Akvaryum İçin Ön Bilgi ve Yardım

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar yeniliklere açık bir kişiliğim var birde meraklıyımdır. Farklı farklı hobiler edinmeye bayılırım. Şimdi de akvaryum kurmaya heveslendim. Öncelikle ilgilenecek olan kişi çoğunlukla kuzenim olacaktır. Teorik kısmını ben uygulamaya dökeceğim oda uygulamada kendini geliştirecek. 250 Litre hacmi var akvaryumun. Filtresi derecesi v.s hepsini kuzenimin eniştesi hediye olarak verdi. Çok teferruatlı bir işmiş akvaryum kurmak bir foruma üye oldum oradan edindiğim bilgiler doğrultusunda bunu öğrendim. Her balık her akvaryumda yaşıyamazmış, kumunun farklı olması, bitkili yada bitkisiz yaşayan balıklar varmış. Forumda ilgilenen arkadaşların olduğunu gördüm. Renkli balıkları çok severim fazla büyük olmamak şartıyla, mesela lepistesleri seviyorum üremeleri hızlı, cikletlerin türleri var onlarda çok fazla büyük değiller. Sizin yardımınızı belkiyorum. İlk kurulumda nelere dikkat edilmeleri neler alınmalı hangi balıklar bakılmalı?

Scudo

mustafa tabanlı

Aktif Üye
Tepki
192
Merhaba Betül hanım,
Sizi kutluyorum,çok hoş bir uğraşı içine giriyorsunuz.250 llitre azımsanmayacak bir hacim,büyük bir akvaryumunuz olacak ve çok balık alabilecek kapasitesi var.size tavsiyem bu konu ile ilgili internet üzerinden ciddi araştırma yapmanız ve akvaryumculukla ilgili kitaplara başvurmanız.çok geniş kapsamlı bir uğraşı ve gerçekden bilgi gerektiriyor.her türlü eziyetine rağmen (temizlik sırasında :) ) inanıyorumki müthiş keyif alacaksınız.
sağlıkla kalın..

• Beğen
Tepkiler: NEVRES KME

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mustafa bey teşekkür ederim temenniniz için. Çok güzel bir uğraş özellikle akvaryumu kurup onun ışığı karşısında kitap okumak çok çok zevkli olacak ona inanıyorum. Yapımına başladıktan sonra fotoğrafları paylaşmak isterim sizinle şu an araştırma aşamasındayım.

Tepki
4
Bisiklet
Salcano
Merhabalar :)
Bende de 320lt. vardı ki benim hevesim 2 yıldan fazla sürmedi :) En önemlisi temizliği :) Yosun bağlaması pisliklerin uçuşması vs vs. Temizliği düzenli yapıldığı sürece ortaya güzel bir görüntü çıkar haliyle ama gerçekten büyük akvaryumlarda çok zor bir iş. Dip çekimi olsun dış filitre temizliği olsun yosun temizliği olsun :D Benim tavsiyem ciklet besleyin yeni başlayacaksanız. Lepistesler kadar hassas değiller çabuk ölmezler. Lepistesler de suyun ısısı çok önemli üremeleri dediğiniz gibi hızlı ama yavruları daha hassas :D Pıt pıt hepsi ölüyor yada ben beceremiyorum :D Renkli olarak mor ışığın altında Iceman i öneririm :)

oğuz çetinkaya

Daimi Üye
Tepki
224
Bisiklet
Dahon
250 litre akvaryumda dış filtre olmazsa olmaz donanımlardan bence. Hacme uygun dış filtrenizi kurun, akvaryum temizleme zahmetini unutun. Arada küçük miktarlarda su değişimleri de önerilir. Büyük miktarlardaki değişimler akvaryum dengesini bozabilirler. Akvaryum kurulup tüm sistemlerde çalıştırdıktan sonra 3-5 gün balık koymayın. Su hazırlayıcılarla çok daha hızlı olur. Gene de en az üç gün akvaryum sistemlerini içine balık koymadan çalıştırın. Su böylece hazır hale gelir. Çok erken koyarsanız balıklar ölebilir. Lepistesler canlı doğuran grubundan olup çeşitli balıklar ile beraber yaşayabilir. Başlangıç için lepistes neon moly beraber olabilir. Başlangıç için uygun. Alternatif olarak çeşitli ciklet türleri de olabilir. Japon balıkları ile lepistesleri asla aynı yere koymayın.

mustafa tabanlı

Aktif Üye
Tepki
192
bu konuda size seve seve yardımcı olmak isterim,yıllarca çeşitli ebatlarda ve değişik özelliklerde akvaryumlarım oldu ama malesef şimdi biraz ara verdim,bu nedenle sizin akvaryum kurulunca mutlaka fotograflarını beklerim.
en iyi dileklerimle..

Tepki
2
Bisiklet
Bianchi
betül hanım canlı doğuran besleseniz daha kolay olur sizin için lepistes olabilir mesela dayanıklı balıktır ve bol yavru verir

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bizim evde de 25 yıldır akvaryum var :D,melek balığımız var şuanda önerebilirim sakin bir balıktır,hareketli ve renkli isterseniz neon balığı öneririm.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emre Keleşoğlu

Gözümü başlamadan korkutma :) 2 yıldır japon beslyorum ufak bir akvaryumda 3 adet almıştım sorunsuz yaşıyorlar. Fakat büyük bir akvaryuma geçmenin zamanı geldiğini düşünüyorum.

@oğuz çetinkaya

Oğuz bey dış filtremiz var. Söylediğiniz balık türleri çok uygun istediğim türden balıklar. Teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgi için. Peki bu balıklar için hangi kumu kullanmam gerekiyor? Canlı bitkiye ihtiyaç var mıdır?

Musti S.

Aktif Üye
Tepki
58
Bisiklet
Salcano
Merhaba benimde bir adet 200 lt evde, bir adette 100 lt işyerinde akvaryumum var, birinde karışık japon türleri diğerindede prenses besliyorum. akvaryumunuz baya büyük yani hemen hemen istediğiniz her tür beleyebilirsiniz, öncelikle biraz dolaşıp hangi tür balıkları beğendiğinize karar verin çünkü o türe göre bir kurulum aşaması olacak ,baştan yanlış kararlar verince sonradan değiştirmek zor oluyor öğrenene kadar sıkıntı çekiyosunuz. ben ciklet türleri beslemenizi tavsiye ederim renkli seviyosanız papağan balıklarının çok hoş renkleri var, çok güzel bir uğraş bence severek yapıncada öyle birkaç senedede bıkmıyorsunuz, eskisi gibi temizlik vs. zor değil zaten. Şimdiden hayırlı olsun, ekipman yem ilaç vs. her konuda bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim

• Beğen
Tepkiler: NEVRES KME

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mustafa tabanlı

Mustafa bey çok teşekkür ederim takıldığım bir yer olur ise özel mesajdan sizi rahatsız edebilirim değil mi :). Yeni olmak heycanlandırıyor beni fakat zahmetli bir iş onuda biliyorum. Bakalım nasıl bir süreçten geçicez

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@tall81

İlginiz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi baştan yanlış başlamak istemiyorum o yüzden sizlerden akvaryumla ilgilenen vardır diye yazdım siteye. Büyük balık istemiyorum açıkçası lepistes neon, çizgili ciklet gibi çok byük olmayan cinsler daha alternatifim. Ufak türlerden istiyorum. Daha renkli olcağını düşünüyorum o zaman. Üretmekte ayrı bir zevk onunlada ilgilenmek istiyorum. Bitkili ve bitkisiz yaşıyan balıklar varmış. Bu istediğim türler arasında fark varmı acaba hani fark eder mi?

@alper Ku

Bu önemli bir konu hangi türler yaşar yaşamaz bunu da araştırmak gerekiyor sanırım.

