Akıcılık İçin Göbeklerin Ayarını Gevşetmek Zararlımı?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında recep24ank tarafından paylaşıldı.

 1. recep24ank

  recep24ank Bisikletkolik

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  12 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.169
  Beğeniler:
  2.473
  Şehir:
  Sakarya Adapazarı
  Adı:
  Recep Eşref ÇINAR
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Bilindiği gibi fabrika ayarlarından göbekler sıkı bir şekilde geliyor ve akıcılık daha az oluyor. zamanla bilyaların oturduğu ve akıcılığında arttığı söyleniyor. Bazı insanlar sıfır ürünlerde bile göbekleri gevşetiyor ve çok daha akıcı sürüş gerçekleştiriyorlar. Bende bu konuda deneyimli olanlardan bu konu hakkında fikir almak istiyorum. Ben sıfır deore ön+arka göbek aldım ve ayarı sıkı, gevşettirmem bir sakınca yaratırmı?..
   
 2. hakkında: boşluk

  hakkında: boşluk Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.434
  Beğeniler:
  859
  Şehir:
  Doğu Senegal
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Ben Göbeklerde çok az bir boşluk bırakırım jantı yerine takıp sıktıktan sonra 1 mm nin çok çok altında olacak sekilde jant yerindeyken ki boşluk ile sıkılı haldeki boşluğu aynı olmuyor. Aldığımda bisileti ön göbek sıkılı idi elle çevirince hemen duruyordu bu boşluğu verince bisilet rahatladı epey.
   
 3. ihsangencer

  ihsangencer Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  18 Şubat 2011
  Mesajlar:
  526
  Beğeniler:
  705
  Şehir:
  alanya
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  recep bey göbek akışkanlığı için; boşlukla birlikte, çok ince sadece elinizin hissedeceği kadar küçük hareketlerle boşluk bitimine kadar iç taraftaki somunu sabitleyip dış taraftan sıkmalısınız, mili döndürdüğünüzde 1/2 tur serbest şekilde dönüyorsa ve boşluk yoksa süper. eski tip içi dolu olanların 4/5 tur attığını gördüm. sıkı göbek zamanla akışkan hale gelmiyor. sıkı ya da boşluk olduğu zaman illaki mil yataklarına zarar verir, pütürlenmesine sebep olur. pütürlenmis mil yatağını tırnağınızla anlayabilirsiniz.
   
  mariokaldato bunu beğendi.