Aliexpress

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
İnsan inadına burda olan ürünü bile aliexpres den alası geliyor dimi bizim sefil devlet yiyeceğine Çinli yesin.

• Beğen
Tepkiler: Levent Kırça
Scudo

efeler

Üye
Tepki
16
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Castello
Bisiklet türü
Bmx
aliexpressten nisan sonu kask almıştım hala gelmedi china post tr ye girdi dedi 40 gündür öyle kaldı

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.134
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
AliExpress'ten 15.49 dolar tutarında bir alışveriş yaptım ve alınan vergi.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: MakRo

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Fatih.acar
peki paket üzerinde 15 dolar mı yazıyordu yoksa satıcı kafasına göre sallamış mı bir rakam? Genelde aldığımız fiyat yerine kendileri bir şeyler yazıyor. Eğer dediğiniz fiyat yazıyor 11 liraysa çokta bir fiyat değil. 29 Mayısta aldığım 4 adet ürünümden 3'ü hala yolda nerede olduğundan bir haberim birde kaybolmasın diye takipli kargo ekledim 3-5 dolar fazladan verip. 1 tane ürünümde ise resimdeki gibi yazıyor. Satıcıya mesaj attım durumla ilgileniyoruz dedi daha dönüş yapmadı. 17tracks ta olmak üzere hiç bir sitede bilgileri gözükmüyor.

cancelled.jpg

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.134
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MakRo

Paket üzerinde toplam değer 5 olarak gözüküyor

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
@Fatih.acar
alınan vergiye bakılırsa gümrük memuru 28 dolarlık ürün olarak hesaplamış yüzde 20 olan 5.59u kesmiş.
en son gümrük sınırı 22 euro değil miydi neden düşük yazdırdınız acaba yoksa satıcı kendi mi yazdı? sadece gümrüğe sunma ve damga vergisi alınması gerek bence hata var. ne şekilde itiraz olur onu bilmem

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.134
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@observer

Ben birşey yazdırmadım satıcı kendi yazmış.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@observer

Bir şey yazdırmaya gerek yok neredeyse çoğu satıcı kendisi düşük yazıyor. Şimdiye kadar aldığım hiç bir üründe ricada bulunmadım ama hepsinde 1-7 dolar arası fiyatı kırpılmış olarak geldi. Sadece 1 dolarlık bir ürünümde fiyat olarak 4 dolar yazıyordu. Tabi eski zamanlardaydı sınırın 75$ olduğu dönemde.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Gümrükten geçen iki ürünüme de vergiler yazılmış. Toplam fiyat üzerine %20 vergi + masraflar yazılmış. İkisi de 20 dolar altındaydı.

Pagajakh

Üye
Tepki
49
İsim
İz bırakanlar unutulmaz
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@observer
@turcudede

(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sabit olarak 4,5 TL gümrük gördü ücreti + 0,7 TL damga vergisi. ve ilave olarak fatura bedelinin %20 si kadar vergi.

Tüm siparişlerde anormal gecikmeler yaşanıyor sırf yeni uygulama nedeniyle. Hem gecikmeli hizmet veriyorlar hem de bu gecikmeli hizmetin bedelini kar ederek satıyorlar üstüne de vergi alıyorlar.

Ne güzel değil mi?

Tepki
18
İsim
Yusuf
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
vergi muafiyeti kalktığından beri, %90 tüm kargolara (vakitleri varsa değerine göre, vakitleri yoksa 5,90 tl gibi standart bir ücretle) vergilendirme yapılıyor. Her ürün elden geçirildiğinden yavaşlama ve dağıtıma geç çıkma sebebi budur.

yavaş yavaş azaldığını belirtmişti ptt calısanı gelen kargoların sayısının.

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
Yerli üreticiyi koruma adı altında, vatandaş 3 kuruş ucuza ufak tefek bir şeyler alacak, onu da engellediler. Sanki yerli üretici varmış gibi..

• Beğen
Tepkiler: MakRo

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
@murat serbet
Yerli ureticiden ziyade yerli saticiyi korumak diyorlar.

Düşün simdi biz tekil vergi ödüyoruz. Bizimteker teker aldigimizi toplu alip ticari vergi odeyip ona gore satan var. Bunlardan bahsediyorlar aslında. Daha dogrusu onlari kilif gösteriyorlar.

