Akord yapmak

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Tepki
5
İsim
Deniz Diren Karakaş
Bisiklet
Carraro
Akord ayarı yapcam yarın bir tura cıkıcam... Bugun jantan ses gelmeye başlayınca dikkatimi çekti Bildiğin sallanıyor Tel :) Akord anahtarım yok Pense ile filan sıkabilirmiyim sıksam sorun olurmu ?

Scudo

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.283
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@DenizDirenKarakaş
Pense ile olmaz. Akord anahtari edinmeniz lazim. Bu konu ile ilgili bir cok baslik var. Onlari incelemenizi tavsiye ederim.
Pense tel baslarini bozar ve basiniza buyuk is acarsiniz.

Tepki
5
İsim
Deniz Diren Karakaş
Bisiklet
Carraro
@Kuzey Ege ben sallanmasını engelemek istiyorum ucuna zarar verebilir evet haklısınızda Ben bu 85 km Lik tur için ayarlasam yeter Pense yerine bilindik her evde olcak bir şeyle Sıkabilirm oneriniz varmı bu gece yapmalıyım :(

serci2001

Üye
Tepki
25
İsim
Serkan
Zor olmasa gerek biraz el becerisi ve göz kendimiz yaparız diye düşünüyorum.

tuna ünüvar

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Sedona
Jantınızın akordunu tabiki pense ile yapabilirsiniz. Yaptıktan sonra tel bașlarını elektirik bandıyla sabitleyin ki bir daha akortu kaçmasın. Ama bunu yaparken dikkat edin bazı bisikletçiler șaka olsun diye jant çemberlerine elektrik veriyorlar çarpılmayın.

K013 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tepki
5
İsim
Deniz Diren Karakaş
Bisiklet
Carraro
@BF Okuru Fırat abi Evde bulabilceğim bir şeyle yapamazmıyım ?

@tuna ünüvar
Oncelikle Bu soguk espiriniz için cok teşekkür ederim... Bu trolleme cabanız gercekten size yakısmıyor:( İyi forumlar :snzdglsn:

• Beğen
Tepkiler: Olgunn

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
@DenizDirenKarakaş Hocam eski bisikletime arkadan motosiklet çarpmıştı.Kendi kendime çember mi yamuldu yoksa akord ayarımı gerekli derken.Dış lastiği,iç lastiği falan çıkardım.Direk jant kaldı elimde.Elime bir düz tornavida aldım jantın içinden hepsini söktüm.Baktım çember yamulmuş :D

Sizde benim söylediğim gibi jantın içinden tornavida ile sıkabilirsiniz.Denemiş olursunuz :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@DenizDirenKarakaş Valla bozar hemen hepsi belki ayarlı anahtar varsa o işini görür ama o da varsa, yalama oldu mu bi anlamı kalmaz :) Ben bi kere ayak tırnak makası ile yaptım ama çok dikkat etmen lazım biraz bastı mı bozabilir :)

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
Lütfen jant akodunuzu (adı üstünde) akord anahtarı ile yapın ya da yaptırın. Diğer aletlerle yapılacak işler ancak sahra koşullarındaysanız makbuldür, ilk durağa kadar...

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@guven uyan
Söylediğiniz şey her zaman mümkün olmaz. Teller çok sıkı olunca, tel başının üzerine kadar çıkıyor tellerin uçları :)

guven uyan

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Fuji
@Deniz

çok sıkı ise ilk yapacagi şey yeterli sekilde gevsetmek olsun o zaman. tura cikacakmis.

edit: bu da, ustten (telbasinin bir kosesinden) tornavida ve ayni anda alttan pense ile yardim alarak tel basini deforme etmeden yapilabilir.

butun bunlari, akort anahtari yoklugunda yapiyoruz tabii.ekranlarini yeni acan varsa,ne diyor bunlar demesin.:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@guven uyan O şekilde kesinlikle zarar verir ... Hele ki tel başının köşesinden ittireceksin döndüremeyeceğin için; alttan penseyle sıkarak çevireceksin gergin teli... Öyle bir yoklukta yapılacak tek şey en yakın bisikletçiye gidip bir akort anahtarı almak... :)

guven uyan

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Fuji
@BF Okuru

konu, "ertesi gunu tura cikacagim ve anahtarim yok" seklinde acildi. bu duruma uygun cozum onerdim. anahtar alma imkani olmama hali :)

bir de, her cok siki tel, ustten bas verecek diye birsey yok (bu size elestri degil) . bu istisnai bir durum, dolayisiyla pense kullanimi da ayni sekilde...

bu istisnai durumda, alttan pense ile telbasinin tamamindan tutmayacak ve ustten tornavidayla destek var. "kose" ye takilmamali , tornavidayi kavrayacak yeterli paralel yer olacak(kudret kurtcebe gibi konustum). konuyu acan arkadasin maharetlerini hice saymamak lazim. onceden yapmadigim sey degil. ben basardiysam ,insanoglu da basarir ve uzaya ulasabilir.

videolarinizda ustun basarilar dileklerimle...

kamu spotu : akort anahtari alalim , aldiralim.

• Beğen
Tepkiler: secret

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@guven uyan Ustten baş vereceğini ben demedim hocam ;) Ama bu şekilde ertesi günkü turun iptal olma olasılığı yüksek :) Yoksa birkaç mesaj öncesinde tırnak makasıyla yaptığımı söyledim ama bu iş biraz el becerisi daha çok tecrübe ister.Telin gerginliğinin hissiyatı farklı bişey.Siz de yanlış anlamayın her ikimizde yardımcı olmaya çalışıyoruz, tabii ki tecrübeliyseniz yapmışsınızdır ama ilk defa yapacak biri için çok riskli :)

Bu arada hakikatten Kudret abi gibi yazmışsın :D Aralara bir de virgül atsaydın tam olurdu ;)

guven uyan

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Fuji
@BF Okuru

aman ha ,ustten bas verme hususu zaten size degildi,belirtmistim zaten size olmadigini. demedigini dedi demek ne haddime.
muhterem yesil moderator arkadasa idi o dedigim.kendisi istisnai bir durumu asli durum olarak gosterip, benim penseyi savunur bir duruma dusmeme vesile oldu.aslinda penseye inanmam,pensenin gelecegi yoktur...:)

---

iyi ya iste ,kudret bey de zaten virgul karsiti... :)

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.