Akaryakıt zamları ve bisiklet

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Cem03 tarafından paylaşıldı.

 1. Cem03

  Cem03 Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2011
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  31
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  selamlar. bildiğiniz üzere 22 eylül 2012 ötv zamlarından nasibini alan tüketim mallarından birisi de akaryakıt. güncel olarak benzinin litresi 4.70, mazotun litresi ise 4.20 yi geçmiş durumda, hatta bazı illerde daha da fazla bu rakamlar. bu gidişle de yılbaşına kadar 5.00 tl yi görür gibi duruyor. hal böyle olunca kiminle konuşsanız alternatif, ucuz ulaşım çözümleri arayışında olduğunu görüyorsunuz. kimisi motosikletten, kimisi toplu taşımadan, kimisi de bisikletten çare ummakta. tam da bu nokta da bisiklete olan ilgi daha da artabilir diye düşünüyorum.

  bildiğimiz gibi ülkemizde ulaşım olarak bisikleti kullananlar daha çok alt sosyoekonomik düzeyde olanlar. üst gelir seviyelerinde neredeyse tamamen motorlu taşıtlar kullanılmakta. hepimizin bildiği gibi halkımız bisikleti, çocuklara karne hediyesi olarak alınan bir armağan olarak görüyor malesef. günlük hayatta motorlu taşıtlara alternatif ulaşım aracı olarak kullanılması fikri çoğu kimselere uzaktı. fakat son zamlardan sonra ve mevcut gidişata göre akaryakıt fiyatlarındaki artışın daha da süreceği göz önüne alındığında bisiklete olan ilginin, daha doğrusu bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanılması fikrinin daha da artacağını kestirebiliriz. durum biraz değişecek gibi duruyor. fakat çoğu kimse bisikletle ulaşımdan bahsedince en büyük çekincesinin can güvenliği olduğundan bahsediyor.

  muhalif radyocu nihat sırdar da laf arasında bile bahsetti bisiklet ile ulaşımdan. bisiklet yollarının yetersizliğinden,mevcut yolların güvensizliğinden ve arabalar, yayalar tarafından işgalinden dolayı bisiklet ile ulaşımın henüz bir hayal olduğunu söyledi.

  gelmek istediğim nokta şu ; bu ilgiyi lehimize çevirip, yıllardır herkesin hayali olan güvenli bisiklet yollarını, ucuz bisikleti kamuoyunun desteğiyle, neredeyse her ilde bulunan bisiklet dernekleri aracılığıyla hatta federasyon aracılığıyla hayata geçirebilir miyiz ? hatta sağlık bakanlığının obezite ile mücadale kampanyası bile, bizim bu fikrimizle örtüşüyor, sağlık bakanlığının desteği bile arkamıza alınabilir. dediğim gibi federasyon düzeyinde, dernekler düzeyinde yürütülecek bir kampanya ile çok geniş destek alabileceğimizi tahmin ediyorum.

  bu forumu mutlaka dernek, federasyon yöneticileri de takip ediyordur diye tahmin ediyorum. çevre, sağlık, ulaştırma hatta enerji bakanlığının bile desteğiyle bisiklet kullanımına teşvik edici bir kampanya başlatmayı ve yürütmeyi düşünebilir miyiz ?
   
 2. Metin Güler

  Metin Güler Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Haziran 2007
  Mesajlar:
  370
  Beğeniler:
  338
  Şehir:
  BURSA
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Ankara'dakiler yaptıkları zamların 1 kuruşuyla bu amacı güden bir fon oluştursalar, bisiklet yolu-şeridi olmayan cadde kalmazdı muhtemelen.
   
 3. #3
  Cem03

  Cem03 Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2011
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  31
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  kesinlikle öyle. yapılan son zam bilindiği gibi rafineri fiyatına değil, vergiye yapılan zam. dolayısıyla bizlere hizmet olarak dönmek zorunda bu zamlar. bunları istemek hakkımız, devletin de bize bu yolları vermesi, yapması olacağan dışı bir iş değil, zaten yapmak zorunda olduğu bir işi yerine getirmek olacaktır.
   
 4. Yusuf Z. Şipal

  Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.836
  Beğeniler:
  1.451
  Şehir:
  Aydın, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Bunlar proje haline getirilip kaynak sorunu da aşılabilecek en azından azaltılabilecek güzel fikirler, iyi düşünmüşsünüz, bisikletle ilgili STK ların yerel yönetimlerle işbirliği içinde bu konuda mesafe katedebileceklerini, hibe destekli projeler onaylatabileceklerini düşünüyorum.
   
 5. Levent Özer

  Levent Özer Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2011
  Mesajlar:
  365
  Beğeniler:
  162
  Şehir:
  Dünya üzerinde bir yer
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bu kısma kesinlikle katılıyorum. Bu gibi dernek ve kampanyalar ile insanların bisiklete bakış açısı değişebilir.
   
 6. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.869
  Beğeniler:
  530
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Bu zamlar maalesef bütçe açıklarını azaltmak için, hizmet vermek için değil. Kendi maaşlarını ödeyebilmek için zam yapıyorlar.
   
 7. KaanG

  KaanG Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  716
  Beğeniler:
  1.077
  Şehir:
  Istanbul Maslak
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Adamların işine gelmez ki benzin tüketiminin azalması. Malum ülkemizde devlet vatandaşa hizmet için değil "dütmek" için var.
   
 8. Kadir Altuntaş

  Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

  Yaş:
  56
  Kayıt:
  13 Kasım 2011
  Mesajlar:
  756
  Beğeniler:
  711
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  :( Nerden ne koparsak kâr misali!.Arkadaşlar oturun oturduğunuz yerde?.Allah kaza bela vermesin de,Bisiklet yollarına da Tem otoyolu gibi ücret alınmasın.
  Tabiki Bisiklet yolu istemek en doğal hakkımız ve zaten devletin vazifesi.Bu zam dan son olarak iyiki Bisikletim var...
   
 9. #9
  Cem03

  Cem03 Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2011
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  31
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  bu zamların aslında ne için yapıldığını aslında herkes biliyor malum. bu kadar fazla vergi verip, bu kadar az hizmet almaktan gayet memnunuz toplum olarak.
   
 10. #10
  Cem03

  Cem03 Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2011
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  31
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  bisiklet yolu istemek tabiki de hakkımız dediğiniz gibi. vergiler için çok ama çok klasik olan, hatta çoğu kez espirilere bile konu olan bir söz vardır : " bunlar size yol, su, elektrik olarak geri dönecek"
  işte biz de tam olarak bunu istiyoruz. yol istiyoruz. ekstra birşey talep etmiyoruz. bunu zaten yapmak zorundalar.
  malesef o kadar susturulmuş ve bastırılmış bir şekilde yetiştirildik ki, bırakın hakkımız olan birşeyi istemeyi, itiraz etmek bile hiçkimsenin aklına gelmiyor. öylece duruyor millet.
   
 11. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.134
  Beğeniler:
  43.649
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  bu gün başbakanı dinledim stardan, dünyadaki petrolün variline zam gelince burayada yansıyor adamlar size bedavamı verecek bu petrolü ,türkiye nerden petrol alıyor ona bakalım bir de bu ülkede kaliteli petrol varmı türkiye neden araştırmıyor ya da araştırılmak istenmiyor 10 senedir, bu hükümet ne yapmış petrolmü aramış ya da gazmı aramış ama son haberleride almıyor değilim karadenizde gaz bulundu fakat enerji bakanı bu gazın niteliği nedir ona bakıyoruz diyor ve bi 4 ay bekleyeceğiz biz mecburmuyuz rusyadan gaz almaya ya da irandan ,evet irandan ayrıca petrol alıyoruz bu nedir ,benim ülkemin yeraltında petrolümü yok, yoksa ,bizde sondaj teknolojisi hak getiremi ,evet haklısınız bazı sesler duyuyorum bu petrol dünyanın başına bela çevre kirliliği ama buna bağlı 6000 den fazla sanayi varsa bu işten ekmek yiyenler ne olacak onlar petrolün onlara sağladığı kazançtan asla vazgeçmeyecektir bu konuda argeye önem verirsiniz ve doğaya zararı olmayan enerji kullanım alanlarına yönelirsiniz bu nedir elektrikle çalışan araçları yapar üretir ve iç hizmete sunar ayrıca dışa satarsınız nerde teknolojik hamleniz 10 senedir uyumaktayız ondan bundan ne gaz alınacak ne de petrol bunu siz bulacak işleyecek iç hizmete sunacak ve dünyaya satacaksınız ayrıca boru işleyecek ve hidrojen gazı ile işleyen araçlar üretecek ve dünyaya satacaksınız zengin olmak istiyorsanız üreteceksiniz nerde hocam nerde ....
   
  Umut SEFLEK ve Okan Örs bunu beğendi.
 12. Ferhat Köse

  Ferhat Köse Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  6.463
  Beğeniler:
  9.201
  Şehir:
  Eskişehir'de yaşıyor
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Bisiklet yolu cümlesi geçince genelde susuyorum ama arada bir yazmakta fayda var.Yıllardır servisim ve arabam olmasına rağmen mesaiye bisikletim ile gider gelirim ( yağmuru çok sevmediğim için yağmurlu günler hariç, öğleden sonra yağarsa şansımıza :) ama eksi 10 derecede bile hava kuru ise giderim ) Tabi ki bulunduğum şehir bisiklet kullanımına büyük şehirlere göre daha müsait çalışma ortamım kıyafet değiştirmeme engel değil gibi elverişli şartlarım var.Benim söylemek istediğim ben ve benim gibi senenin her günü iş yerine okuluna bisikleti ile giden insanlar genelde bisiklet yolu tartışmalarına girmiyor :) nerede hafta sonu gurup etkinlikleri ile bisikletlerine binen var bütün bisiklet yolu tartışmalarının içerisindeler.Birde senede 300-500 km yol yapıp bisiklet yolu istiyoruz diye eylemlere katılanlar var ki onlar işin en ilginç kısımları.

  Neden bunları anlattım bir kaç yıl önce yazmıştım tekrar yazmak için.İnsanlar ne olursa olsun bisikletlerine binecek işlerine gidecek okullarına gidecek bu insanların sayısı öyle artacak ki trafikte dikkat çekecek arabalar yayalar ilk önce rahatsız olacak sonra dikkat edecek bu sayı öyle bir rakama ulaşacak ki yerel yönetimler oy potansiyelini düşünmeye başlayacak ondan sonra siz istemeseniz de bisiklet yolunuz yapılacak.Şimdi ben yerel yönetici olsam bisiklet yolu istiyoruz diyen bir eylem olsa şöyle bir bakarım eyleme kimler katılıyor 15-18 yaş arası gençler mi hafta sonu sosyal etkinlik adı altında bisiklete binen insanlar mı yönetimde olan siyasi gücün karşısında olanlar mı yoksa ciddi ciddi bisiklete her şartta binenler mi diye.benim şimdiye kadar bisiklet yolu istemi ile yapılan tüm eylem toplantı ve gezilerde gördüklerim bolca çoluk çocuk ,bolca hafta sonu sahil yolu bisikletçisi ve siyasi gücün karşısında durmak için sebep arayan bisikleti de buna vasıta gören insanlardan oluşuyor.Aralarında muhakkak samimi olarak bisiklet yoluna ihtiyacı olanlar tabi ki vardır ama büyük çoğunluk benim gördüğüm kadarıyla böyle.

  Bu tartışmalar daha çok sürecek ben ve benim gibiler işlerine okullarına yine bisikletleriyle gidecekler bazı insanlar da bisikletlerine binmek için bisiklet yolunu epey bir bekleyecekler.Eğer ki bisiklet yoluna daha çabuk kavuşmak istiyorsanız her şartta trafikte olun birileri sizi fark etsin çevrenizdekilere bisiklet aşkını aşılayın onlar da bisikletleriyle işlerine okullarına gitsin.Sayımız artsın gerisi kolay.Yazmakla çizmekle haftanın bir günü toplanıp pankart açmakla olmuyor bazı işler diye düşünüyorum .

  Bazı arkadaşları, dernekleri, temsilcileri üzdüysem kusuruma bakmasınlar bunlar da benim acizane fikirlerim.....
   
 13. #13
  Cem03

  Cem03 Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2011
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  31
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  bisiklet illa ki sadece bisiklet yolunda kullanılan bir araç değildir. yazımda da belirttiğim gibi zaten bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanan belli bir kesim var. bunlar dediğiniz gibi hallerinden memnun, trafikte nerede nasıl davranacağını bilen bir topluluk, ki bu gruba ben de dahilim.

