Alakir ÖzgÜr Aksin! - Antalya Sessİz Kalma!

Konu, 'Akdeniz Bölgesi' kısmında ZekiAlper tarafından paylaşıldı.

 1. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  "Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Kuzca(Söğütcuması) köyü sınırları içerisinde yürütülen hidroelektrik santrali(HES) çalışmalarında onbinlerce kızılçam ağacı yok edildi! Dahası; bu çalışmaların sonucunda elektrik üretimi niyetiyle Toros Dağları’nın yaşam can damarlarından biri olan Alakır nehri tamamen borulara hapsedilecek ve doğal yatağından çalınarak kurutulacak!
  Ve böylece 60 km uzunluğundaki bakir doğa harikası Alakır vadisinin can damarı kesilmiş olacak! Bölgenin gerçek yerel sahipleri olan flora ve faunanın tek yaşam kaynağının, yani bu suyun çekilmesi, vadinin mikro iklimini değiştirerek tüm yaban hayatını, yağış rejimini, tarımı, yerel kültürel değerleri, göçmen kuşlarını, nesli tükenmek üzere olan ve “dağ alası” da denilen kırmızı benekli alabalığı(Salmo trutta) negatif anlamda ve birincil olarak etkileyecek. İlk yok olacaklara birkaç örnek verilecek olsa ağaçlardan binlerce doğu çınarı(Platanus orientalis), çalılardan sayısız ılgın(Tamarix sp.), mersin(Myrtus communis), funda(Erica sp.) ve bu nehre bağlı yaşayan daha pek çok bitki, bu bitkilere bağlı yaşayan sayısız hayvan ilk akla gelenler olarak sıralanabilir. Bu bitkilerin ölümünü ise bu vadinin nemine bağlı yaşayan bazı meşe türleri(Quercus coccifera, Quercus brantii), Türkiye’de seyrek görülen Kafkas çitlenbiği(Celtis caucasica), çeşitli maki elemanları ve bu kesimin asıl orman ağacı olan milyonlarca kızılçam(Pinus brutia) takip edecektir. Vadinin daha yüksek rakımlarında yaşayıp koruma altında olan sedir(Cedrus libani) ve aynı rakımda yaşayan bazı ardıç türlerinin(Juniperus foetidissima, Juniperus excelsa) etkilenmesi ise son aşama olacaktır. Sonrasında ise bu yıkımın etkisi bu vadi ile sınırlı kalmayıp olumsuz sonuçları tüm bölgeyi etkileyecektir. Etkilenen ise yalnızca doğa değil, yani yalnızca bitkiler ve hayvanlar değil, doğaya bağlı yaşayan, kırsal hayatlarını sürdüren köylüler olacaktır.
  İçinizde, bir nehrin tüm bu sayılanları yaşattığını ve yokluğu halinde bu şeylerin de yok olacağını abartılı bulanların olması muhtemeldir. Onlara aynı coğrafyanın, yani Beydağları’nın veya Beydağları’nın da içinde olduğu tüm Toroslar’ın, nehir yataklarına veya küçük de olsa göllere sahip olmayan bölgelerini gezmelerini ve oralardaki ağaçsız ve hatta çalısız, taşlık, kurak, cansız arazileri görmelerini ve iyi niyetimle ekoloji hakkında az da olsa birşeyler okumalarını öneririm.
  Alakır vadisine geri dönelim. Tamamı ve nehrin tümü için öngörülen 12'şer megawattlık, herbiri ortalama 10 km uzunluğunda 6 adet HES'in yapımına nasıl bir ÇED(Çevre Etki Değerlendirme) raporuyla izin verildiği büyük bir soru işaretidir.
  Yapılan ihale ile bu yıkımı paylaşan Isparta’dan Hasan Tığlı'nın sahibi olduğu “Metamar” şirketiyle Antalya’dan Mustafa Sak'ın sahibi olduğu “Ado Enerji” şirketi, bu katliamı gerçekleştirirken asıl soru, duyarsızlıkları ile büyük bir sınav veren, başta çevreye duyarlı olan Antalya ve bölge halkı olmak üzere, Anadolu’nun bu nadide doğa parçalarını korumak üzere kendilerini görevli olarak görevlendirmiş onlarca çevre örgütünün onbinlerce doğa gönüllüsünün ve medyasının bu yıkıma karşı suskunluğudur!
  Ayrıca, “yenilenebilir bir enerji kaynağı” olarak gösterilerek aklanmaya çalışılan HES projelerinde, yenilenebilenin sadece enerji, yenilenemiyecek bir şekilde tahrip edilip, suları çekilerek yok edilenin ise doğanın kendisi olduğunun farkına varmak gerekir. "

