Akapunktur Tedavisi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Sefa Yıldız tarafından paylaşıldı.

 1. Sefa Yıldız

  Sefa Yıldız Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.733
  Beğeniler:
  1.713
  Şehir:
  Florya
  Seviye:
  Merhabalar Bisikletforum ;

  Akapunktur tedavisiyle ilgili bilgileri deneyimleri olan arkadaşlarımız bu konu altında yaşadıkları ve uyguladıkları yöntemleri bizlerle paylaşabilirler mi :)


  Uzun zamandır kilo sorunlarımla baş ediyorum ve akapunktur tedavisine başlamak istiyorum bana faydalarını ve zararlarını söylermisiniz .
   
 2. #2
  Sefa Yıldız

  Sefa Yıldız Onursal Üye

  Kayıt:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.733
  Beğeniler:
  1.713
  Şehir:
  Florya
  Seviye:
  Obesite(şişmanlık) bir hastalık olduğu için,bir diyet uygulayıverip bırakmakla ortadan kaldırılamaz.Yeni beslenme alışkanlıkları ve yeni bir yaşam şekli gerektirir. Obesite''ninde şeker hastalığı ya da yüksek tansiyon gibi,yaşam boyu takip edilmesi gerekir.

  Akupunktur alışkanlık tedavilerinde kullanılır.

  Kilo verme de beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzının değiştirilmesi ile mümkün olduğuna göre,bu yeni alışkanlıkların edinilmesi sırasında, akupunktur hastaya büyük kolaylıklar sağlar.

  1-İştahı düzenler ve yemeklere saldırma güdüsünü ortadan kaldır.

  2-Mide asiditesi kontrol altına alınarak,mide kazınması, yanması gibi sorunlar engellenir.

  3-Düşük kalorili beslenmeden dolayı yaşanabilecek halsizlik önlenir.

  4-Metabolizma hızını düzenler.akupunktur'la tedavi gören hasta, kendi kendine yaptığı diyetlerden daha kolay kilo vermeyi başarır.

  5-Akupunktur tedavisi sırasında vücutta SEROTONİN, ENDORFİN seviyeleri artmaktadır. Bu hormonlar diyet yapan kişiye huzur verir,sedasyon sağlar.

  Böylece diyet yapan kişi,eski yemek yeme zevkinin kısıtlanmasından dolayı huzursuzluk ve tedirginlik yaşamaz. 30-40 kg fazlası olan hastaların tabii ki uzun bir zaman diyet yapmaları gerekir. Ancak, çoğu insan da böyle bir sabır olmadığı için, her pazartesi başlanan diyetler, her cumartesi sona erer. Böylece sık sık yapılan diyet denemeleri sonucu her geçen gün kilo vermek daha zorlaşır. İşte bu hastalarda Akupunktur inanılmaz inanılmaz başarılar sağlar ve 1 yıla kadar uzanan bir zaman diliminde onlarca kilo verebilir. Hastanın uzun süre diyete dayanabilmesinin nedeni,akupunktur''un yarattığı Sedatif ve Trankilizan etkiden dolayıdır.Ayrıca hasta kilolarının eridiğini gördükçe daha çok motive olup bu işe dört elle sarılmaktadır.
   
 3. Selim Siliğ

  Selim Siliğ Onursal Üye

  Kayıt:
  24 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.192
  Beğeniler:
  962
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Akupunktur nedir?

  4500 yıllık bir Çinli geleneğidir.Bir sistemdir.Bu sistem tedavide vücudun kendi kendini onarma yeteneğini kullanır.Özellikle modern tıbbın çözmekte zorlandığı konulardaki başarısı ile ünlüdür.

  Akupunktur etkisi nasıl ortaya çıkar?

  Akupunkturun esasında vücuttan geçen bazı meridyenler ve bu meridyenler üzerinde bazı noktalar olduğuna inanılır.Vücutta dengeleri sağlayan bu meridyenler üzerindeki akımlardır.Bu noktaların herhangi birindeki bir problem akışkanlığın bozulmasına ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına yol açar.Bu yüzden tedavi için bu noktaları 1 milivoltluk akupunktur akımı ile uyarmak,bu noktalarda tedavi edici mediatörlerin toplanmasına yol açmakta ve meridyenlerdeki akışkanlık tekrar sağlanmaktadır.

  Akupunktur iğneli mi iğnesiz mi yapılmaktadır?

  Akupunkturun esası meridyenler üzerindeki noktalara o noktalar için özel hazırlanmış iğneleri batırmak ve o iğneleri çevirerek kas iğciklerinin etkilenmesini ve oraya lokal doku faktörlerinin toplanmasını sağlamaktır. Zaman içerisinde aynı noktaları delmeden dışardan küçük bir akım uygulandığında da aynı etkinin ortaya çıktığı belirlenmiştir. Kliniğimizde hem iğneli hem iğnesiz akupunktur uygulanmaktadır.

  Kulak akupunkturu nedir?

  Kulağın ters duran bir ceninin izdüşümü olduğuna inanılır.Bu izdüşümde insan anotomisine uygun olarak noktalar bulunmaktadır.Bunların özellikle kulak iğneleri ile sürekli uyarılması gene o şahsın bünyesindeki bozuklukları düzeltmektedir.

  Kulağa iğne mi manyetik bilye mi takılmaktadır?

  Çeşitli büyüklüklerde üretilen steril kulak iğnelerinin özellikle manyetik bilye olarak adlandırılan tohumlardan daha etki olduğu saptandığı için özellikle kliniğimizde kulak iğneleri tercih edilmektedir Tohum sadece isteyen hastalarda kullanılmaktadır.

  Kulak iğnelerinin takılması veya akupunktur noktalarının akımla uyarılması veya iğnelerin yerleştirilerek çevrilmesi acı veren işlemler midir?

  Sırayla gidecek olursak iğnelerin takılması en az,akımla uyarma biraz daha nahoş bir his vermekte, iğnelerin yerleştirilerek çevrilmesi en hoşa gitmeyen durum olarak değerlendirilmektedir. Gene de özellikle alınacak neticeler düşünüldüğünde hiçbiri tahammül edilmeyecek bir acı oluşturmamaktadır.

  Özellikle hangi hastalar için akupunktur kullanıyorsunuz?

  156 değişik hastalıkta kullanımı söz konusudur .Kliniğimizde özellikle zayıflama sigara bırakma ve migren için kullanılmaktadır.

  Zayıflamaki başarısı nedir?

  Zayıflamadaki başarısı % 95 oranındadır.Hastanın genel psikolojisini düzelttiği için kişinin hırs, üzüntü ,boşluk alışkanlık gibi sebeplerden yemesini ortadan kaldırmaktadır. Kadınlarda adet zamanı ortaya çıkan saldırı şeklindeki yemek yeme olaylarında hormonal değişiklikler söz konusu olduğu için tam olarak engelleyememekte ama fakat onu bile büyük ölçüde azaltabilmektedir.

  Akupunktur ile beraber diyet yapmak zaruri midir?

  Evet zorunludur.Çünkü akupunktur sadece genel yeme alışkanlığının değişmesine insülinin salınımının regülasyonuna ,mide asidinin azalmasına yardımcı olmaktadır.Yani verilen diyetin metabolizmayı düşürmeden uygulanabilmesine yardımcıdır.Her ne zaman yüksek kalori alınılırsa bu daima kilo artışı ile sonuçlanacaktır.

  Akupunktur ile ilgili kullanılan diyet önemli midir?

  Akupunktura özgün diyetten ziyade kişiye özgün diyetten bahsedilir.Diyet kişinin günlük yeme ve yaşama alışkanlığına göre farklı hazırlanmaktadır.

  Akupunkturu bıraktıktan sonra kilo alındığı doğru mudur?

  Çocuğumuzdan gencimize, gencimizden yaşlımıza halkımızın çoğunluğunun (%95) şişman olduğunu düşünecek olursak ve hemen hemen bunlardan hiçbirinin akupunktur yaptırmadığını göz önünde bulunduracak olursak akupunktur bırakıldığında şişman olunucak teorisi doğru değildir.10-20- 30 kg bir günde verilemiyeceği gibi bir günde alınması da mümkün değildir. Akupunkturla kilo veren insan ,gün olup iştahı açılırsa ,hiç değilse bir kez iki kez için akupunktur yaptırmak üzere kliniğimizin kapısını çalacak olursa yeniden karşı konulmaz yeme isteğini ve neticesinde gelecek kilo artışını engellemiş olacaktır.

  Akupunkturla kaç ayda kaç kilo verebiliriz?

  Kadın yada erkek olduğunuza, hareketliliğinize yaşantınızın tarzına, ve kaç kilo ile zayıflamaya başlayacağınıza göre bu sorunun cevabı belirgin farklılık göstermektedir.

  Akupunkturla uygulanan zayıflamada egzersiz mutlaka uygulanmalı mıdır?

  Hayır. Mutlak diye bir şey yoktur.Bu kişinin tercihine bağlıdır.Egzersiz doğaldır ki kilo vermeyi hızlandırır.Çünkü bilinçli uygulanan egzersiz yağ kütlesini kas kütlesine çevirmek için gereklidir. Tıpkı erkeklerde olduğu gibi kas kütlesi ne kadar yüksek olursa kişinin metabolizması o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca egzersiz kan kalsiyum metabolizmasını kemikler lehinde olumlu yönde etkileyerek ilerde bu alanda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını da azaltmaktadır .Düzenli yapılan egzersiz kan kolesterolünün düşmesini ve kan yağlarının dengelenmesini sağlamaktadır.

  Akupunkturla migren tedavisi sonuçları nedir? Kaç seans gerekmektedir?

  Strese bağlı ortaya çıkan migrenin yok olmasında % 95 e yakın olumlu sonuç alınmaktadır.Kaç kez gelineceği kişiye özgün bir programla belirlenmektedir.

  Akupunkturla sigara bırakmak nasıl olmaktadır?

  Tıpkı yemek gibi sigarada bir bağımlılıktır. Akupunktur bu bağımlılık için beyni rahatlatarak ve sigaranın ağızdaki tadını değiştirip içilmesini nahoş hale sokarak sigara bırakılmasını sağlamaktadır.

  Akupunkturla sigara kaç seansta bırakılmaktatır?

  Kişinin kaç yıldır içici olduğuna ,günde ne kadar içtiğine,kişinin psikolojik mi yoksa fiziki bağımlılığının mı daha önde olduğuna göre bu sorunun cevabı değişmektedir.

  Alıntıdır - Bakırköy Şamed Güzellik ve Estetik Merkezi
   
  Sefa Yıldız bunu beğendi.
 4. mycetin

  mycetin Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  20
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Akupunktur tedavisinde şayet hormonel bir probleminiz yok ise kesinlikle kilo verirsiniz.

  ortalama hafta da bir yapılarak 8-10 haftalık uygulama yaparlar ve size diyet verirler.bunları yaparsanız spor yapmasanızda kilo verirsiniz.

  Ancak şöyle bir sıkıntı var mideniz 8-10 hafta da küçülmediğinden ve nefsiniz kendi iradenizle kontrol altına alınmadığından dolayı %95 eski yemek yeme alışkanlığınıza geri döner ve tekrardan aynı kiloları alırsınız.
  :(
   
 5. kayhan

  kayhan Misafir

  ben akapunktur ile 18 kilo verdim 90 kilo dan 72 kilo ya düştüm. yaklaşık 6 ayımı aldı. Akapunktur tedavisini tıp doktorları yaptı. Hastanelerde de akapunktur klinikleri varmış galiba. Akapunktur'un nasıl çalıştığını kimse bilmiyor ama çalışıyor işte. Ben bir yan etkisini görmedim. Akapunktur, diyet ve spor 3'ü bir arada olarak zayıfladım. Akapunktur açlığı hissettirtmiyor ve insanı daha canlı diri yapıyor.