyen 2 tanesi 50TL üzeri.
Ürünlerden 4'ü geldi.
İlk olarak 184 liralık kask intercom cihazı almıştım ona 15TL gibi bir rakam geldi. Bu gelenden sonra 1 haziranı kapsayan vergi muafiyetinin kalktığını öğrendim.184TL'ye 15 TL makul diye düşündüm fakat sonra
5.6TL'lik bir ürüne 7.50TL ve ardından 2.2 TL'lik bir deftere 7.50TL vergi geldi. Anladığım o ki her ne ürün alırsanız alın en az 7.5TL geliyor. Yasadan haberdar olmamamın faturası yaklaşık 250TL ekstraya mal olacak. İşin kötüsü de 04.06.2019 tarihinde aldığım 26 adet üründen sadece 4 tanesi geldi. Sanırım bu gecikmede vergilendirme "hizmetinden" kaynaklanıyor.
Yani özetle bu yeni yasayı beğendim diyemem.
1.si vergilendirme çok adil değil 2.2TL'lik deftere 7.5TL vergi
2.si bu kadar bekletip gönderememe de eğer gümrüktense bu da hiç hoş değil.
3.sü vergi mükellefiyim bu ödediğim vergi makbuzu falan olmadığı gibi sadece kargo poşetine bir yapıştırma yani gider falan gösterilebilir tarafı da yok.
Bir daha zorunda kalmadıktan sonra internetten yurt dışı alışverişi yapmam.

NoCycling

Forum Bağımlısı
Tepki
1.751
İsim
Mustafa K.
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@eren konu
Muhtemelen amaç da bu zaten. Yurtdışı alışverişi engellediler çok güzel bir şekilde. Küçük meglagli ıvır zıvır almaz kimse artık.

• Beğen
Tepkiler: eren konu

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@etkiliadam fark yok gibi bir şey. Aldığım bir kaç üründe takip seçeneği yoktu 3 dolar fazla verip takipli olarak 29 mayısta aldım hala ses seda yok. En son Çin'den çıkmış bir daha nereye gitmiş belli değil. Kaybolan Malezya uçağı gibi sırra kadem basmış durumda.

• Beğen
Tepkiler: etkiliadam

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.122
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gelen kargolarımızın vergisi kesilip gelen ptt görevlisine ödeniyor, bana gümrükten söylenen bilgi bu yönde. Benimde 04.07.2019 tarihinde ülkeye giriş yapan paketim daha yeni ptt dağıtımına bugün yani 23.07.2019 da çıktı tahminim yarın yada bu hafta içi kesin teslim edilir. Bu arada gümrüğü sık sık ararken bir gün telefondaki yetkili paketimin tekrardan incelemeye alındığını söylemiş ve bunun nedenini sorduğumda incelemelerde şüphe edilmiş olabilir dedi ve paket içeriğini bana sordu bende tarif ettim ve bu şekilde pakete ait barkod bilgisine benim beyan ettiğim bilgiyi girdi ve 2 3 gün içinde paketim nasıl olduysa dağıtıma çıktı ama onun öncesinde 20 günden fazladır öylece inceleme bölümünde bekliyordu bence gümrüğe takılan paketiniz varsa bu şekilde paket bilgisinin ve içeriğinin güncellemesini beyan edin sanki işlem hızlanıyor gibi.

DayKnight

Aktif Üye
Tepki
197
İsim
Mahmut
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Katlanır
@eren konu
Yazdiklarinizda haklisiniz, Normalde Cin den gelen urunlerden %20 vergi alinacagi aciklandi. Birde bunun ustune Gumruk Sunum Ucreti denilen anlasilamayan bir ucret daha almaya baslamislar. 2.2 TL lik urune hangi matematikle 7,5TL vergi ekleyebiliryorlar.

Yerinizde olsam eger urunler, cok onemli seyler degilse urunleri teslim almam. Geri iade gitsin.

Ben simdi bisiklet icin gidon cantasi bakiyorum, keske uygun fiyatlara olsa da Turkiye den alsak.
(link)

• Beğen
Tepkiler: eren konu

buluthakan

Üye
Tepki
63
İsim
bulut hakan
Bisiklet
Fuji
bende 15 parça ürün aldım hepsi küçük ücretlerdei, en pahalısı 9 TL yani, paketler gelmeye başladı ben evde yokken babam gelen iki ürüne 22 tl kapıda ödeme yapmış, ürünlerin toplamı fiyatı 5 tl değil :) diğer gelecek ürünlerde o miktarlarda olduğu için en son gelen 2 paketi teslim almadık, istemiyoruz dedik postacı sinirlenmiş .) keşke 2 sen önce aldığım bisiklet malzelemlerinden daha fazla alsaydım diyorum şimdi, bugüne kadar kalitesiz, kullanamadığim birşey ulaşmadı Aliexpress ten elime, hepsinden çok memnunum.

Ardasaka

Üye
Tepki
1
İsim
Arda Saka
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Katlanır
@ByRe4L
Kapıda ptt görevlisine veriliyor, evde yoksanız sizi telefondan arıyorlar. Sonrasından şubede biraz sıra bekledikten sonra, bazen bu sıra çekilmez oluyor, paranızı ödeyip alabiliyorsunuz.

ByRe4L

Aktif Üye
Tepki
80
İsim
Hamza
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Ardasaka
teşekkürler vergi konusu benim kadamı karıştırıyordu

Tepki
16
İsim
Gökhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar ben postacıyım şimdi sizlere bir açıklama getireyim öncelikle ürünleriniz gelir gelir ama gümrüklemedeki yoğunluktan dolayı geç gelirhepsine değer biçilip vergilendiriliyor %18vergi çakıyorlar ayrıca damga ve sunum ücreti altı buçuk civarı idi bide bu ukimde bekleyen ürün var ise adresinize telgraf gelir eğer o telgraf gelirse üzgünüm ama ürün açılıp verilir bu sefer vergi biraz tuzlu olur zaten şahıs kendisi gidip alması gerekir bir örnek vereyim 100lirqlık ürüne 18 tl vergi 6.5tlsunum yani 24.5 tl vergi gelir

He bide her postacı aramaz bu arama işi postacının işine kalmış bişey çünkü kendi cebinden arıyordur devlet postacılara telefon vermiyor malesef

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.122
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gökhankösoğlu
90 kusur liralık ürün aldım toplam kesilen ücret 12.96 tl? 100 tl alt limit mi hocam?

Tepki
16
İsim
Gökhan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
He oda şans meselesi ama en alt limit sunum ve damga vergisi olarak gelir7 küsür bişey yapıyodu