Ama hee yerde diyorum. Youtube olayi artti isin cilki cikti. Adamlar icerik videosi yapacam diye eline kamera alan kutu acma videosu diye başlık atti birde bas bas vergi almıyorlar zaten düşük yaziyorlar. Alin alim linkiniaciklamaya koydum dediler. Ahanda sonuc.... O nissan 350z getiren adamin milyon izlenen vidoesu sonrasi adama nasıl yapıştılar ayni hesap bence.

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
396
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
Ufak tefek siparislerim vardi neredeyse hicbirisi gelmedi..tartisma acip hepsinin parasini iade aldim..neden gelmiyor acaba yildirma politikasi olabilirmi..yada yerel posta kurumunun isguzarligimi..bu ara kargolari teslim edilmeyen varmi.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bir kargom gelmedi, bir hafta sonra merak edip gittim pttde bekliyormuş. Canları istememiş herhalde adrese getirmeyi.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Takipsiz kargolarla büyük ihtimal uğraşmak istemiyorlar. Ha gelip evin önüne atmışım ha götürmemişim kafasındalar galiba. Önceden takipsiz kargoya bile zil basan postacı kapıya fırlatıp gider oldu. En martta ürünüm geldiğimde. "ooo senle uğraşacağız biz her ay bir şey mi alıyon sen" diyordu. Bu değişen gümrük olayından olsa gerek her ürünü inceliyorlar artık diye düşünüyorum. Araya bayram tatili de girince baya bir yığılma olduğunu düşünüyorum. Keşke yerli üretici olsa da o kadar zahmete girmesek. Ama n11 gibi sitelerdeki bir çok ürün aliexpress ürünü adam o kadar üşeniyor ki ürünün resmi çekmek yerine direk aliexpressteki resmini kullanıyor. Kamuflaj bantlarından aldım 4 tanesi 18 liraya, gelmedi dispute açtım 3.5 ay oldu. Şimdi bu ürünün aynısın tr'de birim fiyatı 20 lira ben 4 tanesini dolar 5.8 iken 18 liraya aldım. Hangi satıcıyı korumaktan bahsediyorlar acaba

BF Okuru

Üye
Tepki
2
1 ay önce ülkeye giren paketlerim daha yeni işleniyor, aşırı yavaşladı sistem. 1,5 ay önce kayıtlı postayla çinden çıkış yapan paket ise hala işlenmedi.

Aldıkları vergiyi işçi saatlerine ödüyorlar geri, ne anlamı kaldı? Kapıya atıp giden postacı bile para alışverişi için 5 dakika harcar oldu.

Bu sistemle kârdan çok zarar ediliyor gibime geliyor.

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
@Pagajakh
kusura bakmayın dalgınlıktan doları tl ye çevirmeyi unutmuşum. 5 dolarlık üründen yüzde 20 yani 1 dolar vergi alınmış dolarda 5.59dan hesaplanmış. aliexpress in bile cazibesi kalmadı desenize oradaki 1-2 dolarlık kabloları burda 20-30 a alacağız yine mecbur.5-10tl için beklemeye gerek yok artık o kadar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar UKİM Zimmet Edildi ne demek oluyor şu an?
Ufak paketler Ukim'e uğramadan 12 lira vergi ile geldiler ama igs618 gps bilgisayar aldığım kargo 5-6 gündür Ukim'de bekliyor. Dün Zimmet Alındı yazdılar, başka da bir hareket-vergilendirme yok.

Ne yapmak lazım?
Ukim'in yerini biliyorum, daha önce gidip aldığım da oldu. Ama gidince açıp bakıyorlar, tam fiyatı öğreniyorlar, vergiden kaçamıyorsun. Eve gelince bazen yanlışlıkla düşük miktarda vergi yazıyorlar, satıcı da düşük yazdıysa belki 40-50 lira vergi ile kurtulurum diye gidip almayı hiç istemiyorum. Ama şikayetvarda 1 aydır Zimmet Alındı da bekliyor diye şikayet edenler olmuş, var mı bilgisi olan?

Pakette çok büyük değil aslında, 200 gram ama kutu ile göndermişler muhtemelen, o yüzden Ukim'e gitti.

Şimdi de ptt işyerinde bekliyor - ukim yazıyor. Değer tespiti yapılamıyor diye belge gönderecekler galiba, yanılıyor muyum?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: