Akaryakıt İstasyonlarında Lastiğe Hava Basmak

EUY

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar merhabalar,

Bisikletimin lastiğine örneğin 55 PSİ hava basmak istiyorum diyelim.
55 PSİ' ye geldikten sonra cihazdan uyarı sesi geliyor ve ben de pompayı lastikten hızlı bir şekilde çıkartıyorum,
Anlık bir hava kaçırma sesi geliyor,
Pompayı tekrar takıyorum bakıyorum ne kadar hava kaçırmış diye,
47 PSİ' ye düşmüş gözüküyor.
Aracımın lastiklerine hava bastığım zaman da bu sesi duyuyorum ama sanırım lastik hacmi büyük olduğundan tekrar pompayı takıp kontrol ettiğimde herhangi bir PSİ azalışı gözükmüyor.
Bunun sebebi nedir ? O halde 55 PSİ basmak istediğimde 63 PSİ' ye mi ayarlayıp hava basmam gerekir veya daha yüksek bir değere ?

Not: Farklı istasyonlarda ve/veya aracımın lastiklerine hava bastığım istasyonlarda da denedim pompada herhangi bir sorun yoktur.

Scudo

Speker

Aktif Üye
Tepki
190
Bence yine 55 psi de tutun basınc ayarını. Kaçırma payını eklemek diye bir prosedur pek yok. Zorlamış olursunuz diye dusunuyorum. Bu tahmini yorum. Konunun uzmanı değilim.

• Beğen
Tepkiler: EUY

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
63 yerine 58 psi basın. Kontrol ederkende hava kaçar bilginize. Hatta kontrolü portatif digital basınç ölçer ile yaparsanız hava kaçışın engel olursunuz.

• Beğen

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Pompa ucunu lastikten çıkardığımızda çıkan pısst sesinin, pompa hortumundaki basınçlı havanın pompa ucundan çıkarken yaptığı ses olduğunu düşünüyorum. İkinci denemede basıncın düşük görünmesinin nedeni pompa hortumunu takarken bir miktar havanın kaçmış olmasıdır.

EUY

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Salcano
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Muhtemelen dediğiniz gibi kontrol ederken hava kaçıyor. :kötü:

kulebey

Aktif Üye
Tepki
65
Bisiklet
Giant
istasyonlardaki makinalarda sibobun ucuna pompayı taktığmzda basıncı gösteriyormu ?

Tepki
393
İsim
İlker Arslan
Bisiklet
Claud Butler
@EUY

Otomobil lastiklerinde iç lastik olmadığı için bunlardaki siboplar kullan at tarzındadır. Her lastik/jant değişiminde, ömrünü doldurmamış olsa bile değiştirilir. Çünkü çok sağlam oldukları ve iyi bir yay sistemine sahip oldukları halde yine de zamanla yıpranma ve hava kaçırma ihtimalleri vardır.

İşte bu çok sağlam yay sayesinde ve lastik iç basıncının bisiklet lastiğine göre daha düşük olması nedeniyle siz otomobilinizin lastiğine hava bastığınızda hortumun ucunu çıkarırken çok az hava kaçıracaktır.

Sizin de söylediğiniz gibi bu hava kaybı bisiklet lastiğinde (hava saatinin ucunu çekme hızınıza da bağlı olarak) daha fazla olmaktadır.

En iyisi (lastik üzerinde yazan üst limiti aşmayacak şekilde) biraz yüksek ayarlayıp o şekilde hava basmak... Ben kendim de hep bu şekilde yapıyorum...

: )

• Beğen

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
benim anlamadığım arabaya 32 basıyorum. bisiklete 55 bassam lastik havaya uçmaz mı?

basınçlar neye göre ayarlanıyor ki

• Beğen
Tepkiler: Jacobox

Berkay S.

Üye
Tepki
71
Bisiklet
Salcano
@Ahsen Okyay Yol'cular kaç basıyorlar biliyor musunuz :) Tam emin olmamakla beraber bunun yüzey alanı ve onla beraber hacimle ilgili olduğu kanısındayım . Şimdi araba lastiği atıyorum 10 farklı yerden zeminle temas ediyor ve içerisindeki 32psi 10 farklı yerde tutunuyor ve yükü dağıtıyor , yol bisikleti lastiği ise 2 yerden temas ediyor ve bu denklemi tamamlamak zorunda olduğundan daha fazla hava basılıyor .

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@Ahsen Okyay
O boyutta lastik 32psi basınç ile o yükü taşıyamaz. Basınç, yüzey alanı ile ters orantılıdır ayrıca.
Ayrıca ben yol lastiklerime 100psi basıyorum.

• Beğen
Tepkiler: IlkerArslan
Tepki
24
İsim
Cengiz Çelik
Bisiklet
Kron
@furkantrojka
Basilmasina basilirhatta tasir da ciddi derecede enerji kaybi yapiyor. Ben bisikletimi ilk aldigimi zaman 1 hafta kadar 20 kusur psi larda surmusum normalde 50-85psi araligi olan tekerde. Rezalet bir sey. Bence fazla basilmasinin sebebi simdi psi i dusuk lastik daha yumusak oluyor içe göcebiliyor elimizle bastirdigimizda bile, cukura girdigimizi dusunursek direk janta darbe yemis oluyor bisiklet, hem bence lastik omrunu de yer. Lastikler yeterli basincta oldugunda ise lastik az miktar esniyor cukurlarda. Hemde bir miktar sonumleme de yapiyor.

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
Uzun zamandır merak ediyorum ama, hava basmak için para istiyorlar mı? Ne kadar isteniyor? :)

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@kuşlar gibi özgür hayır istenmiyor.
Sadece yol bisikleti lastiği çok yüksek basınç istediği için bu pompalara zarar verebiliyor. Bu sebeple kimi benzinciler ince lastiğe hava basılmasına izin vermiyor.