  benim anlatmak istediğim şudur ; insanlara " işe aslında bisikletle gidip gelinebilir" dediğinizde genelde size "yok daha neler" ve "bisiklet yolu mu var ki" derler. artık "yok daha neler" diyenler azalmakta ve bisikletin bahsettiğiniz gibi sahilde haftasonları keyif turları atmanızı sağlayan bir araçtan çok aslında bir ulaşım aracı olduğunun farkına varılmakta. bu ön yargı yıkılıyor yavaş yavaş. bu noktada can güvenliği açısından da, bisikletin yaygınlaştırılması açısından da bisiklet yolu talep edilmesi ve bunun dile getirilmesi boş konuşmak olarak nitelendirilemez bence. aslında siz de bisikletin yaygınlaştırımasının önemine değinmişsiniz. fakat bu işin yaygınlaşarak kendiliğinden olmasını beklemektense, talep edilmesinden yanayım. yoksa danimarkaya, hollandaya imrenip dururuz diye düşünüyorum. ayrıca başlatılacak bu kampaya ile ucuz bisiklet temini de sağlanabilir bahsettiğim gibi. bu talep zaten bisiklet kullananlardan çok, bisiklet kullanmayanlar için gerçekleşecektir ayrıca. zaten bahsettiğimiz yollar olsa da olmasa da kullanan bir kesim var. bu kesim için çok şey değişmeyecektir.

  dediğim gibi hakkımız olan şeyleri istemeyi bırakın, itiraz etmek dahi aklımıza gelmiyor malesef.
   
  Okan Örs bunu beğendi.
 14. Artık Yok

  Artık Yok Bisikletkolik

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.357
  Beğeniler:
  1.613
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  bu işte rant yok olsa emin olun adım atılırdı hemde çok öncesinden bir belediye başkanı çıkıpta 100 km bisiklet yolu yaptım diyecek ve oy toplayacak bu sizce ne kadar mümkün? acı ama gerçek kimse çıkarı olmadığı bir işe soyunmaz ancak söz konusu hava kirliliği trafik yoğunluğu olduğunda milletle alay eder gibi bisiklete binin kardeşim demeyi bilirler poposunu rahat koltuklardan kaldırmayı bilmeyen bir toplum ile bir b_k olmaz arkadaşlar
   
 15. Samet Şenel

  Samet Şenel Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.246
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Bu kadar uyuşuk bir milleti bisiklete alıştırmak muhtemelen 2-3 nesil daha isteyecek. Yarın benzinin litresi 10 lira olsa ve ülkenin her yerinde bisiklet yolu olsa eminim çok büyük çoğunluk keyfini bozmadan arabasını kullanacak,10 bin liralık teneke arabayı vergileriyle 30 bine güle oynaya almaya devam edecektir. Hadi bugünde işe bisikletimle gideyim diyecek insan çıkacağını hiç sanmıyorum. Bir şeyleri sorgulamamayı o kadar benimsemişiz ki,devletin eli totomuzun üstünde durdukça hoşumuza gidiyor artık. Türk milleti gariptir her lafı kaldırmaz,i..e dersin kızarda,s.....n aldırmaz diye boşuna dememiş Neyzen Tevfik.
   
  Okan Örs bunu beğendi.
 16. Alperen ERTEN

  Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  15 Eylül 2010
  Mesajlar:
  854
  Beğeniler:
  272
  Şehir:
  Fethiye
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Ferhat abi sonuna kadar haklı. bir zamanların türkçe ezan tartışması gibi oldu. Ezan türkçe olunca da beynamaz oluyor arapça olunca da. Kılacaksan namazını türkçe olsa da fark etmez arapçada olsa.
  Bisiklet yolunu isteyen çoğu kesim bu sporu belli bir güne ayarlamış kişiler. Ardından da bir makarna partisi vb. Girişimler geliyor. Bence bisiklet yoluna gerek bile yok.Bilmiyorum sizin sürücüleriniz nasıl ama bizim buralarda sağolsunlar çok dikkatliler.
   
