Akbank yurtdışı alışveriş dikkat

Tepki
6
Bisiklet
Mosso
arkadaşlar merhaba

ben yeni fark ettim ama belki bilenler biliyordur. başka bankalarda nasıl işliyor bilemiyorum ama akbank yurtdışından yapılan alışverişi hesaba yansıtırken % 2 mark-up adı altında kar marjı ekliyor. haberiniz ola...
alışveriş yaptınız. önce hesap ektreniz döviz cinsinden gelsin talebiniz yok ise euro dolara çevriliyor. sonra tl kur oranı ile çarpılyor. sonra da bu mark-up dedikleri ( gönderdikleri mailde aynen bu kelime yazıyor) kar marjını koyup hesabınıza yansıtıyorlar. kurdan zaten kazandıkları yetmiyor yani...düşük tutarlarda alışverişler yaptığımda fark etmemiştim yani dikkat etmemiştim. hata işte....

Scudo

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
%2 ne ki
bunu yüzde 10 a kadar alanlar oldu zamanında

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
%4 aldı iş bankası. yapcak bişey yok :/

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
şuan Euro/dolar: 1.06 ancak yakın zamanda 1,25 gibi bir farklar mevcuttu. Euro/dolar farkından paylarına düşeni aldıktan sonra TL'ye çevirmeleride büyük kurnazlık.

Samet Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
299
Bisiklet
b'Twin
Çoğu sitede direkt dolar üzerinden alma imkanı var. Buna dikkat etmek lazım. Yurtdışında hesabınızdan para çekerken de aynı sistem geçerli. TL önce dolara, daha sonra parayı çektiğiniz ülkenin para birimine çevriliyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Benim bildiğim bunu tüm bankalar farklı oranlarda yapıyor. Bende de Akbank kredi kartı var. Yurtdışı alışverişlerini belli bir döviz kuruyla yapabilme talimatı verebiliyorsun. Ekstrende borç o döviz üzerinden görünüyor. Ama sadece o para biriminden oluyor. Diyelim dolar yaptırdın. Euro alışveriş yapsan bile ekstrende dolar görünüyor. Bu noktada bankanın kur oranları devreye giriyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
akbank dan aynı hesaba bağlı 2. kredi kartı çıkarttım, eksra bir ücreti yok. Birinden dolar ekstresi, diğerinden euro ekstresi geliyor. Pound ekstreleri yokmuş olsa onu da çıkartacaktım. Ödemeleri de Akbanktaki euro ve dolar hesaplarından yapıyorum. En güzel yolu bu, %3-5 az bir meblağ değil.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Yurtdışı alışverişlerinde paypal dan ödeme yapıyorum. Orada daha önce dikkatimi çeken bir ayrıntı vardı. Ödemeyi türk lirasından veya alışveriş yaptığınız ürünün bağlı olduğu döviz cinsinden ödeyin diye. Standart ayar türk lirasından öde şeklinde. Yanılmıyorsam bu ayarı döviz cinsinden ödeme yap şeklinde değiştirirseniz banka paranızı 10 defa oradan oraya çevirmez. Yani hesap dolar veya euro olarak hesabınızdan tek seferde çekiliyor. Demek istediğimi alışveriş yapmadan amazon.com sitesinden deneyebilirsiniz. Alacağınız ürünün dolar bazındaki değeri ile türk lirası olarak öde seçeneğindeki değeri farklı oluyor.

ahmadbey

Üye
Tepki
0
Ben de de axess var
Doviz ekstreyi euro secmistim
Sonra bir tane alisveris yaptim
Simdi dolara cevirmek istiyorum
Nasil yapabilirim

@BF Okuru

@kkazim
Ben de de axess var