Akıllı Telefonlar İçin Bisiklet Modu Geliyor

Konu, 'Bisikletle İlgili Teknolojik Gelişmeler' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.894
  Beğeniler:
  5.010
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Günde ortalama 200 bisiklet kazasının yaşandığı Hollanda'da yetkililer bunun en önemli nedenlerinden birinin cep telefonu kullanımı olduğunu söylüyor. Resmi verilere göre tek elle bisiklet kullanıp, diğer eliyle mesaj yazan ya da sosyal medya mesajlarını kontrol edenler trafikte ciddi sorun yaratıyor. Hollanda'daki kazaların beşte biri, bisiklet üzerinde telefonda konuşulması, SMS gönderilmesi ya da sosyal medyanın kullanılması nedeniyle meydana geliyor. Kaza oranı 12 - 34 yaş grubunda özellikle yüksek. Hollanda hükümeti, akıllı telefonlar nedeniyle artan kazaların önlenmesi için yeni proje başlatıyor.

  Ödüllü teşvik
  Altyapı ve Çevre Bakanlığı ile GSM operatörlerinin ortaklaşa yürüteceği "Yola Dikkat" kampanyasında, bisiklet üzerinde telefon kullanılmaması teşvik edilecek. Telekom şirketleri, güvenli bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla akıllı telefonlar için "bisiklet modu" uygulaması hazırladı. Akıllı telefonlara ücretsiz indirilebilecek bu uygulama, bisiklet sürerken gelen telefon bildirimlerini engelleyecek. Böylece, trafikte bisiklet sürücüsünün dikkatinin dağılması önlenecek. Altyapı ve Çevre Bakanı Melanie Schultz van Hagen, kampanya ile bisiklet kazalarında azalma olacağını umut ediyor. Uygulamanın yaygınlaşması amacıyla, bisiklet sürücülerine çeşitli ödüller verilecek. Trafikte telefonunu "bisiklet modunda" kullanan sürücüler puan kazanacak. Bu puanlar karşılığında bisiklet, sinema bileti, tişört gibi hediyelerden kazanabilecekler.

  Yılda 78 bin kişi yaralanıyor
  13,5 milyon bisikletlinin bulunduğu 16 milyon nüfuslu Hollanda'da, her yıl 78 bin kişi, bisiklet kazaları yüzünden tedavi görüyor. Bunlardan 68 bini, acil serviste tedavi edilirken, 8 bini hastaneye yatıyor. Ciddi yaralanmalar en fazla 10 - 14 yaş grubunda görülüyor.

  Yılda ortalama 16 bin kişi, bisiklet kazaları nedeniyle fizik tedavi görüyor.
  Yıllık ortalama 190 kişi de bisiklet kazaları nedeniyle yaşamını yitiriyor. Ölümler daha çok 55 yaş ve üzerinde görülüyor.

  Bisiklet kazası nedeniyle ölenlerin üçte ikisini erkekler oluşturuyor.
  Dikkatsizlik ve alkollü bisiklet kullanımı, kazaların diğer önemli nedenleri arasında.

  (BBC Türkçe) KAYNAK
   
 2. Sefa

  Sefa Alçılı Bünye

  Kayıt:
  9 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.040
  Beğeniler:
  880
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Düz mantıkla bakarsak gereksiz bir uygulama/durum olmuş açıkçası.

  Çünkü anladığım kadarıyla telefona indirilecek olan ek bir uygulamadan bahsedilmiş. Bu uygulamayı aktif/pasif hale getirmek tamamen bisiklet kullanıcısının inisiyatifinde olan bir durum. Aynı kullanıcı bisiklet sürerken telefon ile ilgilenmeme inisiyatifine de sahip. Kendi iradesine hakkima olamadığı için bisiklet üzerindeyken telefonu kurcalayın adam, telefonu manuel olarak bisiklet moduna mı alacak? 2 dk sonra yine normal kullanım moduna alır o telefonu.

  GPS verilerine göre telefonun belli bir hızın üzerinde hareket etmesi halinde kendini otomatik olarak bisiklet moduna alacaksa onu bilemem tabi.
   
 3. Batuhan Köksal

  Batuhan Köksal Forum Demirbaşı

  Yaş:
  20
  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  513
  Beğeniler:
  230
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Telefonlarda zaten hali hazirda 'rahatsiz etme' modu var ama bu uygulamanin tesvik edici yani kullandikca puan kazanmaniz, o puanlarla da hediyeler almaniz :)
   
 4. Hamit E.

  Hamit E. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  21 Eylül 2013
  Mesajlar:
  968
  Beğeniler:
  436
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  telefonlardaki araç modu gibi olacaktır olursada sık kullanıldığı düşünülen 6 uygulamanın simgeleri büsbüyük olacaktır.
  olsun güzel birşey
   
 5. muraterdem42

  muraterdem42 Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  21
  Şehir:
  konya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  neden olmasın?
  cihazı ses çevirme sarsma vs harketlerle neden daha kolay kontrol edemeyelim ki? geliştiriciler bisikletli yayaların bisiklet üzerindeki hal ve hareketlerini onların isteklerini, amaçlarını, hayallerini neden gerçekleştiremesin? örneğin bir bisikletçi olarak bisiklet üzerinde seyir ederken kaç km yol yaptığımı görmek isterim. aynı zamanda birisi beni ararsa ya da mesaj gönderirse "bisiklet sürüyorum. sonra dönerim." gibi bir mesaj gönderilmesini kim istemez ki? böyle böyle düşünürsek tarafımca kullanılacak olan bir uygulamadır.
   
 6. Melih Muratoğlu

  Melih Muratoğlu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  342
  Beğeniler:
  208
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Yapılması zor bir uygulama değil bence uygulama üretiminden az buçuk anlayan birisi bile yapabilir.Hatta belki tararsak buna benzer vardır uygulama :cool:
   
 7. Ahmet Fidancı

  Ahmet Fidancı Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR

  Kayıt:
  20 Haziran 2011
  Mesajlar:
  544
  Beğeniler:
  498
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Ahmet Fidancı
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Akıllı Tel demişken Hız göstergesi eklenebilen bir video kayıt programı olsa kullanım sayısı olarak rekora koşacağından eminim. Gps destekli hızı göstermesi video kayıtta actioncam muhtaçlığını da azaltır.
   

İlginizi Çekebilir

% 8 eğimli bir tırmanış.jpg
Yeni aldığım power meter'i bir kaç ativitede denedim şuan için verilerin yüksek olduğunu düşünüyorum, Bu 135kmlik dünki nabzımın %65'inde yaptığım rahat tempo turumdan değerler [ATTACH] Bu...
hqdefault.jpg
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
Untitled.png
Herkese Merhabalar, Beylikdüzü yokuşunu merak edenlere, "Bu nasıl bir yokuştur?" diyenlere ithaf ettiğim videyomu paylaşmak istedim. :harika: Videyo Beylikdüzü Florya dönüşü çekilmiştir....