  Okan Örs bunu beğendi.
 17. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.134
  Beğeniler:
  43.649
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  bu ülkede bisiklet kullanma alışkanlığına bi de ben bi kaç cümle ekleyeyim,,
  bu ülkenin tarihine bakın ne göreceksiniz 1300 yılında bursada osmanlı kuruldu yeşerdi aradan tam 712 yıl geçmiş peki bu 712 yıl boyunca ne yapmış bu millet bisikletimi icat etmiş hayır bisikleti batı icat etti biz hazıra konduk zati her işimiz 712 yıl boyunca hazıra konmaktan öteye geçememiş hiç bi şey icat edememiş bi milletiz şimdi bizden matematikçiler çıkmış astronomlar çıkmış ama bunlar batının yanında solda sıfır kalmış...evet osmanlıya ne vakit gelmiş bisiklet onada bakmak lazım biz nasıl karşıladık bu bisikleti şeytan icadı zihniyetler buydu ,,,cumhuriyet dönemine bakalım öyle aman aman patlamamı olmuş bisiklet kullanımında zannetmiyorum gelelim bu güne istanbula bakalım 15 milyonda kaç kişi kullanıyor acaba ,bisiklet yolları yaptılar sahile o da araç yolundan uzakta ,fenerbahçe bostancı arası kısa bisiklet yolu bakırköy taraflarında yapıldı büyükçekmece taraflarında yol güzergahında yapıldı ,ama ben tekirdağa gittim bisiklet yolu yok tavşanlıya gittim yok kartepeye gittim yok iznik e izmite gittim yok benim bisiklet yolu denince aklıma karayollarıda gelir ülkenin her tarafını bisiklet yolları ile donatacaksınız, donatmadan önce belediye ve karayolları talebe bakar ne kadar bisiklet kullanan varki bu ülkede size bisiklet yolları yapsınlar ,,,,,halkta bi cehit olmaz ise devlette halkı teşvik etmez ise bu günki durum olur,
  norveçten danimarkaya geçtim orda insanlar artık kanıksamış bisikleti hollandaya gitmedim ama internetten araştırma yapıyorum amsterdam bisiklet cenneti bir milyon insan bisiklet kullanıyor işine bisiklet ile gidiyor ama ordada bisiklet hırsızlığı yaygın ,kendimize bakalım ve evimize bakalım biz bu evde ne yapacağız bu halkı nasıl harekete geçireceğiz ona bakalım bu halkı gerçekten yerinden oynatmak zor..köylerden kente kasabalardan kente bisiklet nasıl yaygınlaşacak ve halk bisikleti benimseyecek ,,herkez bi başkası benim için ne deri bırakacak millet birbirinden çekiniyor yav benim gibi bi adam bisiklete binerse ne derler bana ya benle alay ederlerse daha kafasında bunu halledememiş çok insan var ,
   
 18. alierkanimrek

  alierkanimrek Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  433
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Katlanır bisikletlerin teknik yönünü bilmiyorum ama bisiklet kullanımını otomobil ve toplu taşıma ile bütünleştirdiğinden çok teşvik edici olduğu bir gerçek. Bisiklet kullanmamak için söylenen bahanelerin pek çoğunu çürütüyor bu bisikletler. En azından samimi olarak bisiklete sıcak bakan ama bazı mecburiyetleri nedeniyle kullanamayanları cezbedebilir.

  Yine de bisiklet denince kimsenin aklına gelmiyor bu seçenek.
   
 19. ulaş kaya

  ulaş kaya Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  564
  Beğeniler:
  361
  Şehir:
  Karaman
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:


  Kudret abi Karaman ilinde görev yapan bir bisiklet sevdalısı öğretmenim.

  Dediklerin doğru önyargı yaygın.

  Bende elimden geldiğince çevremi heveslendirip harerekete geçirmeye çalışıyorum.

  Karaman'da gurbetçi çok hollanda malı bisiklet de çok.

  gurbetçiler kültürü buraya taşıdılar.

  her evde bir hollanda malı bisiklet yaygın yaşlısı genci bayanı artık bisiklete binmeye başladı.

  Ama bisiklet yolu buradada yok.Küçük olunca çok sıkıntıda olmuyor yol konusunda.Olsa iyi olur tabiki.

  Konya olsun Karaman olsun düz yerde bisikle en iyi ulaşım aracı sayılır.

  belediyemizinde yol takımı var artık yollarda sık sık antreman yaparken görüyoruz.

  İnşallah genel olarak yaygınlaşır bizlerde üzerimize düşeni yaparız.

  Ben okula bisikletle geleyim diyorum takım elbise sorunu oluyor .Okulda değiştiririm diyorum tuhaf karşılanıyorum.

  Çabalayıp yola devam edeceğiz selamlarımla.
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 20. Tuncay Üner

  Tuncay Üner Bisikletkolik

  Kayıt:
  16 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  1.031
  Beğeniler:
  662
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Yukarıda Reşit bey bahsetmiş, "rant" olmaması sebebiyle bisiklet yolu hayal. Kanal İstanbul gibi absürd gereksiz ama milyar dolarlık projelere imza atabilecek güçte olanlar, bisiklet yolu mu yapamayacak? Alâsını yapar...
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-24_11-7-53.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
Website_Drafting_Image_10m_2048x2048.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
1430236840383-6yeuu0vchlq1-630-80.jpg
Her yaş grubuna yönelik güzel tüyolar veren bir Bikeradar makalesi buldum ve elimden geldiğince size iletiyorum :) Bisiklete binmek genç ve dinç kalmanın yollarından biridir. Vücudumuzun yıllara...