Akciğer Kanserinin Sonu mu?

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mustafa KILIÇ tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafa KILIÇ

  Mustafa KILIÇ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  242
  Beğeniler:
  365
  Şehir:
  Samsun
  Adı:
  Mustafa Sedat KILIÇ
  Seviye:
  Akciğer Kanserinin Sonu mu?

  Bir Türk doktoru kanser hücrelerini parçalayarak temizleyen 'fiber balon'u icat etti

  [​IMG]

  04.07.2007 08:26

  [​IMG]

  Duş alırken, fıskiye içinde genişleyerek suyu parçalayan fiber plastikten esinlenen Prof. Dr. Yalçın Karakoca, kanser hücrelerini mekanik olarak parçalayarak temizleyen 'fiber balon'u geliştirdi.


  Tümör balonunu duş yaparken keşfetti
  Kanser üzerine önemli araştırmalara imza atan Prof. Dr. Yalçın Karakoca, kanser hücrelerini mekanik olarak parçalayarak temizlemeye olanak tanıyan buluşuyla tıp dünyasında yeni bir çığır açtı. Prof. Dr. Karakoca, akiğer kanseri hastalarının, lazere gerek kalmadan, sadece 12 dakikada ameliyat edilmesine olanak tanıyan buluşuna bir banyo fıskiyesinin esin kaynağı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Karakoca, bu olayı, “Duş alırken, fıskiye içinde genişleyerek suyu parçalayan fiber plastik ilgimi çekti. Fiber plastik, fıskiyenin içinde bu kadar genişleyebiliyorsa bu bir balon halini alabilir ve bu yöntem hava yolları içinde aynı şekilde kanser hücrelerini parçalayabilir diye düşündüm. Bu düşüncemi aktardığım mühendisler de fiber balonu üreterek tıp dünyasına kazandırdı” sözleriyle anlattı.

  AMERİKALILAR TALİP



  Çamlıca Medicana Hastanesi'nde akciğer kanseri hastalarını, geliştirdiği teknikle ameliyat etmeye başlayan Prof. Dr. Karakoca, tıp otoritelerinin dikkatini çekti. Dünyanın en ünlü kanser araştırma ve tedavi merkezlerinden Amerika Huston'daki M.D Anderson Merkezi doktorları, uygulamayı izlemek üzere Türkiye'ye geldi. Prof. Dr. Karakoca, Amerikalı doktorların da izlediği ameliyatta kendi geliştirdiği fiber balon tekniğini kullanarak, akciğerinin sağ alt lobu tıkalı olan bir hastayı tedavi etti. 12 dakika gibi kısa sürede tamamlanan ameliyatta, ur bölgesine gönderilen balon şişirildi ve urlar parçalandı.

  Bu bir devrim

  Prof. Dr. İzzettin Barış, öğrencisi Prof. Dr. Yalçın Karakoca'nın son buluşunu, tıpta yeni bir dönemin başlangıcı olarak nitelendirdi. Prof. Dr. Barış, “Bir Türk doktoru, devrim niteliğinde bir buluşa imza attı” dedi.

  Teknik nasıl uygulanıyor

  Fiber balon, fiber ipliğin içine yerleştirilen plastik bir balondan oluşuyor. Yarı çapı 2.5 milim olan fiber, ilk olarak hastanın akciğerde kanserli bölgesine gönderiliyor. Hastanın hava yollarını kapayarak soluksuz kalıp ölmesine neden olan bölgeye geldiğinde işlem başlatılıyor ve fibere oksijen veriliyor. Kanser bölgesinde, fiber ipliğin içine yerleştirilmiş plastik balon, oksijenin etkisiyle yaklaşık 20 milim çapına ulaşıyor. Bu sayede şişme ile genişleyen alanda kanser hücreleri parçalanıyor. Dağıtılan kanser hücreleri aspiratör ile çekilerek işlem 10-15 dakika gibi inanılmaz kısa bir zamanda sona eriyor.

  http://www.haberturk.com/haber.asp?id=27967&cat=220&dt=2007/07/04
   
  nuriaktürk bunu beğendi.
 2. Ediz Tevfik Özgan

  Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

  Kayıt:
  26 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.143
  Beğeniler:
  1.069
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  sadece şukadarını ifade edeyim hiç alakaso yok sadece tıkalı hava yolunu geçici olarak açan bir yöntem olarak değerli olabilir.
   

İlginizi Çekebilir

bikegel.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
froome.png
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
upload_2016-1-7_22-26-54.png
Dört yıl önce kalp ameliyatı olduğumda, hem ameliyat öncesinde hem de ameliyattan sonraki günlerde hemşirelerin düzenli olarak bende EKG ölçümleri yaptıklarını hatırlıyorum. Hastanede yattığım...