Tepki
4
Bisiklet
Salcano
@Betül özkal
:D temizlik harici korkulacak birşey yok aslında yada bana zor geliyordu temizlik bilemem :D Sevdiğiniz sürece sıkıntı olacağını sanmıyorum. Balık konusuna gelirsek gerçekten en kolay beslenen ciklet balıkları , neon ve lepisteslere göre.Eğer derseniz ben biraz daha uğraşırım 40 tane neon alın tanesi 2 tl den hepsi birlikte gezsin bir sağa bir sola :D Büyük akvaryumun zevki ayrı oluyor tabi öneririm. Bilgi konusunda elimden geldiği kadar yardım etmeye çalışırım :D
Bu arada ÇOK ÖNEMLİ BİR TAVSİYE !!! ÇOCUKLARI KESİNLİKLE AKVARYUMDAN UZAK TUTUN !!! Benim akvaryumun cam silme aparatının arasına kum tanesi kaçmış ve misafir çocuklarından biri oynarken bütün camı cizdi sağolsun çok acı bir duyguydu.

Musti S.

Aktif Üye
Tepki
58
Bisiklet
Salcano
Lepistes için canlı bitki gerekir diğerleri için gerek yok, akvaryum büyük olduğu için lepistes bence içinde kaybolur, papağanlarda ve diğer çikletlerde çok büyük sayılmaz, lepistes çok üreyeceği için baya uğraşmak lazım. buda benim evdeki akvaryumun eski bir resmi :)
(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
benim size tavsiyem yunus bakmanız hem bakımı kolaydır hemde dayanıklı balıktır.saklanmaları için 2-3 kaya koyarsanız yeter.akvaryum tabanına biraz kalın kum koymalısınız,kumları taşımaya bayılırlar,her hafta akvaryumun %20 su çekip eklemelisiniz

Tepki
4
Bisiklet
Salcano
@alper Ku

Neon ve lepistesler bir arada olabilir neonların tek zararı lepistes yavrularını yemesidir. Yavru zamanında bol bitki kullanılırsa sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Lepistesin yanında moli bile besleseniz o da yavruları yiyecektir. Yanlışım var ise düzeltin lütfen .

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
Canlı doğuranlar besleyecekseniz bitkili olması daha uygun, bitki çeşitleri oldukça geniş bu yüzden bitkili akvaryum kurma kararını verdiğinizde ışıklandırma, gübreleme gibi unsurlarda önemli olacaktır. Ancak basit bir bitkilendirme yapmanız halinde ilk aşamada sizin için daha kolay olacaktır. Sanılanın aksine canlı doğuranlar ve diğer akvaryum balıkları çok fazla özen istemezler bu sebeple su kimyası oluştuktan sonra çok fazla müdahale etmemenizi tavsiye ederim.

Temizleme ise dış filtre kullandığınızı dikkate alırsak balık sayısına göre 15 günde veya haftada bir 1/4 su değişimi ile sağlanabilir. Güneş ışığını doğrudan almadığı takdirde yosunlanma fazla olmayacaktır. Yine vatoz, salyangoz gibi canlılarla- ki bunlar canlı doğuranlarla yaşayabilir- yosunlanma sorunundan büyük ölçüde kurtulursunuz.

Eğer chiclid türleri beslemeye karar verirseniz -daha dayanıklı ve bakımı kolaydır- büyük bir çoğunluğu bitkileri sevmez diyebilirim.

Akvaryum tabanı için canlı doğuranlar beslemeniz halinde çok fazla alternatifiniz olacaktır ama bitkili bir akvaryum düşünüyor ve bitkilerde çeşitlendirme amaçlıyorsanız buna uygun kumları tercih etmenizi öneririm. Yine üreme aşamasında yavruluk kullanmak yerine bitkilendirme canlı doğuran türleri için daha sağlıklı diye düşünüyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Emre Keleşoğlu

yaşayabilir ama su özellikleri aynı değildir birisi sert su sever birisi yumuşak su