  Alıntıdır..
  Kaynaklar : http://alakirnehri.blogspot.com/
  http://www.facebook.com/group.php?gid=251511550556&ref=ts

  Biz Antalyalı Bisiklet Severler olarak bu olaya sessiz kalmayız !!:in:
   
 2. #2
  ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  "Elektrik,çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir gerçeğidir.Dışa bağımsız öz kaynaklarımızdan üretilmesi ise ulusal bir hedef olmalıdır.Ama asıl önemli olan,atalarımızdan yadigar bu cennet toprakları,
  geridönüşümsüz bir şekilde tahrip etmeden,gelecek kuşaklara tertemiz,yaşanılabilir halde emanet edebileceğimiz son teknoloji ürünü,çağdaş ve doğa enerji üretim politikalarına yöneliktir.

  Antalya'da bu 'güneş enerjisi'dir.

  Dünya çapında sayılı güneş enerjisi potansiyeline sahip Antalya'mızda,doğa katili HES'lere yapılan milyonlarca TL'lik yatırımların yerine,
  hem maddi hemde manevi açıdan daha verimli ve doğaya da hiçbir zarar vermeden elektrik üretmek hem akla hemde mantığa en uygunudur.

  Son yerel seçimler sırasında,bizleri umutlandıran projelerin başında yer alan 'güneş tarlaları' projesini, Antalya'nın yeni belediye başkanı Mustafa Akaydın hocamızdan bir an evvel hayata geçirmesini ve birkaç Mw'lık bir doğa katili, ilkel HES projelerini durdurmasını talep ediyoruz.
  Unutulmamalıdırki,
  insan elektriksiz yaşayabilir ama susuz asla!"
   
  ali ayhan cıvıl ve togi bunu beğendi.
 3. emre arıkan

  emre arıkan Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.626
  Beğeniler:
  1.008
  Şehir:
  antalya-kemer
  Seviye:
  şerefsiz insanlar memleketimi ne hale getirdiler
   
  togi bunu beğendi.
 4. Oğuz Taş

  Oğuz Taş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2010
  Mesajlar:
  342
  Beğeniler:
  221
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Dahon
  Seviye:
  Böyle bir konu niye bu kadar pasif kalmış anlayamadım. Çok önemli bir konu bence. "HES" katliamı hâlâ devam etmekte ve buna karşı davalar açılmakta ve mücadele edilmektedir. Biz bisikletçiler olarakta bu konuya önem gösterip, elimizden geldiğince bişeyler yapmalıyız. Hiç yoktan bu mücadeleyi yürüten arkadaşlara açtıkları ve açacakları davalar için maddi destekte bulunabiliriz.

  Unutmayalım...Bisikleti sevmek aynı zamanda doğayı sevmektir.
   
 5. bedirhan erdil

  bedirhan erdil Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2010
  Mesajlar:
  25
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  bu işi 3 kışiyle yapamazsınız
  ama 3 kışıde kalmayacaksınız
  cogalalım.......
   

İlginizi Çekebilir

3.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...
Dumbbell-Squat-Jump-Exercise.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
upload_2016-8-28_15-14-43.png
Konuyu açacak bir yer bulamayınca bu bölüme yöneldim; hatalıysa taşınabilir. Bir rüzgar tüneli kadar olmasa da başlıktaki soruya yanıt verecek bir ölçüm yöntemi var mıdır diye biraz araştırdım....