Alanya'ya BMX Pisti

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.864
  Beğeniler:
  4.869
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Türkiye'nin İlk Bmx Pisti Alanya'ya Yapılacak

  Türkiye'nin ilk BMX bisiklet pistinin Antalya'nın Alanya ilçesinde yapılacağı bildirildi.

  Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda tüm dünyada büyük ilgi gören BMX disiplininin Türkiye'de de gelişmesi için, ilk pisti Alanya'da yapacaklarını söyledi. Pistin proje çalışmalarının bir ay içerisinde tamamlanarak yapımına başlanacağını ve 2 ay içerisinde bitirilerekhizmeteaçılacağını belirten Müftüoğlu, pistin Alanya Belediyesi işbirliğinde yaptırılacağını bildirdi.

  Maliyeti yaklaşık 180 bin doları bulacak pistin Türk sporuna sağlayacağı katkının milyon dolarlarla ölçülebileceğini belirten Müftüoğlu, "Türkiye için geç kalınmış bir projeydi. Daha önce İstanbul'a yapmak için çalıştık ancak bazı olumsuzluklar nedeniyle olmadı. Alanya Belediye Başkanı'nın duyarlı tutumu sayesinde burada kısa sürede pisti yapacağız" dedi.

  Müftüoğlu, önümüzdeki günlerde Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ve bir teknik heyetle birlikte Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'a giderek burada bulunan 4 BMX pistini inceleyeceklerini de sözlerine ekledi.

  Avrupa Bisiklet Birliği Eski Başkanı Vladimir Holecek de AA muhabirine, BMX'in dünyada çok sevilen bir spor olduğunu belirterek, pistin Türkiye'ye çok önemli katkı sağlayacağını söyledi. BMX sporunun daha çok 6 ila 16 yaş grubunda Yaygın olduğunu anlatan Holecek, sporcuların müsabaka ve kamplara genellikle aileleriyle birlikte gittiğini, bu nedenle önemli bir spor turizmi niteliği taşıdığını dile getirdi.

  Avrupa'da BMX pistlerinin çok Yaygın olduğunu da ifade eden Holecek, "Genellikle Avrupa ülkeleri kışın 4 ayı kar altında olduğu için Avrupa'daki sporcular, müsabakalar ve kamplar için iklimi muhteşem olan Alanya'yı tercih edeceklerdir" dedi. Holecek, müsabaka ve kamplar için Alanya'ya tahmini olarak her yıl 20-30 bin bisiklet sporcusunun geleceğini dile getirdi. BMX pisti projesinde görev alacak bir mühendis ile Almanya Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Tony Kirch de, pistin yapılacağı Cumhuriyet Mahallesindeki Milli Egemenlik Stadı'nın arkasındaki alanda incelemelerde bulundular.

  -BMX nedir--

  Kelime anlamı "bisiklet motokrosu" olan BMX disiplininde sporcular genelde 20 inçlik tekerlekleri olan bisikletlerle toprak ve asfalt zemin üzerinde yarışır. 75 ülke federasyonu tarafından kabul gören, zaman zaman tek teker üzerinde yapılan artistik ve atletik hareketlerin bisikletle bütünleştiği BMX sporu, dünyada en çok seyredilen spor dallarından biri. İlk kez ABD'de yapılan, 1970 yılında kurumsallaşan BMX, 1993 yılında da uluslararası statüye kavuştu.

  Alanya'da yapılması planlanan BMX pistinin uzunluğunun 90, genişliğinin ise 60 metre olacağı, pistin yanı sıra projede tribün, soyunma yerleri ve duş gibi müştemilatların yer alacağı bildirildi.

  15 Şubat 2012
   

İlginizi Çekebilir

nibali1_3387201b.jpg
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
upload_2016-8-24_10-56-25.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2015-6-7_11-47-20.png
Bugüne kadar rüzgarın yönünü ve şiddetini, bisikletin başına geçip de sürmeye başlayınca farkediyordum. Strava'ya yeni eklenen StravistiX bu konuda iyi bir bilgi sağlıyor. Önümüzdeki bir hafta...